Delegatsiya tarkibiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Davlat xizmatlarini rivojlantirish agentlili, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi va boshqa masʼul tashkilotlar vakillari kiritilgan.Tashrif Xalqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati (GIZ) ning "Samarali davlat boshqaruvi" loyihasi doirasida Agentlik tomonidan Singapurning Korrupsiya amaliyotlarini tergov qilish byurosi bilan hamkorlikda tashkil qilingan.
Tashrifdan asosiy maqsad — ikki davlat korrupsiyaga qarshi kurashish idoralari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, Singapurning sohadagi ilg‘or tajribasi bilan yaqindan tanishish va maqbul yechimlarini milliy amaliyotga tatbiq etishdan iborat.
Safar doirasida Singapur Bosh prokuraturasi, Korrupsiya amaliyotlarini tergov qilish byurosi, PSB Akademiyasi, Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabi va boshqa tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan.
Maʼlumot uchun: Singapur korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida ilg‘or tajribaga ega bo‘lib, tegishli reytinglar bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘rinni egallagan davlat hisoblanadi. Xususan, Transparensy International xalqaro nohukumat tashkilotining 2022 yil yakunlari bo‘yicha Korrupsiyani qabul qilish indeksida Singapur 180 ta davlat orasida 5-o‘rinni egallagan.
Tashrifning birinchi kuni Singapurning Korrupsiya amaliyotlarini tergov qilish byurosi va Bosh prokuratura vakillari bilan uchrashuv tashkil etilib, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida davlat siyosatini shakllantirish va uni amalga oshirish, bu borada aksilkorrupsiya byurosi va prokuratura organlarining roli, davlat organlari faoliyatining ochiqligi va hisobdorligini taʼminlash, shuningdek, davlat xizmatchilari salohiyatini oshirish tizimi kabi qator muhim masalalarda muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar hamkorlik aloqalarini kuchaytirish va muntazam tajriba almashish amaliyotini yo‘lga quyish yuzasidan kelishuvga erishdilar.
Tashrifning birinchi kuni delegatsiya aʼzolari,shuningdek, Singapur Turizm menejmenti instituti vakillari bilan uchrashib, O‘zbekistonda davlat xizmatchilarini o‘qitish bo‘yicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.

Делегация Узбекистана во главе с директором Агентства по противодействию коррупции находится с рабочим визитом в Сингапуре.
В состав делегации вошли представители Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, Агентства развития государственной службы, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции и других ответственных организаций. Визит организован Агентством по противодействию коррупции совместно с Сингапурским Бюро по расследованию коррупционных практик в рамках проекта «Эффективное государственное управление» Немецкого общества по международному сотрудничеству (GIZ).
Основная цель визита – налаживание сотрудничества между антикоррупционными ведомствами двух стран, ознакомление с передовым опытом Сингапура в этой сфере, внедрение лучших решений в национальную практику.
В рамках поездки запланированы встречи с представителями Генеральной прокуратуры Сингапура, Бюро по расследованию коррупционных практик, Академии PSB, Школы государственной политики имени Ли Куан Ю и других организаций.
Для сведения: Сингапур имеет солидный опыт противодействия коррупции и является страной, занимающей лидирующие места в мире по соответствующим рейтингам. В частности, согласно Индексу восприятия коррупции международной неправительственной организации Transparency International за 2022 год, Сингапур занял 5-е место среди 180 стран.
В первый день визита была организована встреча с представителями Бюро по расследованию коррупционных практик и Генеральной прокуратуры Сингапура, в ходе которого были обсуждены вопросы касательно формирования и реализации государственной политики в сфере противодействия коррупции, роли Бюро и прокуратуры в этом направлении, обеспечения прозрачности и подотчётности деятельности органов государственной власти, а также системы повышения квалификации государственных служащих.
По итогам встречи стороны достигли договорённости об укреплении сотрудничества и налаживании регулярной практики обмена опытом.
В первый день визита члены делегации также встретились с представителями Сингапурского института управления туризмом и обсудили перспективы сотрудничества по подготовке государственных служащих в Узбекистане.