Korrupsiyaga qarshi kurashish uchun barcha masʼul bo‘lib, bunda fuqarolarning ishtiroki muhim ahamiyat kasb etadi. Fuqarolar tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha va unga nisbatan murosasiz munosabatini o‘z murojaatlarida bayon etib kelishmoqda. Bunday murojaatlar, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘rganilib, jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari, erkinliklari, qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, Agentlik rahbariyati va xodimlari tomonidan doimiy ravishda fuqarolarni qabul qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bugun Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.Burxanovning navbatdagi fuqarolar qabuli bo‘lib o‘tdi.
Respublikaning turli hududlaridan kelgan fuqarolar o‘z murojaatlarida asosan sud qarorlaridan hamda turli vazirlik hamda idoralarda murojaatlarining to‘liq va xolisona ko‘rib chiqilmayotganligidan noroziliklar hamda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirishdi.
Qabulda fuqarolarning murojaatlari to‘liq tinglanib, muammolarning yechimi bo‘yicha tegishli huquqiy tushuntirish va maslahatlar berildi. Ijrosi o‘rganish va vaqt talab qiladigan murojaatlar bo‘yicha fuqarolardan tegishli tartibda ariza va shikoyatlar qabul qilinib, ijrosi qatʼiy nazoratga olindi.

Победить коррупцию можно только с привлечением к этой борьбе всего общества, каждого гражданина. Непримиримое отношение к коррупции граждане выражают в своих обращениях, которые тщательно изучаются Агентством по противодействию коррупции. Проводится системная работа по защите прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
В частности, руководством и сотрудниками Агентства налажен регулярный приём граждан, и сегодня очередной личный приём провёл директор Агентства Акмаль Бурханов.
В своих обращениях граждане высказали свои претензии к судебным решениям и неполному и беспристрастному рассмотрению их обращений в различных министерствах и ведомствах, а также высказали предложения по борьбе с коррупцией.
Во время приёма все обращения граждан были выслушаны в полном объёме, даны соответствующие юридические разъяснения и консультации по решению возникших проблем. Обращения граждан, требующие дополнительного изучения и времени, были приняты в надлежащем порядке, их исполнение взято под строгий контроль директора Агентства.