Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida “AVTOMAGISTRAL” unitar korxonasi buyurtmachiligida transport xizmatini ko‘rsatish uchun 2023-yil 25-mart kuni o‘tkazilgan 2 ta ( 1 055,0 mln so‘mlik va 515,0 mln so‘mlik) jami 1 mlrd  570,0 mln so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning:
▫️10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi);
▫️14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi);
▫️19-moddasi (davlat buyurtmachilari);
▫️42-moddasi (ishtirokchini xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatish shartlari);
▫️46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi aniqlandi.
Xususan, xarid komissiyasi tomonidan 515,0 mln so‘mlik davlat xaridida ishtirok etgan talabgor va g‘olib deb topilgan “I.A.M.” MCHJ taʼsischisi B.M.I ayni paytda “AVTOMAGISTRAL” UK xarid komissiyasi aʼzosi va korxona bosh muhandisi ekanligi eʼtiborga olinmagan va nohalol raqobatni keltirib chiqarganligi o‘rganilmagan, shuningdek, mazkur holat bo‘yicha tanlovni o‘tkazishni vaqtinchalik bekor qilish chorasi ko‘rilmagan.
Bundan tashqari, har ikki davlat xaridida ham xarid komissiyasi kotibi tomonidan foydalangan kompyuterning IP-manzili orqali xaridda ishtirok etgan tadbirkorlarning hujjatlari maxsus elektron platformaga yuklanganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi hamda holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun O‘zbekiston Respublikasi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasiga so‘rovnoma kiritildi.
“AVTOMAGISTRAL” UK tomonidan 2023-yil 29-mart kuni Agentlikka taqdim etilgan xatga ko‘ra, Agentlikning taqdimnomasida qayd etilgan kamchiliklar bartaraf etilib, xarid komissiyasining 2 ta lot bo‘yicha bayonnomasi bekor qilingan.

Изучение, проведённое недавно Агентством по противодействию коррупции, выявило ряд нарушений в сфере государственных закупок, в частности, в двух государственных закупках на сумму 1 млрд 570,0 млн сумов (1 055,0 млн сумов и 515,0 млн сумов), проведённых 25 марта 2023 года на оказание транспортных услуг по заказу УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» были нарушены следующие статьи Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках»:
• статья 10 (принцип конкуренции и объективности);
• статья 14 (конфликт интересов);
• статья 19 (государственные заказчики);
• статья 42 (условия отстранения участника от участия в закупочных процедурах);
• статья 46 (ограничения в процессе государственных закупок).
А именно, не был учтён тот факт, что «B.M.I» как учредитель ООО «И.А.М.», признанного победителем государственной закупки на сумму 515,0 млн сумов, является членом Закупочной комиссии УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» и главным инженером предприятия, что повлекло за собой недобросовестную конкуренцию.
Кроме того, стало известно, что в обеих госзакупках документы предпринимателей, участвовавших в закупке, были загружены на специальную электронную платформу через IP-адрес компьютера, который использовался секретарем Закупочной комиссии.
Агентством по противодействию коррупции было внесено представление заказчику об аннулировании протокола заседания Закупочной комиссии по обоим случаям, а собранные материалы направлены в Генеральную прокуратуру для принятия мер. Также, в Комитет по автомобильным дорогам Республики Узбекистан отправлен запрос на проведение служебной проверки.
Согласно письму, направленному в Агентство по противодействию коррупции УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» от 29 марта 2023 года, нарушения отмеченные в представлении Агентства, устранены, а протокол заседания Закупочной комиссии по 2 лотам аннулирован.