O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi PF-6247-son Farmoni bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashi sessiyalarini telekanallar, shuningdek, Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatishni taʼminlash belgilangan.
Shunga ko‘ra, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mazkur tartibning mahalliy kengashlar tomonidan 2022-yil davomida ijro etilishi holatini tahlil qildi.
O‘rganish davomida Kengashlar tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlarning haqqoniyligi ko‘rib chiqildi. Bunda sessiyalar to‘g‘risida eʼlon qilingan qisqa xabarlar yoki foto va videoreportajlar farmon talablari ijrosini taʼminlamaganlik sifatida baholandi. Shuningdek, masofaviy monitoring tartibida translyatsiyalarning sifati va to‘liqligi o‘rganildi.
Aniqlanishicha, 2022-yil davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari tomonidan jami 245 ta sessiya o‘tkazilgan. Ulardan faqatgina 61 tasi, yaʼni 25 foizi mahalliy telekanallar yoki Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilgan.
Misol uchun, xalq deputatlari Xorazm, Jizzax, Namangan, Farg‘ona viloyati va Toshkent shahar kengashlari tomonidan 2022-yil davomida o‘tkazilgan birorta sessiyalar jonli efirga uzatilmagan.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari sessiyalarining onlayn efirga uzatilish holati
(2022-yil davomida)
Hududlar
(Viloyatlar)
O‘tkazilgan sessiyalar soni
Efirga uzatilgan sessiyalar soni
Jonli efirga uzatilmagan sessiyalar
Jizzax viloyati
11
0
11 (100%)
Toshkent shahar
22
22 (100%
Namangan viloyati
7
7 (100%
Xorazm viloyati
17
17 (100 %)
Farg‘ona viloyati
13
13 (100%)
Surxondaryo viloyati
24
1
23 (96%)
Qashqadaryo viloyati
18
3
15 (83%)
Andijon viloyati
14
4
10 (71%)
Toshkent viloyati
18 (82%)
Qoraqalpog‘iston Respublikasi
15
8 (53%)
Sirdaryo viloyati
8
6 (43%)
Navoiy viloyati
9
8 (47 %)
Samarqand viloyati
26
15 (54%)
Buxoro viloyati
25
11 (44 %)
Jami
245
61
184 (85 %)
Shuningdek, o‘rganish davomida xalq deputatlari shahar va tuman Kengashlari sessiyalarining jonli efirga uzatilishi holati ham tahlil qilindi.
Aniqlanishicha, 2022-yil davomida xalq deputatlari shahar va tuman Kengashlari tomonidan Respublika bo‘yicha jami 3 154 ta sessiyalari o‘tkazilgan bo‘lib, ulardan faqatgina 750 tasi, yaʼni 24 foizi mahalliy telekanallar yoki Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilgan.
Jumladan, Toshkent viloyatida 13 ta (O‘rtachirchiq, Bo‘ka, Yangiyo‘l, Toshkent t., Yuqorichirchiq, Oqqo‘rg‘on, Bo‘stonliq, Quyichirchiq, Parkent, Angren, Chirchiq, Nurafshon, Yangiyo‘l), Andijon viloyatida 8 ta (Andijon t., Jalaquduq, Baliqchi, Qo‘rg‘ontepa, Marhamat, Ulug‘nor, Asaka, Buloqboshi), Buxoro viloyatida 6 ta (Shofirkon, Kogon, Peshku, Romitan, Jondor, G‘ijduvon), Qashqadaryo viloyatida 6 ta (Shahrisabz, Dehqonobod, Muborak, Qarshi shahar, G‘uzor, Nishon), Navoiy viloyatida 4 ta (Tomdi, Xatirchi, Konimex, Navbahor), Namangan viloyatida 4 ta (Chortoq, Chust, Kosonsoy, Uychi), Qoraqalpog‘iston Respublikasida 3 ta (Qo‘ng‘irot, Beruniy, Bo‘zatov), Xorazm viloyatida 3 ta (Bog‘ot, Qo‘shko‘pir, Xiva sh.), Surxondaryo viloyatida 2 ta (Denov, Sariosiyo), Samarqand viloyatida 1 ta (Qo‘shrabot) xalq deputatlari tuman va shahar Kengashlari umuman jonli translyatsiya qilmagani maʼlum bo‘ldi.

Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6247 от 16 июня 2021 года обозначено обеспечение прямых трансляций сессий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных, городских Кенгашей народных депутатов через телеканалы и Интернет.
Согласно документу, Агентство по противодействию коррупции проанализировало выполнение требований местными кенгашами за 2022 год.
В ходе изучения была проверена достоверность информации, предоставленной Кенгашами. Короткие сообщения или фото- и видеорепортажи, опубликованные о сессиях, расценивались как невыполнение требований Указа. Также качество и полнота трансляций изучались с помощью удаленного мониторинга.
Определено, что в течение 2022 года народными депутатами Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов проведено в общей сложности 245 заседаний. Только 61 из них, то есть 25 процентов, транслировались в прямом эфире на местных телеканалах или в Интернете.
Например, в течение 2022 года ни одно из сессий Кенгашей народных депутатов Хорезмского, Джизакского, Наманганской, Ферганской областей и города Ташкента не транслировалось в прямом эфире.
Состояние онлайн-трансляций сессий областных Советов народных депутатов,
Ташкентского городского совета народных депутатов и Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан
(за 2022 год)
Регионы
Количество проведённых сессий
Количество транслированных сессий
Количество сессий без трансляции
Джизакский областной хокимият
11
0
11 (100%)
Ташкентский городской хокимият
22
22 (100%
Наманганский областной хокимият
7
7 (100%
Хорезмский областной хокимият
17
17 (100 %)
Ферганский областной хокимият
13
13 (100%)
Сурхандарьинский областной хокимият
24
1
23 (96%)
Кашкадарьинский областной хокимият
18
3
15 (83%)
Андижанский областной хокимият
14
4
10 (71%)
Ташкентский областной хокимият
18 (82%)
Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан
15
8 (53%)
Сырдарьинский областной хокимият
8
6 (43%)
Навоийский областной хокимият
9
8 (47 %)
Самаркандский областной хокимият
26
15 (54%)
Бухарский областной хокимият
25
11 (44 %)
Всего
245
61
184 (85 %)
Также в ходе изучения было проанализировано состояние прямых трансляций сессий городских и районных Кенгашей народных депутатов.
Установлено, что в течение 2022 года городскими и районными Кенгашами народных депутатов в общей сложности было проведено 3 154 сессий, и только 750 из них, то есть 24 процентов из общего количества транслировались в прямом эфире на местных телеканалах или через Интернет.
В частности, было установлено, что сессии городских и районных Кенгашей народных депутатов в следующих регионах не транслировались совсем: в Ташкентской области – 13, в Андижанской области – 8, в Бухарской области – 6, в Кашкадарьинской области – 6, в Навоийской области – 4, в Республике Каракалпакстан – 3, в Хорезмской области – 3, в Сурхандарьинской области -2, в Самаркандской области – 1.