Fuqaro A.ning O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi faoliyatidagi qonunbuzilishi holatlaridan norozi bo‘lib yo‘llagan murojaati asosida belgilangan tartibda o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish yakunida ishchi guruh tomonidan Markaz faoliyati bilan bog‘liq bir qator xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, ekin navlarini davlat reyestriga kiritish, ajratilgan tajriba yer maydonlaridan foydalanish hamda mehnat qonunchiligi bilan bog‘liq qonunbuzilishi holatlari, davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun to‘lovlarning undirilmaganligi, ish haqi va boshqa to‘lovlarni noto‘g‘ri to‘langanlik holatlari fosh etildi.
O‘rganish yakuni bo‘yicha to‘plangan hujjatlar qonuniy baho berish uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborildi.
Hozirda to‘plangan hujjatlar yuzasidan prokuratura idoralari tomonidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi, 205-moddasi 2-qismi “a” bandi, 207-moddasi 1-qismi va 209-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Based on the appeal of citizen A. to the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan regarding violations of the law in the work of the Agricultural Crop Strain Testing Center at the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, a study has been conducted in the prescribed manner.
The working group involved in the study revealed a number of offenses, errors and shortcomings in the activities of the Center.
In particular, cases of violations were identified related to the inclusion of crop strains in the state register, the use of allocated experimental land plots, labor legislation, non-receipt of payments for the provision of public services, as well as errors in the payment of wages, etc.
The Anti-Corruption Agency submitted materials collected to the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan for a legal assessment.
At present, the Prosecutor’s Office has initiated a criminal case under article 167 part 3 paragraph A, article 205 part 2 paragraph A, article 207 part 1 and article 209 part 1 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, investigative actions are being carried out.