Fuqaro M.D.ning O‘zbekiston Respubblikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga sobiq Jismoniy tarbiya va sport vazirligi mansabdor shaxslarining xatti-harakatlaridan norozi bo‘lib yo‘llagan murojaati asosida belgilangan tartibda o‘rganish o‘tkazildi va uning natijalari bo‘yicha quyidagilar ma’lum qilinadi.
Murojaatda keltirilgan vajlarni xolis o‘rganish maqsadida, vakolatli idoralar xodimlaridan iborat ishchi guruh tuzildi. Ishchi guruh tomonidan sobiq Jismoniy tarbiya va sport vazirligining ayrim mansabdor shaxslari tomonidan bir qator xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, 2019 yilda Italiyaning Pyediluko shahrida akademik eshkak eshish bo‘yicha o‘tkazilgan turnir hamda o‘quv yig‘ini mashg‘ulotida  O‘zbekiston milliy terma jamoasining ishtirokini ta’minlash uchun davlat budjetidan 334,0 mln so‘m, 20.680 Yevro va 1500 AQSH dollari ajratilgan. Biroq, o‘rganishlar davomida ushbu xalqaro tadbirlar uchun sarflangan mablag‘larni tasdiqlovchi hujjatlar mavjud emasligi ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, 2019 yilda Tokio va Pekin shaharlarida sinxron suzish bo‘yicha bo‘lib o‘tgan xalqaro musobaqalarda ushbu tadbirlarga mas’ullar 1015 AQSH dollari miqdorida ortiqcha xarajatga yo‘l qo‘ygan.
Bundan tashqari, vazirlik tomonidan 2020 yilda budjet mablag‘lari hisobidan sport jihozlari sotib olish uchun “Mashxim” MCHJ, “Arabboy sport” XK va “Sport jihoz lyuks” XKlari bilan 45 ta holatda 15 mlrd so‘mlik shartnomalar tuzilgan. O‘rganishda 6 ta shartnoma bo‘yicha sotib olingan 2,9 mlrd so‘mlik jihozlarning foydalanish uchun tarqatilganligini tasdiqlovchi hujjatlar mavjud emasligi aniqlandi.
O‘rganish yakuni bo‘yicha to‘plangan hujjatlar qonuniy baho berish uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborildi.
Hozirda aniqlangan holatlar yuzasidan tergovga qadar tekshirish o‘tkazilib, natijasi bo‘yicha prokuratura idoralari tomonidan Jinoyat Kodeksi 167-moddasining 3-qismi, “a” bandi va boshqa moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

The Anti-Corruption Agency received an appeal from citizen M.D. with a complaint against the actions of former officials of the Ministry of Physical Culture and Sports. On the basis of this appeal, a study was conducted. The Agency reports the following.
For an impartial study of the situation, a working group was formed, consisting of specialists of the competent authorities. The working group identified financial errors and violations committed by officials of the former Ministry of Physical Culture and Sports.
In particular, 334 million soums, 20,680 EUR and 1,500 USD were allocated from the state budget to ensure the participation of the national team of Uzbekistan in the rowing tournament and training camp in 2019 in Piediluco, Italy. However, the study showed the absence of documents confirming the funds spent on these international events.
In 2019, at the international synchronized swimming competitions in Tokyo and Beijing, the Ministry officials allowed extra expenses in the amount of 1,015 USD.
In addition, in 2020, the Ministry signed 45 contracts worth 15 billion soums with Mashkhim LLC, Arabboy Sport PE and Sport Jihoz Lux PE for the purchase of sports equipment at the expense of budgetary funds. The study revealed the absence of documents confirming the transfer for use of sports equipment purchased under 6 contracts in the amount of 2.9 billion soums.
The collected materials were sent to the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan for a legal assessment.
Based on the results of the pre-investigation check, the Prosecutor’s Office initiated a criminal case under paragraph A of part 3 of Article 167 and other articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. Investigations are currently underway.