Joriy yilning 20-aprel kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash hamda Davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi natijalarinining taqdimoti amalga oshirildi
Ushbu tadbirda reyting natijalari tahlili va past ko‘rsatkichli muassasa va tashkilotlar bilan olib borilayotgan ishlar muhokama etildi.
Dastlab, davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligi reyting baholash natijalari to‘g‘risida Agentlik mas’ul xodimi taqdimotni amalga oshirdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur reytingda davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mexanizmlarning amaliyotga tatbiq etilganligi, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirilganligi, davlat tashkilotlari rahbarlarining korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni ko‘rsatuvchi harakatlarining mavjudligi, xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashishga oid ichki tartiblardan xabardorligi, aholini ushbu illatga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarining samaradorligi baholanadi.
O‘tkazilgan reyting baholash natijalari asosida davlat tashkilotlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida belgilangan vazifalarning qay darajada samarali amalga oshirilayotganini monitoring qilish bilan bir qatorda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish, sohada sog‘lom raqobat muhitini kuchaytirish, tashkilot rahbarlarining mas’uliyatini oshirishga xizmat qiladi.
Savol va mulohazalar qissmida kengash a’zolari bir qator muhim masalalarni o‘rtaga tashlashdi.
Jumladan, kengash raisi Foziljon Otaxonov “Baholashda asosan, shaklga emas, mazmunga ko‘proq e’tibor berish lozimligini xususan, hujjatlarning ishlab chiqilgani yoki qabul qilingani emas balki, amaliyotga tatbiq etilgani, xodimlar faoliyatida qo‘llanilayotgani va eng asosiysi tizimda korrupsiyaviy jinoyatlar kamayish ko‘rsatkichlari ustuvor bo‘lishi kerak” deya qayd etdi.
Kengash a’zosi Mansur Bekmuradov aholi o‘rtasida huquqiy targ‘ibotni amalga oshirganlik, eng muhim indikator bo‘lishi lozimligini bildirdi.
Shuningdek, Kengash raisi o‘rinbosari Gulnora Bobojonova tashkilotlar faoliyatini baholayotganda ularning jurnalistlar va ommaviy axborot vositalari bilan ishlash masalasini ham e’tiborga olish lozimligini ta’kidladi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala Davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi natijalari yuzasidan ham taqdimot amalga oshirildi.
Qayd etilganidek, tartibga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi har yili manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birga, davlat organlari va tashkilotlarining sohada amalga oshirayotgan ishlari samaradorligi hamda natijadorligini 84 ta mezonini qamrab olgan 8 ta indikator asosida baholab borildi.
O‘tkazilgan o‘rganish va monitoring natijalari bo‘yicha aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish hamda ushbu faoliyatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish borasida vazirlik va idoralarning ko‘pchiligida qat’iy iroda mavjudligi ta’kidlandi.
Kengash a’zolarini ushbu yo‘nalishdagi faoliyatiga yetarli e’tibor qaratmay, ochiqlik tizimini takomillashtirishga sustkashlik munosabatida, qonunchilikda qat’iy belgilangan ma’lumotlarni ochiqlashni o‘z xoliga tashlab qo‘yish holatlari yuzasidan o‘z taklif va tavsiyalarini berishdi.
Xususan, kengash a’zosi Yulduzxon Olimova bajarilgan ishlarni e’tirof etish zarurligini, yuqoridagi kabi reytinglar korrupsiyaga qarshi tizimli kurashishni bir ko‘rinishi ekanligini ta’kidladi. O‘z navbatida belgilangan talablarni muntazam ravishda bajarmayotgan vazirlik va idoralarga qat’iy choralar ko‘rish lozimligini bildirdi.
Kengash raisi Foziljon Otaxonov reytinglarni keng jamoatchilikka tushuntirishda kengash a’zolari faol bo‘lishi lozimligini ta’kidladi, shuningdek, mazkur ko‘rsatkichlar bo‘yicha Agentlikni ham muqobil baholashdan o‘tkazish bo‘yicha alohida mexanizmlarni ishlab chiqish lozimligini qayd etdi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida kengash faoliyatiga oid boshqa tashkiliy masalalar ham ko‘rib chiqildi.

On April 20, the Anti-Corruption Agency held a meeting of the Public Council.
A presentation was made of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness of work on ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations, as well as a rating assessment of the effectiveness of anti-corruption activities of ministries and departments, local executive authorities.
The meeting participants analyzed the results of the rating assessment and the activities of government organizations with low performance.
At the beginning, the Agency officer made a presentation on the results of the rating assessment of the effectiveness of the activities of government bodies and organizations in combating corruption.
This rating assessed the work of organizations to introduce effective mechanisms for combating corruption and reduce corruption risks, also assessed the work of heads of government organizations to instill in employees an uncompromising attitude towards corruption, and awareness-building activities among the population.
The rating assessment of the effectiveness of the activities of ministries and departments, local executive authorities in combating corruption serves as an effective mechanism for monitoring the fulfillment of the tasks assigned to government organizations in the field of combating corruption, as well as eliminating identified shortcomings, strengthening the environment of healthy competition in the field and increasing the responsibility of executives.
During the discussion, Foziljon Otakhonov, chair of the Public Council, noted that when assessing, it is necessary to pay more attention to the content, rather than the form, that is, not the number of documents developed or adopted, but their implementation, and most importantly, positive results achieved.
Gulnora Bobojonova, deputy chair of the Public Council, noted that when assessing the activities of organizations, it is necessary to take into account their work with the media.
The meeting continued with the presentation of the results of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness of the ongoing work on the openness of the activities of government bodies and organizations.
According to the procedure for conducting a rating assessment, the Anti-Corruption Agency, together with interested ministries and departments, assessed the efficiency and effectiveness of the work of government bodies and organizations according to 8 indicators covering 84 criteria.
The meeting participants analyzed the results of the Openness Index and noted the high readiness of government bodies and organizations to establish effective work in ensuring the transparency of activities.
Yulduzkhon Olimova, member of the Public Council, stressed that the ratings are a form of systemic fight against corruption. Also, she emphasized the need to take tough measures against ministries and departments that systematically do not comply with the established requirements.
Foziljon Otakhonov, chair of the Public Council, emphasized that the members of the Public Council should be active in explaining to the wider public the essence and importance of similar rating assessments of the work of government agencies, and also noted the need to develop separate mechanisms for assessing the activities of the Agency itself on these indicators.
During the meeting, other organizational issues related to the activities of the Public Council were also considered.