Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasining 2022-yil 9-avgustdagi “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonunining 13-moddasiga asosan, davlat fuqarolik xizmatchisi tadbirkorlik faoliyati subyektlarini tashkil etishga, ularning muassisi (ishtirokchisi) bo‘lishga, tadbirkorlik faoliyati subyektida tashkiliy-boshqaruv, maʼmuriy-xo‘jalik vazifalarini bajarishga haqli emasligi qayd etilgan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 14-oktyabrdagi “Davlat fuqarolik xizmatchilari tomonidan odob-axloq qoidalariga rioya etilishini taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 595-son qarori bilan tasdiqlangan “Davlat fuqarolik xizmatchilari odob-axloqining namunaviy qoidalari”ning 13-bandida davlat xizmatchilari ishdan tashqari vaqtda tadbirkorlik yoki haq to‘lanadigan boshqa faoliyat bilan (pedagogik, ilmiy va ijodiy faoliyatdan tashqari) shug‘ullanmasligi belgilangan.
Shunga qaramay, bu borada hamon qonunbuzilishi holatlari kuzatilmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat boshqaruv organlari va davlat ishtirokidagi xo‘jalik yurituvchi subyektlarda korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining holati o‘rganilganda 6 nafar rahbar mansabdor shaxs  (3 nafar tuman-shahar hokimi, 1 nafar agentlik, 1 nafar unitar korxona va 1 nafar qo‘mita rahbari) tadbirkorlik subyektlarining taʼsischilari ekanligi maʼlum bo‘ldi.
Xususan:
Milliy antidoping agentligi direktori A.Sadikov “Total Oil” MCHJ;
“Axborotlashtirish Bosh markazi” DUK rahbari D.Sarixodjayev “Musammo” MCHJ;
Andijon viloyati Bo‘ston tumani hokimi S.Nosirova “Sabina Issiq Nonlari 777” va “Ko‘mir Sanoati” MCHJlar;
Navoiy viloyati Qiziltepa tumani hokimi U.Fayziyev “Zarafshan Golden Group” va "Zarafshon Grand Invest"  MCHJlar, “G‘ani Bobo Chorvasi” fermer xo‘jaligi;
Toshkent shahar Yakkasaroy tumani hokimi A.Sayfutdinov“Sanico Group” va “Uv-Maks” MCHJlar;
Ipakchilik va jun sanoatini rivojlantirish qo‘mitasi rahbari B.Sharipov “Karomat Oyijon-Surxon” fermer xo‘jaligida taʼsischi sifatida faoliyat yuritib kelayotganligi aniqlandi.
Aniqlangan holatlar bo‘yicha mazkur davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, ularning yuqori turuvchi idoralariga Agentlik tomonidan tegishli taqdimnomalar kiritilib, yuqoridagi manfaatlar to‘qnashuvi holatlariga barham berilishi (mansabdor shaxslarning tadbirkorlik subyektlaridagi faoliyati tugatilishi) choralari ko‘rilmoqda.

В статье 13 Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе» от 9 августа 2022 года говорится о том, что государственный гражданский служащий не вправе создавать субъекты предпринимательской деятельности, быть их учредителем (участником), выполнять организационно-управленческие, административно-хозяйственные функции в субъекте предпринимательской деятельности.
Также, в статье 13 указано, что государственные служащие не вправе заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности.
Тем не менее, до сих пор имеют место случаи нарушения закона в этом отношении.
При изучении Агентством по противодействию коррупции состояния антикоррупционной работы в органах государственного управления и хозяйствующих субъектах, было выявлено что 6 государственных служащих, занимающих руководящие должности, являются учредителями хозяйствующих субъектов (3 хокима районного уровня, 1 руководитель агентства, 1 руководитель унитарного предприятия и 1 руководитель комитета).
• А. Садиков, Директор Национального антидопингового агентства - ООО «Total Oil»;
• Д. Сариходжаев, руководитель ГУП «Главный Центр Информатизации» - ООО «Мусаммо»;
• С. Носирова, хоким Бустонского района Андижанской области - ООО «Сабина Иссык Нонлари 777» и «Комир Саноати»;
• У. Файзиев, хоким Кызылтепинского района Навоийской области - ООО «Zarafshan Golden Group» и «Zarafshon Grand Invest», фермерское хозяйство «Гани Бобо Чорваси»;
• А. Сайфутдинов, хоким Яккасарайского района города Ташкента - ООО «Sanico Group» и «Uv-Maks»;
• Б. Шарипов, руководитель Комитета по развитию шёлковой и шерстяной промышленности - фермерское хозяйство «Каромат Ойижон-Сурхон».
По выявленным случаям Агентством по противодействию коррупции были внесены соответствующие представления в указанные государственные организации, а также в их вышестоящие органы.