Жорий йилнинг 6 июль куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов БМТ Тараққиёт дастури (БМТ ТД)нинг Ўзбекистондаги вакили Матилда Димовскани қабул қилди.
Учрашувда ўтган 3 йил давомидаги ўзаро ҳамкорлик натижалари сарҳисоб қилиниб, келгусидаги режа ва вазифалар юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Айтиш жоиз, БМТ ТД Агентлик фаолиятининг дастлабки давриданоқ барча муҳим ташаббус ва таклифларни қўллаб-қувватлаб келаётган асосий ҳамкорлардан бири саналади.
Ўтган вақт ичида биргаликдаги саъй-ҳаракатлар орқали бир қатор самарали лойиҳалар амалга оширилиб, муҳим натижаларга эришилди.
Жумладан, коррупцияга қарши курашиш сиёсатига оид ҳужжатлар ишлаб чиқилди, фуқароларнинг мурожаатларини онлайн қабул қилиш тизими, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ички назорат тузилмалари жорий этилди.
Коррупция хавф-хатарларини баҳолаш имконини берувчи электрон платформа, “Anti-Corruption Digest” онлайн журнали, анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган Тошкент Аксилкоррупция форуми ҳам БМТ ТД кўмагида йўлга қўйилган энг муҳим лойиҳалардан саналади.
Мулоқотда икки томон ўртасида ана шундай мустаҳкам алоқаларни изчил давом эттириш ва келгусида ҳамкорликдаги лойиҳалар кўламини янада кенгайтириш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Бу борада, хусусан, М.Димовска хоним Ўзбекистонда олиб борилаётган аксилкоррупция ислоҳотларининг муҳим натижаларини эътироф этган ҳолда коррупцияга қарши курашиш жараёнларига фуқаролик жамияти институтларини жалб этиш, фуқароларнинг ҳуқуқий билимини ошириш, ушбу иллатга қарши муросасизликни шакллантиришга қаратилган чораларни фаол давом эттириш зарурлигига алоҳида урғу бериб ўтди.
Учрашув якунида А. Бурханов Ўзбекистондаги фаолиятини якунлаётган М.Димовскага биргаликда амалга оширилган яқин ва салмоқли ҳамкорлик учун миннатдорчилик билдириб, келгусидаги ишларига муваффақиятлар тилади.

6 июля директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов принял представителя ПРООН в Узбекистане Матильду Димовску.
На встрече были подведены итоги взаимного сотрудничества за последние три года и состоялся обмен мнениями относительно планов и задач на будущее.
Следует отметить, что ПРООН является одним из основных партнёров, поддерживающих важные инициативы и предложения Агентства.
В прошлом совместными усилиями реализован ряд эффективных проектов и достигнуты значительные результаты.
В частности, разработаны документы, касающиеся антикоррупционной политики, система приёма обращений граждан в режиме онлайн, налажена работа подразделений внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях.
В числе важнейших проектов, запущенных при поддержке ПРООН - электронная площадка, позволяющая оценить коррупционные риски, онлайн-журнал «Anti-Corruption Digest», а также Ташкентский антикоррупционный форум.
В ходе диалога стороны обменялись мнениями по вопросам последовательного продолжения плодотворного сотрудничества и дальнейшего расширения масштабов совместных проектов в будущем.
В этой связи, Матильда Димовска, признавая важные результаты проводимых в Узбекистане антикоррупционных реформ, подчеркнула необходимость вовлечения институтов гражданского общества в процессы противодействия коррупции, повышения правовых знаний граждан, а также проведения мероприятий, направленных на формирование нетерпимости к этому злу.
В завершение встречи Акмаль Бурханов поблагодарил завершающую в Узбекистане миссию Матильду Димовску за тесное и важное сотрудничество и пожелал успехов в дальнейшей работе.