Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Қашқадарё вилоятида ўтказилган ўрганишда оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида 2022 йилда ажратилган имтиёзли кредит маблағлари ҳисобидан таъминотчиларга ўтказилган айрим ҳолатларда кредитлар мақсадсиз ишлатилганлиги аниқланган.
Ўрганиш натижаси бўйича тўпланган ҳужжатлар қонуний қарор қабул қилиш учун Агентлик томонидан Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилиб, Департамент органлари билан ҳамкорликда тегишли тадбирлар амалга оширилди.
Хусусан, Департаментнинг Шаҳрисабз туман бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширув натижаси бўйича “B.S.B.” МЧЖ таъсисчиси сифатида А.Т.Ў. ушбу МЧЖни ташкил қилиб, унга таъсисчилик ва раҳбарлик қилиб, бир пайтнинг ўзида Шаҳрисабз туманида маҳаллада ҳоким ёрдамчиси лавозимида ишлаётганлигидан фойдаланиб, 114,0 млн. сўм солиқ ва йиғимларни тўлашдан қасддан бўйин товлаш ва тижорат банкининг Шаҳрисабз филиали мансабдор шахслари билан жиноий тил бириктирган ҳолда ҳужжатларни сохталаштириш орқали 162,0 млн.сўм кредит маблағларини ўзлаштириш йўли билан толон-тарож қилганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат бўйича “B.S.B“ МЧЖ раҳбарига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 184-моддаси 2-қисми “Б” банди (солиқлар ёки йиғимларни тўлашдан бўйин товлаш), 167-моддаси 3-қисми “а” банди (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) ва 209-моддаси 1-қисми (мансаб сохтакорлиги) билан ҳамда бир тижорат банкининг Шаҳрисабз филиали мансабдор шахсларига нисбатан 167-моддаси 3-қисми “а” банди банди ва  228-моддаси 2-қисми “Б” банди (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Агентство по противодействию коррупции провело изучение в Кашкадарьинской области, в ходе которого были выявлены случаи нецелевого использования кредитных средств.
В рамках Программы развития семейного предпринимательства на 2022 год, поставщикам были выделены кредитные средства, которые были использованы не по назначению.
Агентство по противодействию коррупции направило собранные в результате изучения материалы в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре для дачи правовой оценки. По результатам были предприняты соответствующие меры.
В частности, по результатам доследственной проверки, проведенной Шахрисабзским районным отделением Департамента, А.Т.У. учредил ООО «B.S.B.», став руководителем и учредителем, и в то же время, используя свою должность помощника хокима в махалле в Шахрисабзском районе, умышленно уклонился от уплаты 114,0 млн. сум налогов и сборов, а также в преступном сговоре с должностными лицами Шахрисабзского филиала коммерческого банка, путём подделки документов присвоил 162,0 млн. сум кредитных средств.
На основании собранных материалов в отношении руководителя ООО «B.S.B.» возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 2 статьи 184, пункту «а» части 3 статьи 167, а также части 1 статьи 209 УК РУз. Уголовное дело возбуждено также и в отношении должностных лиц Шахрисабзского филиала коммерческого банка по пункту «а» части 3 статьи 167 и пункту «б» части 2 статьи 228 УК РУз. В настоящее время проводятся следственные действия.