Korrupsiyaga qarshi kurashish tashabbuslarini amalga oshirish bo‘yicha kichik grantlar tanlovining g'oliblari aniqlandi
"Korrupsiyaga qarshi fuqarolik tashabbuslari: ommaviy axborot vositalari, texnologiyalar, qonun ijodkorligida ishtirok etish va korrupsiyaning gender jihatlari" mavzusida e'lon qilingan kichik grantlar tanlovining g'oliblari aniqlandi.
G'olib bo'lgan loyiha tashabbuslarini amalga oshirish uchun jami 853 mln so‘m miqdorida grant mablag‘i ajratiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 105 ta milliy nodavlat notijorat tashkiloti, ta’lim muassasalari va jamoat birlashmalaridan ariza kelib tushdi.
Baholash komissiyasi tomonidan ular orasidan eng yaxshi loyiha takliflariga ega bo‘lgan quyidagi tashkilotlar g'olib deb topildi:
"NIHOL" tashabbuslarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash markazi
(Toshkent viloyati)
Loyiha: "Inklyuziv korrupsiyaga qarshi ishtirok: Toshkent viloyatidagi nogironligi bo‘lgan yoshlar va ayollarning to‘siqlari va ehtiyojlarini o‘rganish".
Maqsadi: Nogironligi bo‘lgan yoshlar va ayollarning inklyuziv korrupsiyaga qarshi kurash strategiyalarini yaratishdagi ishtirokini ta’minlash uchun ularning to‘siqlari va ehtiyojlarini o‘rganish.
UZBEKISTAN CREATIVE ASSOCIATION yuridik shaxslar birlashmasi
(Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Loyiha: "Ayollar biznesida korrupsiyaga qarshi immunitet: Nukus tajribasi".
Maqsadi: Nukusda ayol tadbirkorlar uchun to‘siqlarni bartaraf etish maqsadida huquqiy savodxonlikni oshirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish va korrupsiyaga qarshi kurashish tashabbuslarini ilgari surish.
"Yosh ijodkorlar kengashi" nodavlat notijorat tashkiloti
(Toshkent shahri)
Loyiha: "WikiAntiCorruption".
Maqsadi: Vikipediyaga o‘zbek tilidagi sifatli maqolalar qo‘shish orqali ochiq ma’lumotlarni kengaytirish va shu yo‘l bilan korrupsiyaga qarshi kurashish madaniyatini rivojlantirish hamda aholi xabardorligini oshirish.
O‘zbekiston nogironlar jamiyatining Izboskan tumani hududiy bo‘linmasi
(Andijon viloyati)
Loyiha: "Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun korrupsiyaga qarshi kurashda inklyuzivlikni ta’minlash orqali huquqiy savodxonlik va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish".
Maqsadi: Izboskan tumanidagi nogironligi bo‘lgan shaxslarning korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha huquqiy savodxonligini oshirish, ularga davlat xizmatlaridan shaffof foydalanish imkoniyatini ta’minlash va davlat organlari bilan hamkorlikni mustahkamlash.
"Noila" ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, huquqiy targ‘ibot va monitoring markazi
(Navoiy viloyati)
Loyiha: "Aholining zaif qatlamlari imkoniyatlaridan korrupsiyaga qarshi kurashda samarali foydalanish - jamoatchilik nazoratini takomillashtirishdagi muhim vazifa".
Maqsadi: Navoiy shahri va Karmana tumanida nogironligi bor shaxslar va zaif guruhlarning jamiyatdagi ishtiroki hamda islohotlardagi rolini korrupsiyaga qarshi kurashga faol jalb etish orqali kuchaytirish.
"So‘g‘diyona" nodavlat notijorat tashkiloti Yoshlar va ayollar markazi
Loyiha: "Ayollar korrupsiyaga qarshi: bilim - kuch!"
Maqsadi: Navoiy viloyatida ayollar va qizlar orasida huquqiy savodxonlik hamda korrupsiyaga qarshi kurashish bilimlarini oshirish.
"Ilm hunar saodat" oila va jamiyatda ayollar mavqeini mustahkamlash markazi
(Buxoro viloyati)
Loyiha: "Onalar - korrupsiyasiz kelajak asoschilari".
Maqsadi: Jondor tumanidagi maktab o‘quvchilarining onalarida korrupsiyaga qarshi tarbiyaning muhimligini anglashni shakllantirish hamda bolalarda halollik va korrupsiyaga nisbatan murosasizlik kabi barqaror qadriyatlarni rivojlantirishga ko‘maklashish.
O‘zbekiston karlar jamiyati Buxoro viloyati bo‘limi
Loyiha: "Davlat xizmatlarida inklyuzivlik - korrupsiya xavfini kamaytiruvchi omil".
Maqsadi: Davlat xizmatlaridan foydalanishda maishiy korrupsiya xavfini kamaytirish uchun eshitish va nutq nuqsoni bor shaxslarga surdo tarjima xizmatlarini joriy etish.
O‘zbekiston ayollar assotsiatsiyasi
(Samarqand viloyati)
Loyiha: "Yoshlarni korrupsiyaga qarshi kurash tashabbuslarini amalga oshirishga jalb etishga ko‘maklashish va ularning jamoatchilik nazorati masalalarida ishtirokini kengaytirish".
Maqsadi: Samarqand viloyati yoshlarini korrupsiyaga qarshi kurashga jalb etish va ularning jamoatchilik nazoratida ishtirok etishiga ko‘maklashish.
Tomdi tumanidagi "Qaqnus" yoshlar va ayollar markazi
Loyiha: "Korrupsiyasiz jamiyatga birgalikda erishamiz".
Maqsadi:Tomdi tumanida ayollar va yoshlarga ta’sir etuvchi korrupsiya holatlari aniqlanib, kuzatib borilishi, ko‘ngillilar guruhi tashkil etilishi hamda zaif qatlamlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida onlayn aloqa tizimini rivojlantirish.
"Ijtimoiy himoya" jamiyati
(Qashqadaryo viloyati)
Loyiha: "Adolat sari teng qadam"
Maqsadi: Zaif guruhlarning huquqiy savodxonligini oshirish, fuqarolik faolligini kuchaytirish, davlat xizmatlaridan teng foydalanishini ta’minlash va ularni korrupsiyaga qarshi kurashga jalb etish orqali jamoatchilik nazoratidagi ishtirokini kengaytirish.
"Azim Tafakkur" NNT
(Farg‘ona viloyati)
Loyiha: "Adolat ovozi: Ehtiyojmandlar ovozi orqali korrupsiyaga qarshi harakat".
Maqsadi: Qo‘qon shahridagi yoshlar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va kam ta’minlangan aholi ishtirokidagi haqiqiy korrupsiya holatlari haqidagi hikoyalar ularning ovozini jamiyat va hokimiyatga yetkazishga, hushyorlikni oshirishga va fuqarolik faolligini rag‘batlantirishga yordam beradi.
"UMID" respublika jamoat birlashmasi
Loyiha: "Biz korrupsiyaga qarshimiz".
Maqsadi: Toshkent viloyati aholisining, ayniqsa ayollar, nogironligi bor shaxslar va keksalarning huquqiy bilimlarini oshirish hamda korrupsiya holatlari bo‘yicha jamoatchilik fikrini o‘rganish.
Eslatib o'tamiz, mazkur loyihalar Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan BMT TD bilan hamkorlikda va Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko'magida amalga oshirilayotgan “O'zbekistonda korrupsiyaga qarshi milliy ekotizimni mustahkamlash” loyihasi doirasida moliyalashtiriladi.

Определены победители Конкурса малых грантов в сфере предупреждения и противодействия коррупции
Определены победители Конкурса малых грантов на тему «Гражданские инициативы против коррупции: медиа, технологии, участие в нормотворчестве и гендерные аспекты коррупции».
На реализацию победивших проектов будут выделены грантовые средства в общем размере 853 млн сум.
Для участия в конкурсе было подано 105 заявок от национальных ННО, учебных заведений и общественных объединений.
Оценочная комиссия признала победителями следующие организации, представившие лучшие проектные предложения:
Центр развития и поддержки инициатив "NIHOL"
(Ташкентская область)
Проект: «Инклюзивное антикоррупционное участие: исследование барьеров и потребностей молодежи и женщин с инвалидностью в Ташкентской области».
Цель проекта: Исследование барьеров и нужд молодежи и женщин с инвалидностью для создания инклюзивных антикоррупционных стратегий с их участием.
Объединение юридических лиц UZBEKISTAN CREATIVE ASSOCIATION
(Республика Каракалпакстан)
Проект: «Иммунитет против коррупции в женском бизнесе: опыт Нукуса».
Цель проекта: Устранение барьеров для женщин-предпринимательниц в Нукусе через повышение правовой осведомленности, развитие общественного контроля и продвижение антикоррупционных инициатив.
ННО «Совет молодых творцов»
(г. Ташкент)
Проект: “WikiAntiCorruption”.
Цель проекта: Повышение осведомленности и развитие культуры антикоррупции через расширение открытых данных, добавляя качественные статьи на узбекском языке в Википедии.
Территориальное отделение Общества инвалидов Узбекистана  Избасканского района (Андижанская область)
Проект: «Укрепление правовой грамотности и общественного контроля путем обеспечения инклюзивности в борьбе с коррупцией для лиц с инвалидностью».
Цель проекта: Повысить правовую грамотность лиц с инвалидностью в Избасканском районе по вопросам антикоррупции, обеспечив им прозрачный доступ к госуслугам и укрепив сотрудничество с государственными органами.
Центр социальной поддержки, правовой пропаганды и мониторинга "Ноила" (Навоийская область)
Проект: «Эффективное использование возможностей уязвимых слоев населения в борьбе с коррупцией - важная задача в совершенствовании общественного контроля».
Цель проекта: Увеличение участия лиц с инвалидностью и уязвимых групп в обществе и реформах через их активное вовлечение в антикоррупционную борьбу в городе Навои и Карманинском районе.
Молодежно-женский центр ННО «Согдиана»
(Навоийская область)
Проект: «Женщины против коррупции: знание - сила!»
Цель проекта: Повысить уровень правовой и антикоррупционной грамотности среди женщин и девушек в Навоийской области.
Центр укрепления положения девушек и женщин в семье и обществе "Илм хунар саодат"
(Бухарская область)
Проект: «Матери - основатели будущего без коррупции».
Цель проекта: Сформировать у матерей учеников школ Жандарского района понимание важности антикоррупционного воспитания и способствовать развитию у детей устойчивых ценностей честности и нетерпимости к коррупции.
Бухарское областное отделение Общества глухих Узбекистана
Проект: «Инклюзивность в государственных услугах - фактор, снижающий риск коррупции».
Цель проекта: Внедрение услуг сурдоперевода для лиц с нарушениями слуха и речи для снижения риска бытовой коррупции при пользовании государственными услугами.
Ассоциация женщин и девушек Узбекистана
(Самаркандская область)
Проект: «Содействие вовлечению молодежи в реализацию антикоррупционных инициатив и расширение их участия в вопросах общественного контроля».
Цель проекта: Привлечение молодежи Самаркандской области к борьбе с коррупцией, помогая им участвовать в общественном контроле.
Молодежно-женский центр "Какнус" Тамдынского района
Проект: «Вместе мы достигнем общества без коррупции».
Цель проекта: Выявление и отслеживание случаев коррупции, влияющих на женщин и молодежь в Тамдынском районе, создание волонтерской группы и развитие онлайн-связи для поддержки уязвимых групп.
Общество «Социальная защита»
(Кашкадарьинская область)
Проект: «Равный шаг к справедливости»
Цель проекта: Увеличение участия уязвимых групп в общественном контроле через повышение их правовой грамотности, укрепление гражданской активности, равный доступ к госуслугам и вовлечение в борьбу с коррупцией.
ННО “Azim Tafakkur”
(Ферганская область)
Проект: «Голос Справедливости: Антикоррупционное движение через голоса нуждающихся».
Цель проекта: Рассказы о реальных случаях коррупции с участием молодежи, людей с инвалидностью и малообеспеченных жителей Коканда помогут донести их голоса до общества и властей, повышая бдительность и стимулируя гражданскую активность.
Республиканское общественное объединение "УМИД"
Проект: «Мы против коррупции».
Цель проекта: Изучение общественного мнения о случаях коррупции и повышение правовых знаний населения Ташкентской области, особенно женщин, людей с инвалидностью и пожилых.
Напоминаем, реализация победивших проектов будет осуществлена при поддержке Агентства по противодействию коррупции в сотрудничестве с ПРООН и финансировании Европейского Союза — донора проекта «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане".