Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi o‘rtasida imzolangan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandumda Qo‘mita tizimidagi xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurshish borasidagi bilim va salohiyatini oshirishga qaratilgan tadbirlar tashkil etish asosiy vazifalardan biri etib belgilangan.
Shundan kelib chiqqan holda kuni kecha Qo‘mita markaziy apparati, hududiy organlari va idoraviy mansub tashkilot xodimlari uchun “Korrupsiyaga qarshi kurashish har birimizning burchimiz!” mavzusida o‘quv seminar o‘tkazildi.
Unda Agentlik masʼul xodimlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashishga oid xalqaro standartlar va xorijiy davlatlar tajribasi, xususan, korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari — komplayens-nazorat tuzilmasi faoliyatini samarali tashkil etish masalalariga alohida urg‘u berildi.
Qayd etilganidek, Agentlik tomonidan o‘tgan vaqt mobaynida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini joriy etish bo‘yicha amaliy tavsiyalarni o‘z ichiga olgan qo‘llanma, mazkur tuzilmalar faoliyatiga oid namunaviy hujjatlar to‘plami hamda korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimi orqali baholashdan o‘tish bo‘yicha tavsiyalar nashr etilib, manfaatdor vazirlik va idoralarga tarqatildi.
Bu esa joriy yilda Agentlik tomonidan o‘tkazilgan korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash jarayonlari oldidan davlat organlari va tashkilotlari faoliyati uchun muhim amaliy qo‘llanma bo‘ldi.
O‘quv seminarda mazkur reytingda (81-100 ball to‘plagan holda) “yaxshi” natijani qayd etgan idora va tashkilotlar misolida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish, korrupsiya omilini istisno qilish, xodimlar va aholi o‘rtasida korrupsiyaga qarshi murosasizlikni kuchaytirishga qaratilgan ijobiy tajriba va yutuqlar xususida atroflicha maʼlumot berildi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi faoliyatni yana-da yaxshilash bo‘yicha zarur bilim-ko‘nikmalar, aniq taklif va amaliy tavsiyalar berildi.

Между Агентством по противодействию коррупции и Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей был подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве. Одной из основных задач документа является организация мероприятий, направленных на повышение знаний и потенциала работников системы Комитета.
На основе этого, 28 апреля для сотрудников центрального аппарата Комитета, региональных органов и ведомственных организаций был проведен обучающий семинар на тему «Борьба с коррупцией – долг каждого из нас!».
В нём особый акцент был сделан на международные стандарты и опыт зарубежных стран, связанные с борьбой с коррупцией, в частности, на вопросы эффективной организации деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроля).
Как было отмечено, за прошедшее время Агентством были опубликованы Руководство, содержащее практические рекомендации по внедрению системы внутреннего антикоррупционного контроля, комплект типовых документов, связанных с деятельностью данных структур, а также Рекомендации по оценке эффективности антикоррупционных мероприятий через систему рейтинговой оценки, которые были распространены среди заинтересованных министерств и ведомств.
Эти издания стали важным подспорьем для государственных органов и организаций перед рейтинговой оценкой эффективности антикоррупционных мероприятий, проведённой Агентством в этом году.
В ходе семинара была представлена подробная информация о процедуре проведения рейтинговой оценки, согласно которому, положительный опыт организаций и ведомств, достигших «хороших» результатов (от 81-100 баллов), будет распространён как среди работников государственных органов и организаций, так и среди населения для усиления нетерпимости к коррупции.
Также, специалисты Агентства по противодействию коррупции поделились необходимыми знаниями и дали практические рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности в сфере противодействия коррупции.