Bugun Agentlik hamda Toshkent soliq texnikumi hamkorligida mazkur taʼlim dargohida “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi davlat siyosati va uning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Agentldik masʼul xodimi tomonidan mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida korrupsiogen omillarga chek qo‘yishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar va ularning samarasi xususida batafsil maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda davlat organlari va tashkilotlariga korrupsiyaga qarshi kurashish, davlat xizmatiga halollik standartlarini joriy etish bo‘yicha qator standartlarni o‘z faoliyatiga joriy etish yuzasidan vazifalar belgilab berildi. Natijada ko‘pgina tashkilot va idoralarda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat (kompleans nazorati) tizimi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Seminar mobaynida korrupsiyani yuzaga keltiruvchi holatlar, ularning oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar, korrupsiya holati natijasida yuzaga kelgan jinoyatlar oqibati, ushbu holatlar uchun belgilangan jazo va choralar to‘g‘risida ham atroflicha so‘z yuritildi.
Muloqot mobaynida jamiyatda korrupsiyaga qarshi murosasizlikni kuchaytirish, ushbu illatga qarshi kurashishda ijtimoiy faollikni oshirish yuzasidan fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.

The Tashkent Tax College has become a venue for a seminar on the topic ‘The state policy and its priorities in combating corruption in the Republic of Uzbekistan’, which was organized by the Anti-Corruption Agency together with the College.
At the seminar, the Agency officer spoke in detail about large-scale reforms aimed at preventing and combating corruption in Uzbekistan, eradicating corruption factors in all areas of state and public construction, as well as the effectiveness of the undertaken measures.
The Agency officer noted that today the government agencies and organizations have been tasked with introducing a number of anti-corruption standards as well as integrity standards in the civil service. As a result, the internal anti-corruption control system (compliance control) was established in many organizations and departments.
During the seminar, the participants discussed in detail the circumstances that give rise to corruption and the measures taken to prevent them, corruption crimes and the penalties provided for them.
Proposals were also made to strengthen intolerance towards corruption in society, to increase public activity in the fight against this evil.