Жорий йилнинг 10 февраль куни Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё давлатлари учун коррупцияга қарши курашиш тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси доирасида 5- раунд мониторингига самарали тайёргарлик кўришга масъул вазирлик ва идоралар учун тренинг ташкил этилди.
Унда миллий координаторлар ва кузатувчи мамлакатларнинг бошқа тегишли ҳукумат вакилларига саволномани тўлдириш ва мониторингнинг 5-раундида кейинги қадамлар ҳақида қўшимча тушунтиришлар берилди.
Тренинг доирасида ҳозирда Истанбул ҳаракатлар режасининг 5-раунд мониторингини ўтаётган давлатлар Арманистон, Молдова ва Озарбайжон давлатлари томонидан мониторинг саволномасини тўлдириш жараёнида юзага келаётган муаммо ва саволлар билан танишилди.
Ўзбекистон томонидан мониторингга тайёргарлик кўришга масъул вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этиб, Мониторинг жараёнини ташкил этиш билан боғлиқ қўшимча маълумотларга эга бўлишди.

10 февраля был организован тренинг для представителей министерств и ведомств, ответственных за эффективную подготовку к 5-му раунду мониторинга в рамках Стамбульского плана действий сети Организации экономического сотрудничества и развития по борьбе с коррупцией для государств Восточной Европы и Центральной Азии.
В ходе тренинга национальным координаторам и другим соответствующим представителям правительств стран-наблюдателей были даны дополнительные разъяснения по заполнению вопросника и следующим шагам в 5-м раунде мониторинга.
Участники тренинга были ознакомлены с проблемами и вопросами, возникающими в процессе заполнения вопросника странами Армении, Молдовы и Азербайджана, которые в настоящее время проводят 5-й раунд мониторинга.
Представители министерств и ведомств, ответственных за подготовку мониторинга Узбекистана, получили дополнительную полезную информацию, связанную с организацией процесса мониторинга.