Bugun Agentlik hamda Toshkent soliq texnikumi hamkorligida mazkur taʼlim dargohida “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi davlat siyosati va uning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Agentldik masʼul xodimi tomonidan mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida korrupsiogen omillarga chek qo‘yishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar va ularning samarasi xususida batafsil maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda davlat organlari va tashkilotlariga korrupsiyaga qarshi kurashish, davlat xizmatiga halollik standartlarini joriy etish bo‘yicha qator standartlarni o‘z faoliyatiga joriy etish yuzasidan vazifalar belgilab berildi. Natijada ko‘pgina tashkilot va idoralarda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat (kompleans nazorati) tizimi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Seminar mobaynida korrupsiyani yuzaga keltiruvchi holatlar, ularning oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar, korrupsiya holati natijasida yuzaga kelgan jinoyatlar oqibati, ushbu holatlar uchun belgilangan jazo va choralar to‘g‘risida ham atroflicha so‘z yuritildi.
Muloqot mobaynida jamiyatda korrupsiyaga qarshi murosasizlikni kuchaytirish, ushbu illatga qarshi kurashishda ijtimoiy faollikni oshirish yuzasidan fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.

Сегодня в Ташкентском налоговом техникуме прошёл семинар на тему «Государственная политика и её приоритетные направления в сфере противодействия коррупции в Республике Узбекистан». Мероприятие было организовано Агентством по противодействию коррупции совместно с Ташкентским налоговым техникумом.
На семинаре ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции подробно рассказал о широкомасштабных реформах, направленных на предупреждение и борьбу с коррупцией в нашей стране, искоренению коррупциогенных факторов во всех сферах государственного и общественного строительства, а также эффективности предпринимаемых мер.
Сотрудник Агентства отметил, что на сегодняшний день перед государственными органами и организациями поставлена ​​задача по внедрению ряда стандартов по борьбе с коррупцией и внедрению стандартов добропорядочности на государственной службе. В результате во многих организациях и ведомствах была налажена система внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроля).
В ходе семинара состоялось подробное обсуждение обстоятельств, порождающих коррупцию и принимаемых мер по их предупреждению, коррупционных преступлений и предусмотренных за них наказаний.
В ходе диалога прозвучали предложения относительно усиления в обществе нетерпимости к коррупции, повышения общественной активности в борьбе с этим злом.