Joriy yilning 1-may kuni Oliy Majlis Senatida Axborot siyosati va davlat organlarida ochiqlikni taʼminlash masalalari qo‘mitasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan 2022-yil va 2023-yil birinchi choragida davlat organlari va tashkilotlarining ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirish kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarining Ochiq maʼlumotlar portali (data.gov.uz) va o‘z rasmiy veb-saytlariga belgilangan vaqtda joylashtirishi yuzasidan o‘tkazilgan monitoring natijalari senatorlar, xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining doimiy komissiyalari aʼzolari, tegishli davlat organlari va tashkilotlar masʼullari, ekspertlar va OAV vakillari ishtirokida muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan Agentlik direktori A.Burxanov maʼlumot berdi.
Qayd etilganidek, Agentlik tomonidan ilk bor joriy yilda “Ochiqlik indeksi” baholash reytingi eʼlon qilindi. Baholash jami 86 ta davlat organi va tashkiloti (shundan 21 tasi vazirlik, 14 tasi mahalliy davlat hokimiyati organi, 32 tasi davlat ishtirokidagi tashkilot, 19 tasi qo‘mita va agentlik)ni qamrab oldi.
Indeks natijalari davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan  “Open.index” elektron platformasi  orqali keng jamoatchilikka eʼlon qilindi.
Baholash jarayonlarini har tomonlama sifatli tashkil etish maqsadida Agentlik tomonidan o‘tgan davr mobaynida davlat organlariga mazkur yo‘nalishda muntazam metodik va amaliy yordam ko‘rsatilib, ushbu faoliyatini yuqori samaradorlik asosida tashkil etishga ko‘maklashib borildi.
Jumladan, ochiqlikni taʼminlashga masʼul xodimlarni tizimli o‘qitish yo‘lga qo‘yilib, 2022-yilda xorijiy ekspertlar ishtirokida o‘tkazilgan 10 ta o‘quv kurslarida 200 nafar xodimning malakasi oshirildi.
O‘zaro muhokamalar jarayonida davlat organlari va tashkilotlarining 2023-yilgi ochiqlik faoliyatini o‘rganishda hukumat tarkibiga kirmaydigan davlat organlari va tashkilotlarini, shuningdek, vazirlik va idoralarning hududiy bo‘linmalarini qamrab olish choralarini ko‘rish masalasiga alohida urg‘u berildi.
Majlisda bugungi kunda aksariyat davlat organlari va tashkilotlari tomonidan tegishli axborot resusrlarida davlat xaridlari to‘g‘risidagi maʼlumotlar to‘liq eʼlon qilinmayotganligi ham tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 16 iyundagi PF-6247-son Farmoniga muvofiq, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashlari tomonidan o‘z sessiyalarini mahalliy telekanallar, shuningdek, Internet tarmog‘i orqali efirga uzatilish holatiga alohida eʼtibor qaratildi.
Monitoring natijalari ko‘rsatishicha, 2022 yil davomida xalq deputatlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar kengashlari tomonidan o‘tkazilgan jami 245 ta sessiyadan faqatgina 61 tasi, yaʼni 25 foizi mahalliy telekanallar yoki Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilgan.
Xalq deputatlari shahar va tuman Kengashlari tomonidan esa  Respublika bo‘yicha o‘tkazilgan jami 3 154 ta sessiyadan bor-yo‘g‘i 750 tasi, yaʼni 24 foizi onlayn yoritilgan.
Yuqoridagi holatlar mahalliy Kengashlarning axborot siyosati va mahalliy davlat organlarida ochiqlikni taʼminlash masalalari bo‘yicha doimiy komissiya raislari tomonidan doimiy nazoratga olinishiga kelishib olindi.
Muloqotlar mobaynida yangi tahrirdagi Konstitutsiyada ochiqlikni taʼminlash bo‘yicha kiritilayotgan yangi normalar va ularning muhim ahamiyati  xususida ham maʼlumot berildi.
Taʼkidlanganidek, endilikda ijro etuvchi hokimiyat organlarining ishida ochiqlik va shaffoflikni, qonuniylik va samaradorlikni taʼminlash, ularning faoliyatida korrupsiya holatlariga qarshi kurashish, davlat xizmatlarining sifatini oshirish va ulardan foydalanish imkoniyatini kengaytirish bo‘yicha choralar ko‘rilishi Bosh qomus darajasida belgilab qo‘yildi.
Muhokama etilgan masalalardan kelib chiqib, davlat organlari va  tashkilotlarida ochiqlikni taʼminlash borasida yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar, ularni bartaraf etish, ochiqlikni taʼminlashni yana-da kuchaytirish borasida Agentlik tomonidan kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olindi.
Xususan, davlat organlari va tashkilotlari uchun o‘z rasmiy veb-saytida joylashtirilishi majburiy bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarning namunaviy shakllarini tasdiqlash, shuningdek, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzgan shaxslarni javobgarlikka tortish vakolatidan keng foydalanib borish  lozimligi qayd etildi.
Bundan tashqari, davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlik faoliyatini o‘rganishda maʼlumotlarni rasmiy veb-saytga joylashtirilganlik holati bilan birga ularning sifatiga ham alohida eʼtibor qaratish, monitoring va baholash jarayonlarini inson omilini keskin kamaytirishga qaratilgan raqamli nazorat shaklida olib borish orqali takomillashtirish yuzasidan ham qator taklif va tavsiyalar bildirildi.

On May 1, a regular meeting of the Committee on Information Policy and Ensuring Openness Government Bodies of the Senate of the Oliy Majlis was held.
The meeting with the participation of senators, members of the standing commissions of local councils of people’s representatives, senior officials of relevant government agencies and organizations, experts and media representatives, reviewed the results of the monitoring conducted by the Anti-Corruption Agency regarding the timely placement by government agencies and organizations of socially significant information to be posted as open data on the Open Data Portal (data.gov.uz) and their official websites for 2022 and the first quarter of 2023.
Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, provided information on the agenda.
For the first time this year, the Agency announced the Openness Index, assessing the activities of government agencies and organizations in providing openness of the work. The rating assessment included 86 government agencies, including 21 ministries, 14 local executive authorities, 32 entities with a state share, 19 committees and agencies.
The results of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness and efficiency of the ongoing work to ensure openness in government agencies and organizations, were brought to the attention of the general public through Open.index electronic platform.
For the purposes of a comprehensive and high-quality organization of the assessment processes, the Agency over the past period has provided regular methodological and practical assistance to officials in charge of providing openness of their organizations.
Systematic training of officials in charge was launched, in particular, 200 officials underwent 10 advanced training courses organized in 2022 with the involvement of foreign specialists.
During mutual discussions, special emphasis was placed on the issue of taking measures to include nongovernmental organizations, as well as regional divisions of ministries and departments in the assessment in 2023.
The meeting also critically reviewed the fact that most government agencies and organizations do not fully publish information on public procurement in the relevant information resources.
The participants of the event also paid attention to the state of broadcasting the sessions of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional, district, city councils of people’s representatives on local TV channels, as well as on the Internet, provided for by Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021.
According to the monitoring results for 2022, only 61 out of 245 sessions held by people’s representatives of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city councils were broadcast live through local TV channels or the Internet.
And on the scale of city and district councils of people’s representatives, out of 3154 sessions, only 750 were broadcast.
The participants of the meeting agreed on the establishment of permanent control by the chairs of the standing commissions on information policy of local councils over ensuring the openness of processes.
Information was also given about the new rules for ensuring openness in the new edition of the Constitution and their importance.
Based on the issues discussed, tasks were identified to be implemented by the Anti-Corruption Agency to further strengthen openness processes.
In particular, it was noted that it is necessary to approve standard forms of socially significant information to be posted by government agencies and organizations on their official websites, as well as to widely use the powers to hold to account responsible for the violation of  the law on the openness of the activities of government authorities and administration.
In addition, a number of proposals and recommendations were made to increase attention not only to the timely placement of open data, but also to their quality, as well as to the widespread introduction of digital monitoring and assessment, aimed at drastically reducing the human factor.