Fuqaro A.ning O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi faoliyatidagi qonunbuzilishi holatlaridan norozi bo‘lib yo‘llagan murojaati asosida belgilangan tartibda o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish yakunida ishchi guruh tomonidan Markaz faoliyati bilan bog‘liq bir qator xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, ekin navlarini davlat reyestriga kiritish, ajratilgan tajriba yer maydonlaridan foydalanish hamda mehnat qonunchiligi bilan bog‘liq qonunbuzilishi holatlari, davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun to‘lovlarning undirilmaganligi, ish haqi va boshqa to‘lovlarni noto‘g‘ri to‘langanlik holatlari fosh etildi.
O‘rganish yakuni bo‘yicha to‘plangan hujjatlar qonuniy baho berish uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborildi.
Hozirda to‘plangan hujjatlar yuzasidan prokuratura idoralari tomonidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi, 205-moddasi 2-qismi “a” bandi, 207-moddasi 1-qismi va 209-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

На основании обращения гражданина А. в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан по поводу нарушений законодательства в работе Центра по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан было проведено изучение в установленном порядке.
Рабочая группа, занимающаяся изучением, выявила ряд правонарушений, ошибок и недостатков в деятельности Центра.
В частности, выявлены случаи нарушений, связанных с включением сортов сельскохозяйственных культур в государственный реестр, использованием выделенных опытных земельных участков, трудовым законодательством, неполучением платежей за оказание государственных услуг, а также ошибки при выплате заработной платы и др.
Собранные по окончании изучения материалы были направлены в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан для дачи правовой оценки.
В настоящее время Прокуратурой возбуждено уголовное дело по статье 167 ч. 3 п. «а», статье 205 ч. 2 п. «а», статье 207 ч. 1 и статье 209 ч. 1 Уголовного кодекса РУз, проводятся следственные действия.