Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси буюртмачилигида ички хўжалик йўлларида амалга ошириладиган жорий таъмирлаш ишлари учун олинадиган ТИБ-Б М-1 маркали асфальт сотиб олиш мақсадида  2023 йил 10 апрель куни ўтказилган 3 млрд 494 млн сўмлик давлат харидида бир қатор қонунбузилишларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, ушбу давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 23-моддаси (Харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчиси) ва 42-моддаси (иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари) талабларига амал қилинмаган.
Яъни, давлат харидида иштирок этган битта манзилда фаолият юритувчи 2 та МЧЖнинг раҳбари ва таъсисчиси бир киши эканлиги яққол кўриниб турган бўлса-да, мавжуд аффилланганлик ҳолатларига баҳо берилмаган ва ноҳалол рақобатни келтириб чиқарганлиги ўрганилмаган ҳамда ҳолат бўйича танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чоралари кўрилмаган.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида Агентлик томонидан 2023 йил 10 апрель куни буюртмачига тақдимнома киритилди ҳамда қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат молиявий назорати инспекциясига юборилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 2023 йил 11 апрель куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

The Anti-Corruption Agency has conducted a study of the public procurement carried out on April 10, 2023 in the amount of 3 billion 494 million soums for the purchase of M-1 grade asphalt for ongoing repairs on internal roads by order of the Road Maintenance Unitary Enterprise of Yozyovon District.
The study of this public procurement revealed a violation of the requirements of Articles 10, 14, 23 and 42 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’.
In particular, the head and founder of the two companies participating in public procurement were the same person, but the existing case of affiliation was not evaluated, which led to unfair competition. Also, no measures were taken to temporarily cancel the competition.
In this regard, on April 10, 2023, the Agency submitted a statutory notice to the customer to cancel the Protocol of the Procurement Commission. The collected materials were submitted to the State Financial Control Inspectorate under the Ministry of Economy and Finance and the Republic of Uzbekistan.
On April 11, 2023, the Road Maintenance Unitary Enterprise of Yozyovon District annulled the Protocol of the Procurement Commission.