Fuqarolarning korrupsiya va unga nisbatan murosasiz munosabati faol jamoatchilik nazorati o‘rnatilishi, xususan, ularning murojaatlarida ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan murojaatlarda aks etgan holatlar eʼtiborga olinib, korrupsion holatlarning oldi olinishi, fosh etilishi yoki bartaraf etilishiga erishilmoqda.
Jumladan, joriy yilning fevral oyida fuqaro N.O. tomonidan O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligiga qarashli A.Avloniy nomidagi Pedagoglarni kasbiy rivojlantirish va yangi metodikalarga o‘rgatish milliy-tadqiqot instituti mansabdor shaxslari xatti-harakatlari bo‘yicha Agentlikka kelib tushgan murojaat ko‘rib chiqilib, quyidagilar aniqlandi:
Institut tomonidan vazirlikning “Zo‘r” (“Klass”) loyihasi doirasida 2021-2022 o‘quv yillarida hududlardagi maktab o‘quvchilariga rus tilini o‘rgatish uchun 150 nafar rossiyalik mutaxassisning tashrifi ko‘zda tutilgan hamda ularning uy ijarasi uchun “Araks Trade Business” MCHJ bilan 8 mlrd 473,4 mln so‘mlik shartnoma imzolangan. Ushbu shartnoma kompleks ekspertizadan o‘tkazilmagan va uni tuzishda manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilgan.
Maʼlumot uchun: “Araks Trade Business” MCHJning 2013-2021-yillardagi taʼsischisi K.F. bo‘lib, u 2018-yil buyon Pedagoglarning kasbiy rivojlantirish  va yangi metodikalarga o‘rgatish bo‘yicha milliy tadqiqot institutida o‘quv-metodik ishlar bo‘yicha prorektor lavozimida ishlaydi.
Shartnomaga muvofiq, 149 ta uy-joy ijarasi va ko‘rsatilgan xizmatlar uchun haqiqatda sarflangan mablag‘lardan kelib chiqib, Institut tomonidan harajat qilingan summa 4 mlrd. 858  mln so‘mni tashkil etgan. Biroq 2021-yil sentyabr — 2022-yil iyun oylarida Rossiya Federatsiyasidan amalda kelmagan 31 nafar o‘qituvchiga 4 oydan 10 oygacha yashamagan ijara uy-joylari uchun 569.4 mln so‘m ortiqcha to‘langan.  Shuningdek, uy-joy ijarasi va ko‘rsatilgan xizmatlar uchun 4 mlrd 858 mln so‘m to‘lanishi lozim bo‘lsa-da, Institut tomonidan 7 mlrd 052 mln so‘m mablag‘ o‘tkazib berilishi hisobiga  “Araks Trade Business” MCHJga 2 mlrd 194,2 mln so‘m mablag‘ ortiqcha to‘lab berilgan va bu mablag‘ keyinchalik o‘zlashtirilgan.
Qonuniy qaror qabul qilish uchun Bosh prokuraturaga yuborilgan hujjatlar asosida o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijalari bo‘yicha Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan Institut va “Araks Trade Business”MCHJning mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va Olmazor tuman prokuraturasi tomonidan tergov harakatlari olib borildi.

Непримиримое отношение к коррупции среди населения проявляется в установлении активного общественного контроля, в частности, в обращениях граждан, поступающих в Агентство по противодействию коррупции. По каждому обращению Агентством проводится тщательное изучение и проводится эффективная работа по предупреждению, выявлению или устранению коррупционных случаев.
В частности, в феврале текущего года в Агентство по противодействию коррупции поступило обращение от гражданина Н.О. с жалобой относительно действий должностных лиц Национального исследовательского института профессионального развития и обучения новым методикам педагогов имени Абдуллы Авлони при Министерстве дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан. На основании обращения Агентством было проведено изучение, которое выявило следующее:
В рамках проекта Министерства «Зур» Институтом было запланировано приглашение на 2021-2022 учебный год 150 российских специалистов для обучения школьников русскому языку в регионах, в связи с чем с ООО «Araks Trade Business» было заключён договор на сумму 8 млрд 473,4 млн сум на аренду жилья для их проживания. Данный договор не подвергался всесторонней экспертизе, и его заключение привело к возникновению конфликта интересов.
Для сведения: в 2013-2021 годах учредителем ООО «Araks Trade Business» являлся гражданин К.Ф., который с 2018 года занимает должность проректора по учебно-методической работе в Национальном исследовательском институте профессионального развития и обучения новым методикам педагогов имени Абдуллы Авлони.
В соответствии с договором, сумма фактических расходов на аренду 149 жилых помещений и оказанных услуг составила 4 млрд 858 млн сумов. Однако, изучение выявило переплату в сумме 569,4 млн сумов за аренду жилья 31 преподавателю в промежутке времени с сентября 2021 года по июнь 2022 года, которые по факту там не проживали. Следует отметить, что за аренду жилья и оказанные услуги выплата составляла 4 млрд 858 млн сумов, но Институт перевёл на счёт ООО «Araks Trade Business» 7 млрд 052 млн сумов. Переплаченная сумма в размере 2 млрд 194,2 млн сумов была впоследствии присвоена.
По результатам доследственной проверки, проведённой на основании материалов, направленных в Генеральную прокуратуру, прокуратурой города Ташкента было возбуждено уголовное дело в отношении должностных лиц Института и ООО «Araks Trade Business» по статье 167 части 3 «а» УК РУз. Следственные действия проводились Алмазарской районной прокуратурой.