Joriy yilning 10-13 iyul kunlari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori o‘rinbosari U.Mavlyanov boshchiligidagi delegatsiya amaliy tashrif bilan Malayziya davlatida bo‘ldi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad Malayziyaning korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha vakolatli idoralari bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishish hisoblanadi.
Tashrif doirasida Malayziya Korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasi (MACC) raisi Tan Sri Dato Sri Xoji Aʼzam bin Baki bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda Komissiya hamda Agentlik o‘rtasida 2022 yilda imzolangan idoralararo hamkorlik Memorandumi doirasida amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilinib, o‘zaro samarali hamkorlikni davom ettirish hamda amalga oshirilayotgan loyihalar ko‘lamini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining Transparency International (Malayziya) tashkiloti vakillari bilan bo‘lib o‘tgan muloqotida xalqaro reytingdagi ko‘rsatkichlarni yaxshilash, korrupsiyaga qarshi kurashishga masʼul vakolatli idoralar bilan o‘zaro hamkorlik qilish usul va yo‘llari xususida fikr almashildi.
O‘tkazilgan uchrashuvlar hamda muhokamalar natijalariga ko‘ra ikki davlat o‘rtasida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish ko‘lamini kengaytirish hamda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bir qator kelishuvlarga erishildi.

On July 10-13, a delegation of Uzbekistan headed by Deputy Director of the Anti-Corruption Agency Umed Mavlyanov visited Malaysia.
The main purpose of the visit was to strengthen cooperation with the competent authorities of Malaysia to prevent and combat corruption and reach agreements on the implementation of joint projects.
During the visit, a meeting was held with the Chief Commissioner of the Malaysian Anti-Corruption Commission (MACC) Tan Sri Dato’ Sri Azam Bin Baki, at which the results of the work carried out under the Memorandum of Interagency Cooperation signed between the Commission and the Agency in 2022 were summed up, as well as the issues of continuing effective cooperation and expanding the scale of ongoing projects were discussed.
During the meeting of the delegation of Uzbekistan with representatives of Transparency International (Malaysia), an exchange of views took place on ways to improve the positions in the international rankings and cooperation with the competent authorities responsible for the fight against corruption.
The meetings and discussions, held within the visit to Malaysia, resulted in a number of agreements providing for the expansion of the scope of exchange of experience in the fight against corruption and the implementation of new joint projects.