Shu kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasi rahbari D.Samandarovaning tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotganiga oid xabar keng muhokama qilinmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan mazkur holat yuzasidan o‘rganish o‘tkazildi va natijasi bo‘yicha quyidagilar maʼlum qilinadi:
O‘rganish davomida O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasi rahbari Samandarova Dilfuza Mansurovna 2023-yil 22-fevralda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan “Avtoimkon trade” MCHJda 50 foizlik ulush bilan taʼsischi ekanligi aniqlandi.
Shuningdek,  D.Samandarova ijtimoiy tarmoq orqali Toshkent shahar markazida joylashgan ““LBOS Jewellery” kumush taqinchoqlar do‘koni asoschisi ekanligini bayon qilgan va ushbu do‘konning ijobiy xususiyatlarini reklama qilgan.
O‘zbekiston Respublikasining 2022yil 8-avgustdagi “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi O‘RQ-788-son Qonunining 13-moddasiga asosan, davlat fuqarolik xizmatchisi tadbirkorlik faoliyati subyektlarini tashkil etishga, ularning muassisi (ishtirokchisi) bo‘lishga, tadbirkorlik faoliyati subyektida tashkiliy-boshqaruv, maʼmuriy-xo‘jalik vazifalarini bajarishga haqli emasligi belgilangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 14-oktabrdagi “Davlat fuqarolik xizmatchilari tomonidan odob-axloq qoidalariga rioya etilishini taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 595-son qaror bilan tasdiqlangan “Davlat fuqarolik xizmatchilari odob-axloqining namunaviy qoidalari”ning 13-bandida davlat xizmatchilari ishdan tashqari vaqtda tadbirkorlik yoki haq to‘lanadigan boshqa faoliyat bilan (pedagogik, ilmiy va ijodiy faoliyatdan tashqari) shug‘ullanmasligi belgilangan.
Agentlik tomonidan yuqoridagi holatlarni bartaraf etish bo‘yicha 2023-yil 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi va uning huzuridagi “Milliy PR-markazi” davlat unitar korxonasiga taqdimnoma kiritildi.

В эти дни в социальных сетях широко обсуждается новость о том, что Дилфуза Самандарова, руководитель ГУП «Национальный PR-центр» при Комитете Республики Узбекистан по развитию туризма, занимается предпринимательской деятельностью.
Агентство по противодействию коррупции провело изучение данной ситуации, по итогам которого сообщает следующее:
Изучение установило, что Самандарова Дильфуза Мансуровна, руководитель ГУП «Национальный PR-центр» при Комитете по развитию туризма является учредителем с долей 50 процентов в ООО «Avtoimkon trade», которое прошло государственную регистрацию 22 февраля 2023 года.
Также в социальных сетях появилось видео Дилфузы Самандаровой, в которой она рекламирует магазин серебряных украшений «LBOS Jewellery», находящийся в самом центре Ташкента, и учредителем которого она является.
Согласно статье 13 Закона Республики Узбекистан №ЗРУ-788 от 8 августа 2022 года «О государственной гражданской службе», государственный гражданский служащий не вправе заниматься предпринимательской деятельностью, создавать субъекты предпринимательской деятельности, быть их учредителем (участником), выполнять организационно-управленческие, административно-хозяйственные функции в субъекте предпринимательской деятельности.
Также пункт 13 «Типового кодекса этики и поведения государственных служащих», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 595 от 14 октября 2022 года «О дополнительных мерах по обеспечению соблюдения этических правил государственными гражданскими служащими», гласит, что государственные служащие не вправе заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности в нерабочее время.
19 сентября 2023 года Агентство по противодействию коррупции внесло представление в Комитет по развитию туризма и в ГУП «Национальный PR-Центр».