Joriy yilning 20-aprel kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash hamda Davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi natijalarinining taqdimoti amalga oshirildi
Ushbu tadbirda reyting natijalari tahlili va past ko‘rsatkichli muassasa va tashkilotlar bilan olib borilayotgan ishlar muhokama etildi.
Dastlab, davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligi reyting baholash natijalari to‘g‘risida Agentlik mas’ul xodimi taqdimotni amalga oshirdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur reytingda davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mexanizmlarning amaliyotga tatbiq etilganligi, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirilganligi, davlat tashkilotlari rahbarlarining korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni ko‘rsatuvchi harakatlarining mavjudligi, xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashishga oid ichki tartiblardan xabardorligi, aholini ushbu illatga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarining samaradorligi baholanadi.
O‘tkazilgan reyting baholash natijalari asosida davlat tashkilotlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida belgilangan vazifalarning qay darajada samarali amalga oshirilayotganini monitoring qilish bilan bir qatorda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish, sohada sog‘lom raqobat muhitini kuchaytirish, tashkilot rahbarlarining mas’uliyatini oshirishga xizmat qiladi.
Savol va mulohazalar qissmida kengash a’zolari bir qator muhim masalalarni o‘rtaga tashlashdi.
Jumladan, kengash raisi Foziljon Otaxonov “Baholashda asosan, shaklga emas, mazmunga ko‘proq e’tibor berish lozimligini xususan, hujjatlarning ishlab chiqilgani yoki qabul qilingani emas balki, amaliyotga tatbiq etilgani, xodimlar faoliyatida qo‘llanilayotgani va eng asosiysi tizimda korrupsiyaviy jinoyatlar kamayish ko‘rsatkichlari ustuvor bo‘lishi kerak” deya qayd etdi.
Kengash a’zosi Mansur Bekmuradov aholi o‘rtasida huquqiy targ‘ibotni amalga oshirganlik, eng muhim indikator bo‘lishi lozimligini bildirdi.
Shuningdek, Kengash raisi o‘rinbosari Gulnora Bobojonova tashkilotlar faoliyatini baholayotganda ularning jurnalistlar va ommaviy axborot vositalari bilan ishlash masalasini ham e’tiborga olish lozimligini ta’kidladi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala Davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi natijalari yuzasidan ham taqdimot amalga oshirildi.
Qayd etilganidek, tartibga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi har yili manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birga, davlat organlari va tashkilotlarining sohada amalga oshirayotgan ishlari samaradorligi hamda natijadorligini 84 ta mezonini qamrab olgan 8 ta indikator asosida baholab borildi.
O‘tkazilgan o‘rganish va monitoring natijalari bo‘yicha aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish hamda ushbu faoliyatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish borasida vazirlik va idoralarning ko‘pchiligida qat’iy iroda mavjudligi ta’kidlandi.
Kengash a’zolarini ushbu yo‘nalishdagi faoliyatiga yetarli e’tibor qaratmay, ochiqlik tizimini takomillashtirishga sustkashlik munosabatida, qonunchilikda qat’iy belgilangan ma’lumotlarni ochiqlashni o‘z xoliga tashlab qo‘yish holatlari yuzasidan o‘z taklif va tavsiyalarini berishdi.
Xususan, kengash a’zosi Yulduzxon Olimova bajarilgan ishlarni e’tirof etish zarurligini, yuqoridagi kabi reytinglar korrupsiyaga qarshi tizimli kurashishni bir ko‘rinishi ekanligini ta’kidladi. O‘z navbatida belgilangan talablarni muntazam ravishda bajarmayotgan vazirlik va idoralarga qat’iy choralar ko‘rish lozimligini bildirdi.
Kengash raisi Foziljon Otaxonov reytinglarni keng jamoatchilikka tushuntirishda kengash a’zolari faol bo‘lishi lozimligini ta’kidladi, shuningdek, mazkur ko‘rsatkichlar bo‘yicha Agentlikni ham muqobil baholashdan o‘tkazish bo‘yicha alohida mexanizmlarni ishlab chiqish lozimligini qayd etdi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida kengash faoliyatiga oid boshqa tashkiliy masalalar ham ko‘rib chiqildi.

20 апреля текущего года состоялось заседание Общественного совета при Агентстве по противодействию коррупции.
Для участников заседания была проведена презентация Индекса открытости, направленного на оценку эффективности работ по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также рейтинговой оценки эффективности деятельности по противодействию коррупции государственных органов и организаций.
Участники заседания проанализировали результаты рейтинговой оценки и работу, проводимую с учреждениями и организациями с низкими показателями.
Сначала ответственный сотрудник Агентства провёл презентацию относительно результатов рейтинговой оценки эффективности деятельности государственных органов и организаций по противодействию коррупции.
Данный рейтинг оценивал работу организаций по внедрению действенных механизмов противодействия коррупции и снижению коррупционных рисков, также оценивалась работа руководителей государственных организаций по привитию сотрудникам бескомпромиссного отношения к коррупции, и просветительская работа, направленная на формирование у населения непримиримого отношения к любым коррупционным проявлениям.
Рейтинговая оценка эффективности деятельности государственных органов и организаций по противодействию коррупции служит действенным механизмом контроля за выполнением задач, поставленных перед государственными организациями в сфере противодействия коррупции, а также устранения выявленных недостатков, укрепления среды здоровой конкуренции в сфере и повышения ответственности руководителей.
Во время обсуждения, председатель Общественного совета Фозилжон Отахонов отметил, что при оценке необходимо уделять больше внимания содержанию, а не форме, то есть, не количеству разработанных или принятых документов, а насколько они внедрены в практику, и главное, какой достигается положительный результат.
Также заместитель председателя Общественного совета Гульнора Бобожонова отметила, что при оценке деятельности организаций необходимо учитывать вопрос их работы с журналистами и СМИ.
Заседание продолжилось презентацией результатов Индекса открытости, направленного на оценку эффективности проводимой работы по открытости деятельности государственных органов и организаций.
Согласно процедуре проведения рейтинговой оценки в этом направлении, Агентство по противодействию коррупции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами оценивало эффективность и результативность работы государственных органов и организаций по 8 индикаторам, охватывающим 84 критерия.
Участники заседания провели анализ результатов Индекса открытости и отметили высокую готовность государственных органов и организаций в налаживании работы в направлении обеспечения открытости деятельности.
Член Общественного совета Юлдузхон Олимова подчеркнула, что вышеуказанные рейтинги являются формой системной борьбы с коррупцией. Также, она особо отметила о необходимости принятия жёстких мер в отношении министерств и ведомств, систематически не выполняющих установленные требования.
Председатель Общественного совета Фозилжон Отахонов подчеркнул, что члены Общественного совета должны проявлять активность в разъяснении широкой общественности сути и важности проведения такого рода рейтинговых оценок работы государственных структур, а также отметил о необходимости разработки отдельных механизмов проведения оценки деятельности и самого Агентства по этим показателям.
В ходе заседания также были рассмотрены другие организационные вопросы, связанные с деятельностью Общественного совета.