24-27-iyul kunlari Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ko‘magida "Yuqori darajadagi mansabdor shaxslarda halollik standartlarini shakllantirish" mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kurslariga Buyuk Britaniyaning turli sohalardagi ekspertlari jalb etilgan bo‘lib, unda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Ichki ishlar, Mudofaa, Iqtisodiyot va moliya, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirliklari hamda Milliy gvardiya, Davlat xizmatini rivojlantirish, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentliklarining vakillari ishtirok etmoqda.
Ishtirokchilar safida qo‘shni mamlakatlar — Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmaniston Respublikalari vakillari ham bor.
Maʼlumot uchun: Ushbu kurslarning dastlabkisi 2022-yil 6-9-iyun kunlari tashkil etilgan va unda turli vazirlik-idoralarning 30 nafarga yaqin vakillari qamrab olingan edi.
O‘quv kurslarida davlat xizmatiga korrupsiyaning taʼsiri, halollikni shakllantirish dolzarbligi, mansabdor shaxslarning xulq-atvori va axloq qoidalari, davlat moliyasini boshqarish (firibgarlik, xatar va audit), shuningdek, xarid qilish, inson resurslarini boshqarish va genderga oid korrupsiya xavflari, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha strategiya va rejalar, mazkur jarayonlarda OAV va fuqarolik jamiyatining roli kabi muhim mavzularda maʼlumotlar berilmoqda.
Kurslar davomida Agentlik vakillari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi islohotlar, olib borilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.

24-27 июля Посольством Великобритании в Узбекистане при поддержке Агентства по противодействию коррупции были организованы обучающие курсы на тему «Формирование стандартов добропорядочности у старших должностных лиц».
К курсам были привлечены специалисты из Великобритании, в которых приняли участие представители Агентства по противодействию коррупции, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Министерства экономики и финансов, Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, а также Национальной гвардии, Агентства развития государственной службы, Агентства информации и массовых коммуникаций.
Среди участников также были и представители Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана.
Для информации: Такого рода обучающие курсы были впервые организованы 6-9 июня 2022 года, в которых участвовали около 30 представителей различных министерств и ведомств.
Курсы охватили довольно широкий спектр тем, включая  влияние коррупции на государственную службу, важность построения добропорядочности, этика государственного служащего, управление государственными финансами (мошенничество, риски и аудит), а также госзакупки, управление человеческими ресурсами, антикоррупционные стратегии и планы, роль СМИ и гражданского общества в этих процессах.
В ходе курсов представители Агентства по противодействию коррупции выступили с презентацией о реформах в сфере противодействия коррупции и принимаемых мерах в этом направлении.