Fuqarolarning korrupsiya va unga nisbatan murosasiz munosabati faol jamoatchilik nazorati o‘rnatilishi, xususan, ularning murojaatlarida ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan murojaatlarda aks etgan holatlar eʼtiborga olinib, korrupsion holatlarning oldi olinishi, fosh etilishi yoki bartaraf etilishiga erishilmoqda.
Jumladan, joriy yilning fevral oyida fuqaro N.O. tomonidan O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligiga qarashli A.Avloniy nomidagi Pedagoglarni kasbiy rivojlantirish va yangi metodikalarga o‘rgatish milliy-tadqiqot instituti mansabdor shaxslari xatti-harakatlari bo‘yicha Agentlikka kelib tushgan murojaat ko‘rib chiqilib, quyidagilar aniqlandi:
Institut tomonidan vazirlikning “Zo‘r” (“Klass”) loyihasi doirasida 2021-2022 o‘quv yillarida hududlardagi maktab o‘quvchilariga rus tilini o‘rgatish uchun 150 nafar rossiyalik mutaxassisning tashrifi ko‘zda tutilgan hamda ularning uy ijarasi uchun “Araks Trade Business” MCHJ bilan 8 mlrd 473,4 mln so‘mlik shartnoma imzolangan. Ushbu shartnoma kompleks ekspertizadan o‘tkazilmagan va uni tuzishda manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilgan.
Maʼlumot uchun: “Araks Trade Business” MCHJning 2013-2021-yillardagi taʼsischisi K.F. bo‘lib, u 2018-yil buyon Pedagoglarning kasbiy rivojlantirish  va yangi metodikalarga o‘rgatish bo‘yicha milliy tadqiqot institutida o‘quv-metodik ishlar bo‘yicha prorektor lavozimida ishlaydi.
Shartnomaga muvofiq, 149 ta uy-joy ijarasi va ko‘rsatilgan xizmatlar uchun haqiqatda sarflangan mablag‘lardan kelib chiqib, Institut tomonidan harajat qilingan summa 4 mlrd. 858  mln so‘mni tashkil etgan. Biroq 2021-yil sentyabr — 2022-yil iyun oylarida Rossiya Federatsiyasidan amalda kelmagan 31 nafar o‘qituvchiga 4 oydan 10 oygacha yashamagan ijara uy-joylari uchun 569.4 mln so‘m ortiqcha to‘langan.  Shuningdek, uy-joy ijarasi va ko‘rsatilgan xizmatlar uchun 4 mlrd 858 mln so‘m to‘lanishi lozim bo‘lsa-da, Institut tomonidan 7 mlrd 052 mln so‘m mablag‘ o‘tkazib berilishi hisobiga  “Araks Trade Business” MCHJga 2 mlrd 194,2 mln so‘m mablag‘ ortiqcha to‘lab berilgan va bu mablag‘ keyinchalik o‘zlashtirilgan.
Qonuniy qaror qabul qilish uchun Bosh prokuraturaga yuborilgan hujjatlar asosida o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijalari bo‘yicha Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan Institut va “Araks Trade Business”MCHJning mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va Olmazor tuman prokuraturasi tomonidan tergov harakatlari olib borildi.

The irreconcilable attitude of citizens towards corruption is manifested in the establishment of active public control, and in the appeals the Anti-Corruption Agency receives. For each appeal, the Agency conducts a thorough study and conducts effective work to prevent, identify or eliminate corruption cases.
In particular, in February of 2023, the Anti-Corruption Agency received an appeal from citizen named N.O. with a complaint regarding the actions of officials of the Abdulla Avloni National Research Institute of Professional Development and Teaching New Methodologies to Teachers at the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan. Based on the appeal, the Agency conducted a study that revealed the following:
As part of the Zur project of the Ministry, the Institute planned to invite 150 Russian specialists for the 2021-2022 academic year to teach Russian to schoolchildren in the regions, in connection with which an agreement was signed with Araks Trade Business LLC in the amount of 8 billion 473.4 million soums for renting housing for their residence. This agreement was not subjected to a comprehensive examination, and its conclusion led to a conflict of interest.
For reference: in 2013-2021, the founder of Araks Trade Business LLC was citizen named K.F., who since 2018 has been the vice-rector for educational and methodological work at the Abdulla Avloni National Research Institute of Professional Development and Teaching New Methodologies to Teachers.
In accordance with the agreement, the amount of actual expenses for renting 149 residential premises and services rendered amounted to 4 billion 858 million soums. However, the study revealed an overpayment in the amount of 569.4 million soums for renting housing to 31 teachers in the period from September 2021 to June 2022, who in fact did not live there. It should be noted that for housing rent and services rendered, the payment amounted to 4 billion 858 million soums, but the Institute transferred 7 billion 052 million soums to the account of Araks Trade Business LLC. The overpaid amount of 2 billion 194.2 million soums was subsequently embezzled.
Based on the results of the pre-investigation check conducted on the basis of materials sent to the General Prosecutor’s Office, the Tashkent City Prosecutor’s Office initiated a criminal case against the officials of the Institute and Araks Trade Business LLC. Investigative actions were carried out by the Olmazor District Prosecutor’s Office.