Shu kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasi rahbari D.Samandarovaning tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotganiga oid xabar keng muhokama qilinmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan mazkur holat yuzasidan o‘rganish o‘tkazildi va natijasi bo‘yicha quyidagilar maʼlum qilinadi:
O‘rganish davomida O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasi rahbari Samandarova Dilfuza Mansurovna 2023-yil 22-fevralda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan “Avtoimkon trade” MCHJda 50 foizlik ulush bilan taʼsischi ekanligi aniqlandi.
Shuningdek,  D.Samandarova ijtimoiy tarmoq orqali Toshkent shahar markazida joylashgan ““LBOS Jewellery” kumush taqinchoqlar do‘koni asoschisi ekanligini bayon qilgan va ushbu do‘konning ijobiy xususiyatlarini reklama qilgan.
O‘zbekiston Respublikasining 2022yil 8-avgustdagi “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi O‘RQ-788-son Qonunining 13-moddasiga asosan, davlat fuqarolik xizmatchisi tadbirkorlik faoliyati subyektlarini tashkil etishga, ularning muassisi (ishtirokchisi) bo‘lishga, tadbirkorlik faoliyati subyektida tashkiliy-boshqaruv, maʼmuriy-xo‘jalik vazifalarini bajarishga haqli emasligi belgilangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 14-oktabrdagi “Davlat fuqarolik xizmatchilari tomonidan odob-axloq qoidalariga rioya etilishini taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 595-son qaror bilan tasdiqlangan “Davlat fuqarolik xizmatchilari odob-axloqining namunaviy qoidalari”ning 13-bandida davlat xizmatchilari ishdan tashqari vaqtda tadbirkorlik yoki haq to‘lanadigan boshqa faoliyat bilan (pedagogik, ilmiy va ijodiy faoliyatdan tashqari) shug‘ullanmasligi belgilangan.
Agentlik tomonidan yuqoridagi holatlarni bartaraf etish bo‘yicha 2023-yil 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi va uning huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasiga taqdimnoma kiritildi.

These days, the news is widely discussed on social networks that Dilfuza Samandarova, head of SUE National PR Center subordinating to the State Tourism Development Committee, is engaged in entrepreneurial activities.
The Anti-Corruption Agency has conducted a study of this case and reports the following:
The study revealed that Dilfuza Samandarova, head of SUE National PR Center under the Tourism Development Committee, is the founder with a 50 percent stake in Avtoimkon Trade LLC, which passed state registration on February 22, 2023.
A video of Dilfuza Samandarova also appeared on social networks, in which she advertises the silver jewelry store ‘LBOS Jewellery’, located in Tashkent center, of which she is also the founder.
According to Article 13 of the Law of the Republic of Uzbekistan No. LRU-788 of August 8, 2022 ‘On the State Civil Service’, a state civil servant does not have the right to engage in entrepreneurial activities, create business entities, be their founder (participant), carry out organizational, managerial, administrative, economic functions in a business entity.
Also, paragraph 13 of the ‘Model Code of Ethics and Conduct of Civil Servants’, approved by Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 595 of October 14, 2022 ‘On additional measures to ensure compliance with ethical rules by state civil servants’, states that civil servants do not have the right to engage in other paid activities, except for pedagogical, scientific and creative activities during non-working hours.
On September 19, 2023, the Anti-Corruption Agency submitted a statutory notice to the Tourism Development Committee and to SUE National PR Center.