Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Kadastr agentligi (Agentlik) o‘rtasida tasdiqlangan 2023-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasi ijrosi yuzasidan hamkorlikda quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali joriy etish maqsadida 12 tadan ortiq ichki idoraviy hujjatlar qabul qilindi. Joriy yilning hisobot davrida korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, xizmat tekshiruvi va o‘rganish o‘tkazishni takil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomlar tasdiqlandi.
Natijada tashkilot faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurash tizimi joriy etilganligi bo‘yicha “Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi” ISO 37001:2016 xalqaro standart sertifikatini qo‘lga kiritdi.
Korrupsiyaga oid murojaatlarni qabul qilishga oid aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy holatlar yuzasidan o‘tgan davr mobaynida jami 87 ta murojaat kelib tushgan. Komplayens nazorati tuzilmasi tomonidan murojaatlarni o‘rganish natijalariga ko‘ra, 5 ta xodimga nisbatan intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan, 12 ta xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan, 21 ta holat bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilib, 1 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Agentlik tizimida xodimlarning korrupsiyaga murosasiz munosabatini shakllantirish maqsadida 7 297 nafar xodim shu jumladan, 1 094 nafari boshqaruv, 6 203 nafari mutaxassislardan iborat shaxsiy tarkibning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalari oshirildi.
Komplayens nazorat tuzilmasining 22 nafar (ichki nazorat tuzilmasi xodimlarining 67 %) xodimi ISO:37001 standarti bo‘yicha malaka sertifikatga ega bo‘ldi.
Joriy yilning 3-noyabr kuni Toshkent shahrida o‘tkazilgan “III Toshkent Aksilkorrupsiya Forumi” doirasida  Kadastr agentligi “Faoliyat ochiqligi va shaffofligini taʼminlashdagi sayi-harakatlari uchun” nominatsiyasi bo‘yicha taqdirlandi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari tomonidan 2023-yil 9 oyi davomida jami 76 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, natijada 558,8 mln so‘mlik qonunbuzilishi holatlari aniqlangan. Shundan 3 ta holat bo‘yicha tegishli idoralar tomonidan jinoiy ish qo‘zg‘atilib, yetkazilgan zarar summasi to‘liq undirildi.
Shuningdek, ichki nazorat tuzilmalari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan yaqindan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Xususan, Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari bilan hamkorlikda korrupsiyaviy holatlarning oldini olishga qaratilgan faol tadbir o‘tkazilgan bo‘lib, Yangiyo‘l shahar filiali boshlig‘i I.Xning xizmat xonasida fuqaro M.A o‘ziga tegishli bo‘lgan Yangiyo‘l shaharda joylashgan qurilishi bitmagan xonadonni qurilishi tugallangan deb kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish uchun Kadastr xodimiga pora berishga urinib, 2 mln so‘mning bir qismi, yaʼni 1 mln so‘mini berayotgan vaqtda Departament tezkor xodimlari tomonidan daliliy ashyo bilan ushlangan. Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahar sudining hukmiga asosan fuqaro M.A O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 211-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etishda aybli deb topilib, unga nisbatan 2 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Ichki nazorat tuzilmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijalari bo‘yicha korrupsiyaga va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘ygan 62 nafar xodimga nisbatan xayfsan berilgan, 20 nafariga ish haqidan jarima undirilgan hamda 8 nafari bilan tuzilgan mehnat shartnomalari bekor qilingan.
Kadastr agentligida korrupsiya va qonunbuzilishi holatlarining oldini olish bo‘yicha profilaktik choralar o‘tkazilib kelinmoqda. Xususan, 581 ta uchrashuv, seminar, davra suhbatlari hamda 385 ta targ‘ibot-tashviqot tadbirlari amalga oshirildi.

Работа, проделанная в сфере кадастра по предотвращению коррупционных рисков
В рамках Плана мероприятий на 2023 год, утверждённого Агентством по противодействию коррупции совместно с Агентством по кадастру, реализованы следующие мероприятия:
В целях эффективного внедрения системы внутреннего антикоррупционного контроля было принято более 12 внутриведомственных документов. В отчётном периоде текущего года утверждены положения об антикоррупционной политике, порядке проведения служебной проверки и изучений.
В результате Агентство получило сертификат международного стандарта ISO 37001-2016 «Системы менеджмента противодействия коррупции» за внедрение системы противодействия коррупции в деятельность организации.
За прошедший период по каналам связи поступило 87 обращений. По результатам изучения обращений подразделением внутреннего антикоррупционного контроля к 5 работникам применено дисциплинарное взыскание, с 12 работниками расторгнуты трудовые договоры, 21 дело передано в правоохранительные органы, возбуждено 1 уголовное дело.
В целях формирования нетерпимого отношения работников к коррупции в системе Агентства повышены знания и навыки 7297 сотрудников.
22 сотрудника подразделения внутреннего антикоррупционного контроля получили квалификационный сертификат по стандарту ISO:37001.
3 ноября текущего года в рамках прошедшего в столице «III Ташкентского антикоррупционного форума» Агентство по кадастру было награждено в номинации «За усилия по обеспечению открытости и прозрачности деятельности».
Всего за 9 месяцев 2023 года подразделениями внутреннего антикоррупционного контроля проведено 76 изучений, в результате которых выявлено нарушений на сумму 558,8 млн сумов. В 3 случаях соответствующими органами было возбуждено уголовное дело, и сумма ущерба возмещена в полном объёме.
Также подразделения внутреннего антикоррупционного контроля наладили тесное сотрудничество с правоохранительными органами в борьбе с коррупцией.
В результате изучений, проведённых подразделениями внутреннего антикоррупционного контроля, 62 работникам, допустившим коррупционные и иные нарушения законодательства, объявлены выговоры, по отношению к 20 работникам применены дисциплинарные меры в виде удержания штрафа из заработной платы, а с 8 работниками расторгнуты трудовые договоры.
В Агентстве по кадастру проводятся профилактические мероприятия по предупреждению коррупции и правонарушений. В частности, проведено 581 встреч, семинаров, круглых столов и 385 информационно-просветительских мероприятий.