2023-yil 20-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ichki ishlar organlarini xalqchil professional tuzilmaga aylantirish va aholi bilan yanada yaqin hamkorlikda ishlashga yo‘naltirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-10-son Qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan, ichki ishlar organlarida kadrlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
ichki ishlar organlarida xizmatga qabul qilish bo‘yicha nomzodlarni tanlashning adolatli, xolis va shaffof tizimini yaratib, o‘rnatilgan tartiblarni tubdan soddalashtirish va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni belgilash;
inson omilini istisno etish hamda korrupsiya holatlarining barvaqt oldini olish maqsadida ichki ishlar organlarida kadrlar bilan ishlash, xizmatni o‘tash qoidalariga rioya etilishini ta’minlash, shuningdek, shaxsiy tarkib va ularning oila a’zolarini ijtimoiy himoya qilish tizimini zamon talablariga mos ravishda to‘liq raqamlashtirish kabi vazifalar ushbu sohadagi ustuvor yo‘nalishlar etib belgilandi.
Jumladan, Ichki ishlar vazirligiga 2023-yil yakuniga qadar mansab lavozimlarini yuqori ma’naviy-axloqiy, ishchanlik va kasbiy sifatlarga ega nomzodlar bilan to‘ldirishni nazarda tutgan holda, xizmatga qabul qilishning sifat jihatdan yangi, soddalashtirilgan tartibini o‘rnatish hamda “E-nomzod” elektron axborot tizimini yaratish vazifasi yuklatildi.
Ichki ishlar organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimini yaratish maqsadida Ichki ishlar vazirligi va uning hududiy bo‘linmalarida jamoatchilik asosida doimiy faoliyat yurituvchi maslahat-kengash organi hisoblangan, soha olimlari, faxriylari va jurnalistlardan iborat jamoatchilik kengashlari tuzilishi belgilandi.
Qaror bilan Ichki ishlar organlari xodimlarining kasbiy madaniyat va xizmat intizomi kodeksi tasdiqlandi.
Ushbu Kodeksga ichki ishlar organlari tizimida korrupsiya, tamagirlik, manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish, faoliyatning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashga qaratilgan muhim qoidalar kiritilgan.
Xususan, Kodeksning 5-bandida xodimlar xizmat majburiyatini bajarishga to‘sqinlik qiladigan yoki ularni bajarishda biron-bir shaxsiy, mulkiy yoki boshqa manfaatlarga daxldor bo‘lishi mumkin bo‘lgan harakatlar (harakatsizlik)dan  o‘zini tiyish, guruhbozlik, mahalliychilik, tanish-bilishchilik ko‘rinishlariga yo‘l qo‘ymaslik kabi amal qilishi majburiy bo‘lgan kasbiy madaniyat qoidalari belgilangan.
Kodeks talablariga asosan, xodimlar korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashishi va uning profilaktikasiga faollik bilan ko‘maklashishi shart ekanligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Xodimlar o‘z boshlig‘i yoki vakolatlari organlarga o‘zlarini boshqa shaxslar huquqbuzarlik sodir etishga undab murojaat qilgan har bir holat, shuningdek, boshqa xodimlar tomonidan sodir etilgan har qanday o‘ziga ma’lum bo‘lgan huquqbuzarliklar haqida xabar berishi zarurligi qayd etilgan.
Bundan tashqari, ichki ishlar organlari xodimlariga mansab vakolatlarini siyosiy partiyalar, jamoat birlashmalari va ularning organlari manfaatlari yo‘lida amalga oshirishi hamda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishlari taqiqlanmoqda.
Soha xodimlariga xizmat vakolatlarini jismoniy va yuridik shaxslar manfaatlarini ko‘zlab bajarish yoki bajarmaslik evaziga ulardan har qanday sovg‘alar hamda har qanday ko‘rinishdagi moddiy boyliklarni olish yoxud ularning xizmatlaridan foydalanish ham taqiqlanmoqda.
Xodimlar tomonidan Kodeksdagi qoidalar va talablarga amal qilmaslik yoki ularni qo‘pol ravishda buzish xodimni ichki ishlar organlaridan xizmatdan bo‘shatishgacha bo‘lgan intizomiy jazo chorasini qo‘llashga asos bo‘lishi belgilab qo‘yilgan.

20 января 2023 года принято Постановление Президента Республики Узбекистан ПП-10 «О дополнительных мерах по преобразованию органов внутренних дел в народную профессиональную структуру и ориентированию их на работы на более тесное взаимодействие с населением».
Согласно Постановлению, в целях дальнейшего совершенствования системы кадровой работы в органах внутренних дел, обозначены следующие приоритетные задачи:
• создание справедливой, беспристрастной и прозрачной системы отбора кандидатов на работу в органы внутренних дел, определение комплексных мер, направленных на кардинальное упрощение установленных процедур и устранение бюрократических препятствий;
• полная цифровизация системы в соответствии с требованиями времени в целях исключения человеческого фактора и раннего предупреждения случаев коррупции, обеспечения соблюдения правил работы с кадрами в органах внутренних дел, а также социальной защиты личного состава и их членов семьи.
В частности, перед МВД поставлена ​​задача по установлению качественно нового, упрощенного порядка приёма на работу и созданию электронной информационной системы «E-nomzod», с целью подбора на должности кандидатов с высокими морально-этическими и профессиональными качествами.
В целях создания системы общественного контроля за деятельностью органов внутренних дел в Министерстве внутренних дел и его территориальных подразделениях будут создаваться общественные советы, состоящих из учёных, ветеранов и журналистов.
Постановлением утвержден Кодекс профессиональной культуры и служебной дисциплины сотрудников органов внутренних дел.
Настоящий Кодекс включает важные положения, направленные на предотвращение коррупции, конфликта интересов, обеспечение открытости и прозрачности деятельности в системе органов внутренних дел.
Согласно требованиям Кодекса, сотрудники органов внутренних дел должны бороться с любыми формами коррупции и активно поддерживать её предупреждение. Также, сообщать начальству или уполномоченным органам о каждом случае побуждения их к совершению правонарушения другими лицами, а также о любых известных правонарушениях, совершенных другими сотрудниками.
Кроме того, сотрудникам органов внутренних дел запрещается осуществлять свои профессиональные полномочия в интересах политических партий, общественных объединений и других органов, заниматься предпринимательской деятельностью.
Запрещается получать какие-либо подарки и материальные ценности, а также пользоваться услугами в обмен на выполнение или неисполнение своих обязанностей в интересах физических и юридических лиц.
Постановлением обозначено, что несоблюдение сотрудниками правил и требований Кодекса либо грубое их нарушение является основанием для применения меры дисциплинарного взыскания вплоть до увольнения со службы в органах внутренних дел.