Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat buyurtmachilari amalga oshirayotgan xaridlarda qonunchilik talablariga rioya qilinishi holatlarini monitoring qilish ishlari davom ettirilmoqda.
Masofaviy monitoring tadbirlarida ayrim davlat buyurtmachilari tomonidan bir qator qonunbuzilishi holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, Zafarobod tuman bolalar va o‘smirlar sport maktabi buyurtmachiligida 2023-yil 2-avgust kuni o‘tkazilgan 286,0 mln so‘mlik sport inventarlari xarid qilish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i kengesi tomonidan 2023-yil 4-avgust kuni o‘tkazilgan 912,4 mln so‘mlik yozgi majlislar uchun charm tomli shiypon qurish;
O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi huzuridagi ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalar agentligi tizimidagi Samarqand shahridagi Prezident maktabi buyurtmachiligida 2023-yil 5-avgust kuni o‘tkazilgan 311,8 mln so‘mlik maktab formalari xarid qilish;
Qiziltepa tuman yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi tomonidan 2023-yil10-avgust kuni o‘tkazilgan 300,0 mln so‘mlik transportda yuk tashish xizmati ko‘rsatish yuzasidan o‘tkazilgan davlat xaridlarida qonunchilikka zid holatlar aniqlandi.
Jumladan, ushbu davlat xaridlarida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 20-moddasi (xarid komissiyasining huquq va majburiyatlari), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat xaridlarini amalga oshirish bilan bog‘liq tartib-taomillarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Qarori bilan tasdiqlangan Nizomning bir qator talablariga amal qilinmagan.
Xususan, ushbu xaridlarda ishtirok etgan talabgorlarning hujjatlari xarid komissiyasi aʼzolari foydalangan qurilmalar (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan hamda ayrim ishtirokchilarning takliflari xarid qilish hujjatlarida ko‘rsatilgan baholash mezonlariga zid ravishda baholangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha Agentlik tomonidan xarid komissiyalarining bayonnomalarini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachilarga taqdimnomalar kiritilib, qonunbuzilishi holatlari bartaraf etildi.
Izoh: Agentlik tomonidan Samarqand shahridagi Prezident maktabi buyurtmachiligida o'tkazilgan tanlovda davlat xaridi tartib-taomillariga oid kamchiliklarning oldi olinib, tanlov g'olibiga mablag'lar o'tkazilib berilmasdan xarid natijalari (bayonnoma va shartnoma) bekor qilingan.
Shuni alohida taʼkidlash joizki, Samarqand shahridagi Prezident maktabi mansabdor shaxslari tomonidan mablag‘lar o'zlashtirilishi holati aniqlanmagan.

The Anti-Corruption Agency continues to monitor the compliance of government customers with the requirements of the legislation on public procurement.
Remote monitoring revealed that a number of violations during the procurement procedures by several government customers.
In particular, violations were revealed in the following cases:
Purchase of sports equipment in the amount of 286.0 million soums by order of the Children and Youth Sports School of Zafarobod District on August 2, 2023;
Construction of a shed roof for summer meetings in the amount of 912.4 million soums by order of Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan on August 4, 2023;
Purchase of a school uniform in the amount of 311.8 million soums by order of the Presidential School of Samarkand in the system of the Agency of Specialized Educational Institutions under the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan on August 5, 2023;
Provision of cargo transportation services in the amount of 300.0 million soums by the Road Operational Unitary Enterprise of Qiziltepa District on August 10, 2023.
In these public procurements, the requirements of Articles 10, 14, 20 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’ and a number of requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan ‘On the procedure for organizing and conducting procedures related to public procurement’ were violated.
In particular, the documents of the competition participants in the procurement were uploaded to the electronic platform through the devices used by the members of the Procurement Commission (with the same IP addresses), and the proposals of some participants were evaluated contrary to the criteria established by the tender documentation.
The Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to customers on the cancellation of Procurement Commission protocols, and cases of law violation were eliminated.
Explanation: The Agency prevented violations related to procurement procedures commissioned by the Presidential School in Samarkand, the protocol and contract were canceled without transferring funds to the winner of the competition.
It is worth noting that the study did not reveal misappropriation of funds by officials of the Presidential School of Samarkand.