Joriy yilning 3 mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xodimlari uchun zilzila va uning oqibatlari, yong‘in sodir bo‘lganda uni bartaraf etish choralarini ko‘rish yuzasidan Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi, Yakkasaroy tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘linmasi mutaxassislari ishtirokida o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Taʼkidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 maydagi “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 144-son Farmoni qabul qilingan
Mazkur Farmonda tashkilotlarda tegishli soha mutaxassislarini jalb etgan holda zilzila va uning oqibatlariga oid ko‘rgazmali o‘quv-uslubiy vositalar yordamida amaliy o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish bo‘yicha vazirlik va idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlariga vazifa yuklatilgan.
Shundan kelib chiqqan holda o‘quv mashg‘ulotida Agentlik xodimlariga favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xususan, zilzila yoki yong‘in sodir bo‘lganda to‘g‘ri harakat qilish bo‘yicha zarur bilim va ko‘nikmalar berildi.
Tadbir mobaynida mutaxassislar tomonidan bu kabi favqulodda vaziyatlarda muhofazalanish, jabrlanganlarga birinchi yordam ko‘rsatish, jamoaviy va shaxsiy himoya vositalaridan foydalanish qoidalari va usullariga bag‘ishlangan amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.

On March 3, an emergency response training was held for officers of the Anti-Corruption Agency with the involvement of specialists from the Life Safety Training Center of the Tashkent Ministry of Emergency Situations and the Yakkasaray District Ministry of Emergency Situations, who provided information on the measures to be undertaken in case of an earthquake and fire.
The specialists also made focus on the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of May 30, 2022 No. 144 ‘On measures to further improve the seismic safety system of the Republic of Uzbekistan’.
In the Decree, the ministries and departments, local executive authorities are tasked with organizing practical exercises on responding to emergencies using visual teaching aids with the involvement of specialists in the relevant field.
The Agency officers consolidated their knowledge and skills in practical exercises.
The invited specialists also spoke about the rules and methods of protection in emergency situations, the procedure for providing first aid, as well as the rules for using personal and collective protective equipment.