Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan masofaviy monitoring,  shuningdek, OAV va ijtimoiy tarmoqlarda xabarlar orqali doimiy o‘rganish o‘tkazib kelinmoqda. O‘rganishlarda davlat xaridlariga qator qonunbuzilish holatlari aniqlanmoqda.
Jumladan, “Namangandonmahsulotlari” AJ buyurtmachiligida 2023 yil 27 yanvar kuni 224608-sonli lot bo‘yicha o‘tkazilgan 200,0 mln.so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunining 10, 14, 23 va 42-moddalari  hamda “Raqobat to‘g‘risida”gi Qonun talablari buzilgan holda xaridda ishtirok etgan “T.A.”, “A.L.” va “S.A.” MCHJlarning rahbari bir shaxs bo‘lganligi holati yaqqol ko‘rinib turgan bo‘lsa-da, xarid komissiyasi tomonidan ushbu ishtirokchilarni chetlatish choralari ko‘rilmagan.
Shu kabi “Toshkent issiqlik markazi” unitar korxonasi buyurtmachiligida 2023 yil 28 yanvar kuni 222662-sonli lot bilan elektr dvigatellarni kapital ta’mirlash uchun o‘tkazilgan 2,4 mlrd. so‘mlik davlat xaridida ishtirok etgan 3 ta subyektdan 2 tasi, jumladan, Toshkent shahridagi “M.” va “E.S” MCHJlarning ta’sischisi ham bir shaxsga tegishli ekanligi holati yuzasidan xarid komissiyasi tomonidan ularni chetlatish choralari ko‘rilmaganligi ma’lum bo‘ldi.
Xuddi shunday, Chust tuman Tibbiyot birlashmasi buyurtmachiligida 2023 yil 27 yanvar kuni 222920-sonli lot bo‘yicha 57,5 mln. so‘mlik tibbiyot tarozisini sotib olish uchun o‘tkazilgan davlat xaridida ham Namangan shahridagi rahbari va ta’sischisi aynan bir shaxs bo‘lgan “B.M.” va “G” MCHJlar  ishtirok etib, qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilgan.
Shuningdek, Jizzax viloyat teri-tanosil kasalliklari dispanseri buyurtmachiligida 2023 yil 26-27 yanvar kuni 224253 va 224395-sonli lotlar bo‘yicha o‘tkazilgan jami 33,2 mln.so‘mlik davlat xaridlarida ishtirok etgan Zarbdor tumanidagi  “T.M.P.” va “T.S” MCHJlarning rahbar va ta’sischisi bir kishiga tegishli ekanligiga  qaramay, xarid komissiyasi tomonidan ushbu holatlarga baho berilmagan.
Qayd etish lozimki,  yuqorida keltirilgan davlat xaridlardagi qonunbuzilishlar yuzasidan “Namangandonmahsulotlari” AJ, Chust tuman Tibbiyot birlashmasi, “Toshkent issiqlik markazi” unitar korxonasi va Jizzax viloyat teri-tanosil kasalliklari dispanseriga Xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish bo‘yicha 2023 yil 30 yanvar kuni Agentlik tomonidan taqdimnomalar kiritildi.
Bundan tashqari, shu kunning o‘zida qonunbuzilish holatlariga huquqiy baho berish uchun to‘plangan materiallar Bosh prokuraturaga yuborildi.

The Anti-Corruption Agency conducts constant monitoring in the field of public procurement, and also studies information spread by the media and social networks on this topic. In the latest studies, cases of violation of the legislation on public procurement have been revealed.
In particular, when conducting public procurement in the amount of 200.0 million soums by order of JSC Namangandonmakhsulotlari on January 27, 2023, the Law ‘On Public Procurement’ and the Law ‘On Competition’ were violated, as three LLCs ‘T.A.’, ‘A.L.’ and ‘S.A.’ involved in the procurement were owned by the same person, but the Procurement Commission did not take any measures to exclude these participants.
When conducting public procurement in the amount of 2.4 billion soums for the overhaul of electric motors by order of UE Toshkent Issiqlik Markazi on January 28, 2023, the founder of 2 out of 3 organizations participating in the competition, LLC ‘M.’ and ‘E.S’, was one person, but despite this, no action was taken by the Procurement Commission.
During public procurement in the amount of 57.5 million soums for the purchase of medical scales by order of the Chust District Medical Association on January 27, 2023, the head and founder of two LLCs ‘B.M.’ and ‘G’, participating in the competition, were one person, which was a violation of the law as well.
Another case, when conducting public procurement in two lots for a total amount of 33.2 million soums by order of the Jizzakh Region Dermatovenerologic Dispensary on 26-27 January 2023, the head and founder of two LLCs ‘T.M.P.’ and ‘T.S’, participating in the procurement, was one person. Despite this, the Procurement Commission did not take any measures to exclude these participants.
On 30 January 2023, the Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to the JSC Namangandonmakhsulotlari, Chust District Medical Association, UE Toshkent Issiqlik Markazi and the Jizzakh Region Dermatovenerologic Dispensary on the annulment of the Minutes of the Meeting of Procurement Commission.