Жорий йилнинг 18 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Бирлашган миллатлар ташкилоти Таррақиёт Дастурининг (БМТ ТД) Истанбул минтақавий маркази миссияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувни ўтказишдан асосий мақсад Ўзбекистонда маъмурий ва давлат хизматидаги ислоҳотлар билан танишиш, уларни қўллаб-қувватлаш ва самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда яқин ҳамкорлик олиб бориш масалаларини муҳокама қилиш бўлди.
Учрашувда иштирокчиларга коррупцияга қарши курашишда Ўзбекистоннинг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрни, коррупциянинг олдини олишга қаратилган ислоҳотларда информатцион технологиялардан фойдаланишнинг ўрни, коррупция тўғрисида хабар берувчиларни ҳимоя қилиш тизимининг самарадорлиги, давлат хизматчиларининг мол-мулки ва даромадларини декларация қилиш тизимини жорий этиш каби йўналишларда олиб борилаётган ишлар юзасидан маълумот берилди.
Шу билан бир қаторда, юртимизда амалга оширилаётган кенг-қамровли маъмурий ислоҳотларда Агентликнинг роли, соҳада нодавлат нотижорат ташкилотлари ва ОАВ билан ўзаро ҳамкорлиги юзасидан фикр алмашилиб, соҳада БМТ ТД билан ҳамкорлик истиқболлари ўрганилди.
Учрашув якунида томонлар коррупцияга қарши курашишда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, техник ва консультатив кўмакни давом эттиришга келишиб олишди.

18 апреля состоялась встреча специалистов Агентства по противодействию коррупции с представителями Стамбульского регионального центра ПРООН.
Основной целью встречи было ознакомление гостей с реформами, проводимыми в системе административной и государственной службы в Узбекистане, выработка предложений по поддержке и повышению их эффективности, а также обсуждение вопросов тесного сотрудничества.
На встрече была представлена информация о позициях Узбекистана в международных рейтингах и индексах по борьбе с коррупцией, роли использования информационных технологий в реформах, направленных на предупреждение коррупции, эффективности системы защиты разоблачителей по делам о коррупционных правонарушениях, а также введение системы декларирования имущества и доходов государственными служащими.
Кроме того, стороны обсудили роль Агентства в широкомасштабных административных реформах, проводимых в Узбекистане, сотрудничество с негосударственными некоммерческими организациями и средствами массовой информации, а также рассмотрели перспективы сотрудничества с ПРООН.
В завершение встречи стороны договорились продолжить реализацию совместных проектов, техническую и консультационную поддержку в сфере борьбы с коррупцией.