Жорий йилнинг 18 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Бирлашган миллатлар ташкилоти Таррақиёт Дастурининг (БМТ ТД) Истанбул минтақавий маркази миссияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувни ўтказишдан асосий мақсад Ўзбекистонда маъмурий ва давлат хизматидаги ислоҳотлар билан танишиш, уларни қўллаб-қувватлаш ва самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда яқин ҳамкорлик олиб бориш масалаларини муҳокама қилиш бўлди.
Учрашувда иштирокчиларга коррупцияга қарши курашишда Ўзбекистоннинг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрни, коррупциянинг олдини олишга қаратилган ислоҳотларда информатцион технологиялардан фойдаланишнинг ўрни, коррупция тўғрисида хабар берувчиларни ҳимоя қилиш тизимининг самарадорлиги, давлат хизматчиларининг мол-мулки ва даромадларини декларация қилиш тизимини жорий этиш каби йўналишларда олиб борилаётган ишлар юзасидан маълумот берилди.
Шу билан бир қаторда, юртимизда амалга оширилаётган кенг-қамровли маъмурий ислоҳотларда Агентликнинг роли, соҳада нодавлат нотижорат ташкилотлари ва ОАВ билан ўзаро ҳамкорлиги юзасидан фикр алмашилиб, соҳада БМТ ТД билан ҳамкорлик истиқболлари ўрганилди.
Учрашув якунида томонлар коррупцияга қарши курашишда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, техник ва консультатив кўмакни давом эттиришга келишиб олишди.

The Anti-Corruption Agency held a meeting April 18 with representatives of the UNDP Istanbul Regional Hub.
The main purpose of the meeting was to familiarize the guests with the reforms carried out in the system of administrative and public service in Uzbekistan, develop proposals for supporting and improving their efficiency, as well as discuss issues of close cooperation.
At the meeting, information was provided on Uzbekistan’s positions in international rankings and indices for combating corruption, the role of the use of information technologies in reforms aimed at preventing corruption, the effectiveness of the system for protecting whistleblowers, as well as the introduction of a system for declaring income and property by civil servants.
In addition, the parties discussed the role of the Agency in major administrative reforms carried out in Uzbekistan, cooperation with NGOs and the media, and also considered the prospects for cooperation with UNDP.
Following the meeting, the parties agreed to continue the implementation of joint projects, as well as technical and consulting support in the fight against corruption.