Joriy yilning 3 mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xodimlari uchun zilzila va uning oqibatlari, yong‘in sodir bo‘lganda uni bartaraf etish choralarini ko‘rish yuzasidan Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi, Yakkasaroy tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘linmasi mutaxassislari ishtirokida o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Taʼkidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 maydagi “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 144-son Farmoni qabul qilingan
Mazkur Farmonda tashkilotlarda tegishli soha mutaxassislarini jalb etgan holda zilzila va uning oqibatlariga oid ko‘rgazmali o‘quv-uslubiy vositalar yordamida amaliy o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish bo‘yicha vazirlik va idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlariga vazifa yuklatilgan.
Shundan kelib chiqqan holda o‘quv mashg‘ulotida Agentlik xodimlariga favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xususan, zilzila yoki yong‘in sodir bo‘lganda to‘g‘ri harakat qilish bo‘yicha zarur bilim va ko‘nikmalar berildi.
Tadbir mobaynida mutaxassislar tomonidan bu kabi favqulodda vaziyatlarda muhofazalanish, jabrlanganlarga birinchi yordam ko‘rsatish, jamoaviy va shaxsiy himoya vositalaridan foydalanish qoidalari va usullariga bag‘ishlangan amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.

3 марта для сотрудников Агентства по противодействию коррупции проведён тренинг по реагированию при чрезвычайных ситуациях с привлечением специалистов Центра обучения безопасности жизнедеятельности Ташкентского МЧС и Яккасарайского районного МЧС, которые рассказали о том, какие меры следует принимать при землетрясении и пожаре.
Также, особое внимание было уделено Указу Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2022 года №УП-144 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности Республики Узбекистан».
В данном Указе перед министерствами и ведомствами, органами исполнительной власти на местах поставлена ​​задача по организации практических занятий по реагированию при чрезвычайных ситуациях с помощью наглядных средств обучения с привлечением специалистов в соответствующей области.
Сотрудники Агентства закрепили полученные знания в ходе практических занятий.
Также, приглашённые специалисты рассказали о правилах и методах защиты в чрезвычайных ситуациях, процедуре оказания первой помощи пострадавшим, а также правилах использования средств индивидуальной и коллективной защиты.