2023-yil 20-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ichki ishlar organlarini xalqchil professional tuzilmaga aylantirish va aholi bilan yanada yaqin hamkorlikda ishlashga yo‘naltirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-10-son Qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan, ichki ishlar organlarida kadrlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
ichki ishlar organlarida xizmatga qabul qilish bo‘yicha nomzodlarni tanlashning adolatli, xolis va shaffof tizimini yaratib, o‘rnatilgan tartiblarni tubdan soddalashtirish va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni belgilash;
inson omilini istisno etish hamda korrupsiya holatlarining barvaqt oldini olish maqsadida ichki ishlar organlarida kadrlar bilan ishlash, xizmatni o‘tash qoidalariga rioya etilishini ta’minlash, shuningdek, shaxsiy tarkib va ularning oila a’zolarini ijtimoiy himoya qilish tizimini zamon talablariga mos ravishda to‘liq raqamlashtirish kabi vazifalar ushbu sohadagi ustuvor yo‘nalishlar etib belgilandi.
Jumladan, Ichki ishlar vazirligiga 2023-yil yakuniga qadar mansab lavozimlarini yuqori ma’naviy-axloqiy, ishchanlik va kasbiy sifatlarga ega nomzodlar bilan to‘ldirishni nazarda tutgan holda, xizmatga qabul qilishning sifat jihatdan yangi, soddalashtirilgan tartibini o‘rnatish hamda “E-nomzod” elektron axborot tizimini yaratish vazifasi yuklatildi.
Ichki ishlar organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimini yaratish maqsadida Ichki ishlar vazirligi va uning hududiy bo‘linmalarida jamoatchilik asosida doimiy faoliyat yurituvchi maslahat-kengash organi hisoblangan, soha olimlari, faxriylari va jurnalistlardan iborat jamoatchilik kengashlari tuzilishi belgilandi.
Qaror bilan Ichki ishlar organlari xodimlarining kasbiy madaniyat va xizmat intizomi kodeksi tasdiqlandi.
Ushbu Kodeksga ichki ishlar organlari tizimida korrupsiya, tamagirlik, manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish, faoliyatning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashga qaratilgan muhim qoidalar kiritilgan.
Xususan, Kodeksning 5-bandida xodimlar xizmat majburiyatini bajarishga to‘sqinlik qiladigan yoki ularni bajarishda biron-bir shaxsiy, mulkiy yoki boshqa manfaatlarga daxldor bo‘lishi mumkin bo‘lgan harakatlar (harakatsizlik)dan  o‘zini tiyish, guruhbozlik, mahalliychilik, tanish-bilishchilik ko‘rinishlariga yo‘l qo‘ymaslik kabi amal qilishi majburiy bo‘lgan kasbiy madaniyat qoidalari belgilangan.
Kodeks talablariga asosan, xodimlar korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashishi va uning profilaktikasiga faollik bilan ko‘maklashishi shart ekanligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Xodimlar o‘z boshlig‘i yoki vakolatlari organlarga o‘zlarini boshqa shaxslar huquqbuzarlik sodir etishga undab murojaat qilgan har bir holat, shuningdek, boshqa xodimlar tomonidan sodir etilgan har qanday o‘ziga ma’lum bo‘lgan huquqbuzarliklar haqida xabar berishi zarurligi qayd etilgan.
Bundan tashqari, ichki ishlar organlari xodimlariga mansab vakolatlarini siyosiy partiyalar, jamoat birlashmalari va ularning organlari manfaatlari yo‘lida amalga oshirishi hamda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishlari taqiqlanmoqda.
Soha xodimlariga xizmat vakolatlarini jismoniy va yuridik shaxslar manfaatlarini ko‘zlab bajarish yoki bajarmaslik evaziga ulardan har qanday sovg‘alar hamda har qanday ko‘rinishdagi moddiy boyliklarni olish yoxud ularning xizmatlaridan foydalanish ham taqiqlanmoqda.
Xodimlar tomonidan Kodeksdagi qoidalar va talablarga amal qilmaslik yoki ularni qo‘pol ravishda buzish xodimni ichki ishlar organlaridan xizmatdan bo‘shatishgacha bo‘lgan intizomiy jazo chorasini qo‘llashga asos bo‘lishi belgilab qo‘yilgan.

On January 20, 2023, the President of the Republic of Uzbekistan signed the Resolution N. 10 ‘On additional measures to transform the internal affairs bodies into a people’s professional structure and to focus on working in close interaction with the population’.
The Resolution identifies the following priority tasks in order to further improve the system of personnel work in the internal affairs bodies:
• creation of a fair, impartial and transparent system for selecting candidates for work in internal affairs bodies, determination of comprehensive measures aimed at radically simplifying established procedures and eliminating bureaucratic obstacles;
• full digitalization of the system in order to eliminate the human factor and early warning of cases of corruption, ensure compliance with the rules for working with personnel in the internal affairs bodies, as well as social protection of personnel and their family members.
In particular, the Ministry of Internal Affairs was tasked with establishing a qualitatively new, simplified procedure for recruitment and creating E-nomzod electronic information system, in order to select candidates with high moral, ethical and professional qualities for positions.
In order to create a system of public control over the activities of the internal affairs bodies, public councils consisting of scholars, veterans and journalists, will be created at the Ministry of Internal Affairs and its territorial divisions.
The Resolution approved the Internal Affairs Code, which includes important provisions aimed at preventing corruption, conflicts of interest, ensuring openness and transparency of activities in the system of internal affairs bodies.
According to the requirements of the Code, employees of the internal affairs bodies must fight against any form of corruption and actively support its prevention. Also, they must report to leadership or authorized bodies about each case.
In addition, employees of internal affairs bodies are prohibited from exercising their professional powers in the interests of political parties, public associations and other bodies, and engaging in entrepreneurial activities.
It is forbidden to receive any gifts and material valuables, as well as to use services in exchange for the performance or non-performance of one’s duties in the interests of individuals and legal entities.
The Resolution indicates that non-compliance by employees with the rules and requirements of the Code or their gross violation is the basis for the application of a disciplinary sanction up to and including dismissal from service in the internal affairs bodies.