Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat nohukumat tashkiloti bilan hamkorlikda joriy yilning 11-12 sentabr kunlari jurnalist va blogerlar, nodavlat notijorat tashkilotlari, jamoatchilik faollari, davlat idora va tashkilotlari matbuot kotiblari uchun AQSHning “Boston Globe” gazetasi muharriri Rashel Koen ishtirokida treninglar tashkil etildi.
Maʼlumot uchun: “Boston Globe” AQSHning eng yirik nashrlaridan biri bo‘lib, qariyb 151 yillik tarixga ega. Boston.com sahifasi doimiy ravishda Amerikadagi eng yaxshi 10 ta gazeta veb-saytlari qatoriga kiradi va ko‘plab mukofotlarni qo‘lga kiritgan, jumladan, videolari uchun 2009 yilda ikkita mintaqaviy Emmi mukofotiga sazovor bo‘lgan. Gazeta muharriri Rashel Koen Pulitser mukofoti sohibi, jurnalistikada 50 yildan oshiq ish tajribasiga ega. Associated Press, Boston Herald kabi dunyoning yirik media nashrlarida faoliyat yuritgan. Hukumat ochiqligi, korrupsiya, siyosat va boshqa muhim yo‘nalishlarda jurnalistik surishtiruvlar olib borgan. AQSH Oliy sudi media qo‘mitasining hamraisi hisoblanadi.
Mazkur treninglar orqali korrupsiyaga qarshi kurashish jarayonlariga davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlari, xususan, OAV, NNT vakillarini keng jalb qilish, sohadagi islohotlar ijrosini taʼminlashda ularning ishtirokini kuchaytirish va faolligini oshirish, shuningdek, bu yo‘nalishda o‘zaro hamkorlik aloqalarini yana-da mustahkamlash maqsad qilingan.
Trening mashg‘ulotlarining dastlabki kuni jurnalist va blogerlar, nodavlat notijorat tashkilotlari, jamoatchilik faollari ishtirokida “Davlat organlarining shaffofligini taʼminlash hamda korrupsiyaga qarshi kurashishda OAV va NNTlarning roli” mavzusida o‘tkazildi. Unda taʼkidlanganidek, OAV va NNTlar korrupsiyaga qarshi kurashishda jamoatchilik nazoratini amalga oshirishda, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlashda samarali kuch va imkoniyatlarga ega. Shu bois bugungi globallashuv sharoitida ularning bu boradagi salohiyati va tajribasini kuchaytirishga qaratilgan strategiyalarni ishlab chiqish, ilg‘or tajribalarni ommalashtirish tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu nuqtai nazardan treningda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surish va bunda shaffoflik, hisobdorlikni taʼminlash, NNTlarning korrupsiyaga qarshi kurashishdagi tashkiliy salohiyati va tajribasini kuchaytirishga qaratilgan strategiyalar, xalqaro va transchegaraviy hamkorlikni amalga oshirish masalalari, shuningdek, korrupsiyaviy holatlarni aniqlashda jurnalistik surishtiruvning o‘rni, OAV va internet orqali korrupsiyaning oldini olish va halollikni shakllantirishda o‘ziga xos mexanizmlar yuzasidan batafsil maʼlumot berildi.
Rashel Koen media vakillari bilan korrupsiyaga oid materiallar tayyorlashda maʼlumotlar to‘plash, ulardan foydalanish, tahlil qilish va jamoatchilikka taqdim etishda qonunchilik talablari va kasb etikasiga rioya etish borasida o‘z tajribasini o‘rtoqlashdi.
Davlat idora va tashkilotlari matbuot kotiblari uchun tashkil etilgan“Korrupsiyaga nisbatan murosasizlik kayfiyati va korrupsiyaga oid infomuhitni shakllantirishda davlat organlari matbuot xizmatlarining o‘rni” mavzusidagi bo‘lib o‘tgan treningda esa davlat organlari matbuot xizmatlarining aholida korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirishdagi roli, korrupsiyaga qarshi choralar to‘g‘risidagi xabarlarni jamoatchilikka samarali yetkazish strategiyalari ko‘rib chiqildi.
Matbuot kotiblari xorijlik mutaxassisdan matbuot xizmatlarining korrupsiyani fosh etish va bartaraf etish borasidagi harakatlarida shaffoflikni taʼminlash, fuqarolik jamiyati institutlari va OAV bilan korrupsiyaga nisbatan murosasizlikni targ‘ib qilish bo‘yicha hamkorlik masalalarida ham o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.
Maʼruzachi tomonidan matbuot xizmatlari korrupsiyaga nisbatan murosasizlik muhitini yaratish bo‘yicha o‘z missiyalarini amalga oshirishda duch keladigan muammolar va ularni yengib o‘tishga doir tavsiyalar berildi.
Treninglarda Agentlik hamda davlat organlari, ommaviy axborot vositalari, nodavlat notijorat tashkilotlarining o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini kuchaytirish choralari ham atroflicha muhokama etildi.
Mazkur masalada ishtirokchilar tomonidan bir qator takliflar ilgari surildi. Unga ko‘ra, bu kabi treninglarni ko‘proq amaliy faoliyat bilan bog‘liq mashg‘ulotlar orqali muntazam tashkil etish, ayni yo‘nalishga qiziquvchi jurnalist va blogerlar doirasini kengaytirish, ular bilan doimiy muloqotlar o‘tkazishga kelishib olindi.

11-12 сентября Агентством по противодействию коррупции в сотрудничестве с МНО «Региональный диалог» (Словения) организованы тренинги для пресс-секретарей государственных учреждений и организаций, журналистов и блогеров, представителей неправительственных некоммерческих организаций, общественных активистов с участием редактора американской газеты «Boston Globe» Рашель Коэн.
Справочная информация: «Boston Globe» — одно из крупнейших изданий США, история которого насчитывает почти 151 год. Страница Boston.com неизменно входит в десятку лучших газетных веб-сайтов США и завоевала множество наград, в том числе две региональные премии «Эмми» в 2009 году за видеоролики. Редактор газеты Рашель Коэн является лауреатом Пулитцеровской премии с более чем 50-летним опытом работы в журналистике. Она работала в крупнейших мировых СМИ, таких как Associated Press и Boston Herald. Она проводила журналистские расследования по вопросам открытости правительства, коррупции, политики и др. Она является сопредседателем Судебно-медийного комитета Высшего судебного суда США.Посредством этих тренингов планируется широкое привлечение государственных органов и организаций, а также институтов гражданского общества, в частности, средства массовой информации, представителей негосударственных некоммерческих организаций в процессы борьбы с коррупцией, усиление их участия в обеспечении реализации реформ в сфере противодействия коррупции, а также дальнейшее укрепление взаимного сотрудничества в этом направлении.
Первый день тренингов прошёл с участием журналистов и блогеров, представителей неправительственных некоммерческих организаций, общественных активистов на тему «Роль средств массовой информации и неправительственных некоммерческих организаций в обеспечении прозрачности государственных органов и борьбе с коррупцией».
Как было отмечено, средства массовой информации и негосударственные некоммерческие организации обладают эффективной властью и возможностями в осуществлении общественного контроля, открытости и прозрачности в борьбе с коррупцией. Поэтому в условиях современной глобализации становится все более актуальной разработка стратегий, направленных на усиление их потенциала, и популяризация передового опыта в этом направлении.
С этой точки зрения, участникам была представлена подробная информация по таким вопросам как продвижение антикоррупционных инициатив и обеспечение прозрачности и подотчётности в этом, стратегии, направленные на усиление организационного потенциала и опыта негосударственных некоммерческих организаций в борьбе с коррупцией, вопросы международного и приграничного сотрудничества, роль журналистских расследований в раскрытии коррупционных случаев, а также информация о конкретных механизмах предотвращения коррупции и формирования добропорядочности посредством СМИ и Интернет, и организованы практические занятия.
Рашель Коэн поделилась с представителями СМИ своим опытом сбора, использования, анализа и публикации данных о коррупции, а также соблюдения требований законодательства и профессиональной этики.
На тренинге, организованном для пресс-секретарей государственных органов и организаций на тему «Роль пресс-служб государственных органов в формировании нетерпимого отношения к коррупции и соответствующей информационной среды», была рассмотрена роль пресс-служб государственных органов в формировании нетерпимого отношения к коррупции у населения, стратегии эффективного донесения до населения сообщений об антикоррупционных мерах.
Руководители пресс-служб, участвовавших в тренингах, получили ответы от зарубежного эксперта по вопросам прозрачности работы пресс-служб по выявлению и искоренению коррупции, сотрудничества с институтами гражданского общества и СМИ по пропаганде нетерпимости к коррупции.
Спикером были представлены проблемы, с которыми сталкиваются пресс-службы при выполнении своей миссии по созданию среды нулевой толерантности к коррупции, и рекомендации по их преодолению.
В ходе тренингов подробно обсуждались меры по укреплению механизмов сотрудничества Агентства по противодействию коррупции с государственными органами, средствами массовой информации, неправительственными некоммерческими организациями.
По этому поводу участниками был выдвинут ряд предложений, на основе которых была достигнута договорённость регулярно организовывать подобные тренинги, совмещённые с практической частью, расширять круг журналистов и блогеров, заинтересованных в этом направлении, и вести с ними постоянный диалог.