Мазкур даврда коррупцияга қарши курашиш соҳасида 5 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан,  3 та Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони,  1 та Идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Хусусан:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 25 январда қабул қилинган “Республика ижро этувчи ҳокимият органлари фаолиятини самарали йўлга қўйишга доир биринчи навбатдаги ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан вазирлик ва идораларнинг марказий аппаратларида коррупцияга қарши курашиш тузилмаларини мажбурий тартибда ташкил этиш талаби белгиланди.
Президентнинг 2023 йил 24 майдаги “Ёқилғи-энергетика соҳасида давлат назорати механизмларини такомиллаштириш ва “Рақамли энергоназорат” тизимини жорий этиш тўғрисида”ги Фармонига асосан, ёқилғи-энергетика соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларидаги коррупциявий омилларни мунтазам равишда таҳлил қилиш асосида ушбу соҳани “коррупциясиз соҳа”га айлантириш белгиланди.
Шунингдек, Президентнинг 2023 йил 20 июндаги “Маъмурий ислоҳотлар доирасида сув хўжалиги соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан соҳада коррупцияга қарши курашишнинг ташкилий-ҳуқуқий ва молиявий механизмларини такомиллаштириш бўйича 2023 йилга мўлжалланган идоравий дастур ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, вазирлик ва тизим ташкилотлари кесимида коррупция авж олган соҳалар, унинг ривожланиш сабаблари ва шартларини ўрганиш ҳамда коррупция омилларини бартараф этиш белгиланди.
Бундан ташқари, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директорининг 54-сон Буйруғи билан “Давлат фуқаролик хизматчиси томонидан хизмат сафарлари, халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан олиниши мумкин бўлган совға қиймати, шунингдек, уни тасарруф этиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ҳисобот даврида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан давлат ва жамият ҳаётининг турли соҳаларида коррупциянинг келиб чиқишига сабаб бўлаётган омилларни аниқлаш ва таҳлил қилиш мақсадида 20 дан ортиқ йўналишда ўрганишлар олиб борилиб, натижалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва бошқа ташкилотларга 25 та таҳлилий маълумот киритилди.
Агентликка жорий йилнинг 1-ярим йиллигида  жами 1 562 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан 1 535 тасининг кўриб чиқилиши таъминланди, 35 та мурожаат бугунги кунда кўриб чиқилмоқда.
Мурожаатларни кўриб чиқиш натижалари бўйича тегишли вазирлик ва идораларга, вилоят (туман, шаҳар) ҳокимликларига 18 та сўровнома юборилди, қонунбузилиши ҳолатларини бартараф этиш юзасидан 13 та тақдимнома киритилди.
Мурожаатларни ўрганиш натижаси асосида 6 нафар шахс интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафар давлат идораси ходими билан меҳнат шартномаси бекор қилинган, 4 та қабул қилинган қарор бекор қилинган,  4 та жиноят иши, 3 та маъмурий иш  қўзғатилган ва мавжуд хато-камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилган.
Давлат харидларига оид қонунчилик талабларига риоя қилиниши юзасидан ўтказилган масофавий мониторинглар якунига кўра:
1)  вазирлик ва идораларга 85 млрд сўмлик эълон қилинган харидлар бўйича коррупциявий ҳуқуқбузарликларнинг сабаб ва шарт-шароитларини бартараф қилишга қаратилган 110 та тақдимнома киритилди.
Натижада 83 та давлат хариди бекор қилиниб, 44 нафар масъул шахсга нисбатан интизомий жазо чоралари қўлланилди.
2)  давлат молиявий назорат инспекциясига 57 млрд сўмлик давлат харидлари бўйича ҳуқуқий баҳо бериш учун 43 та сўровнома юборилди.
Натижада  Давлат молиявий назорат инспекцияси томонидан давлат харидларини амалга оширишда қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйган мансабдор шахсларга нисбатан 21 та маъмурий иш қўзғатилди.
3)  ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга 284 млрд сўмлик давлат харидлари бўйича ҳуқуқий баҳо бериш учун 68 та сўровнома юборилди.
Натижада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан давлат харидларини амалга оширишда қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйган мансабдор шахсларга нисбатан 15 та маъмурий иш ва 12 та жиноят иши қўзғатилди.
Агентлик томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 июндаги ПФ-154-сон Фармонига мувофиқ, 2022 йилда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти очиқлигини таъминлашдаги самарадорлик ва йўл қўйилган камчиликлар таҳлил қилиниб, мақсадли индикаторлар асосида баҳоланган “Очиқлик индекси” шакллантирилди.
Очиқлик индексини баҳолашда умумий 86 та вазирлик, идора ва муассасаларнинг очиқлик фаолияти 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳоланиб, унга кўра  15 та давлат органининг очиқликни таъминлаш фаолияти “яшил” – (71-100 балл), 44 та ташкилот “сариқ” – (55-71 балл) ва 27 та ташкилот “қизил” – (55 баллдан паст) тоифаларга ажратилди.
“Очиқлик индекси”ни баҳолаш тизими тўлиқ рақамлаштирилган ҳолда “Open.index” платформаси орқали амалга оширилиб, кенг жамоатчиликка соҳада амалга оширилган ишларнинг самарадорлик ва натижадорлик кўрсаткичларини реал вақт режимида кузатиш имконияти яратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги ПФ-6247-сон Фармонига асосан, давлат органлари ва ташкилотларида очиқликка оид қонун ҳужжатлари ижроси масофавий тарзда ўрганилиб, уларнинг натижалари бўйича вазирлик ва идораларга 7 та тақдимнома киритилиши таъминланди.
Агентлик ҳамда Конрад Аденауэр жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида жорий йилнинг 16-17 май кунлари Бухоро шаҳрида илк маротаба “Давлат идоралари фаолияти очиқлиги бўйича Марказий Осиё давлатлари форуми” ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги ПҚ-5177-сон Қарорига мувофиқ,  бугунги кунда 87  та давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан банкларда коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолият олиб бормоқда.
Жорий йилнинг биринчи ярим йиллигида Агентлик томонидан 20 та вазирлик ва идораларда ҳамда маҳаллий ҳокимликларда ички назорат тизими фаолиятининг йўлга қўйилганлик ҳолати жойига чиққан ҳолда ўрганилди. Ўрганиш натижаларига кўра, улар фаолиятини такомиллаштириш бўйича услубий кўмак кўрсатилди, шунингдек, вазирлик ва идораларга ушбу йўналишдаги фаолиятни самарали ташкил этишга қаратилган 5 та тақдимнома киритилди, 1 та огоҳлантириш юборилди.
15 та давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари раҳбарлари очиқ танлов асосида ишга қабул қилиниши таъминланди.
Жорий йилда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги ПҚ-81-сон қарорига мувофиқ, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлиги рейтинг баҳолашдан ўтказилди.  Унда 62 та давлат ташкилотининг коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлиги 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳоланиб, 12 та ташкилот фаолият самарадорлиги “яхши” – (81-100 балл), 30 та ташкилот “қониқарли” – (55-80 балл) ва 20 та ташкилот “қониқарсиз” –  (55 баллдан паст) тоифаларга ажратилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 майдаги ПҚ-240-сон қарорига асосан, 39 та вазирлик ва идораларнинг умумий 1701 та функцияларидаги коррупциявий хавф-хатарлар баҳолашдан ўтказилиб, коррупциявий хавф-хатарлар даражаси 177 та функцияларда “юқори”, 475 та функцияларда “ўрта”, 1049 та функцияларда “паст” дея баҳоланди.
2023 йилнинг апрель ойида Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгашининг навбатдаги йиғилиши ташкил этилиб, унда давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш натижалари кўриб чиқилди ва рейтинг баҳолаш натижаларига кўра “қониқарсиз” баҳоланган  ташкилотлар раҳбарларининг ҳисоботларини эшитиш белгиланди.
Бундан ташқари, Йиғилиш баёни билан Миллий кенгашнинг 2023 йил биринчи ярим йиллигига мўлжалланган Иш режаси,фуқаролик жамияти институтларининг коррупцияга қарши курашишдаги ролини оширишга қаратилган Чора-тадбир режалари тасдиқланди.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашларининг фаолиятини рейтинг баҳолаш методикасига асосан 14 та ҳудуднинг 2022 йилдаги  фаолияти баҳоланди ва рейтинг баҳолаш натижалари Миллий кенгашга тақдим этилди.
Олий Мажлис Сенати ҳамда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамкорлигида Бухоро, Тошкент ва Хоразм вилоятлари ҳудудий кенгашларининг навбатдаги йиғилишлари ташкил этилиб, унда коррупцияга қарши курашиш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳудудий давлат органлари раҳбарларининг ахборотлари эшитилди.
Коррупцияга қарши курашиш бўйича халқаро ҳамкорлик доирасида БМТ ТД, БМТ ГЖБ, Жаҳон банки, ЕХҲТ, Германия жамияти ваколатхонаси,  “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ташкилоти ҳамда АҚШ,  Франция, Словения, Финландия, Эстония, Малайзия, Қозоғистон каби бир қатор хорижий давлатларнинг коррупцияга қарши курашишга масъул идоралари билан доимий ҳамкорлик алоқалари янада ривожлантирилди.  Жумладан, Агентлик ҳамда Франция Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида Меморандумини амалга ошириш бўйича Чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.
Агентлик ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти ўртасида “Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашишга кўмаклашиш” лойиҳасининг иккинчи фазаси амалга оширилмоқда.

In the first half of 2023, five regulatory legal acts were adopted in the field of combating corruption, including three Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, and one departmental regulatory legal act.
In particular:
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of January 25, 2023 ‘On priority organizational measures for the effective establishment of the activities of the republican executive bodies’ established the requirement to create anti-corruption units in the central offices of ministries and departments in a mandatory manner.
The Decree of the President of May 24, 2023 ‘On improving state control mechanisms and implementing the digital energy control system in the fuel and energy industry’ outlined the task of turning the sphere into a ‘sphere without corruption’ based on a systematic analysis of corruption factors in legislative acts in the fuel and energy industry.
Also, the Decree of the President of June 20, 2023 ‘On measures for the effective organization of state management in the field of water management within the framework of administrative reforms’ outlined the task of developing and approving a Departmental Program 2023 to improve the organizational, legal and financial mechanisms for combating corruption in the industry, and also to eliminate the factors that generate corruption in the context of the ministry and organizations of the system.
In addition, Order No.54 of the Director of the Anti-Corruption Agency approved the Regulation ‘On the cost of a gift that can be received in connection with business trips, international and other official events by a civil servant, as well as on the procedure for disposing of it.’
During the reporting period, the Anti-Corruption Agency conducted more than 20 studies to identify and analyze the factors that give rise to corruption in various areas of state and public life, as a result of which 25 analytical materials were submitted to the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and other organizations.
In total, in the first half of 2023, the Anti-Corruption Agency received 1562 appeals, of which 1535 were considered, 35 appeals are under consideration.
Based on the results of consideration of appeals, 18 enquiries were sent to the relevant ministries and departments, the regional (district, city) hokimiyats, as well as 13 statutory notices were submitted to eliminate the facts of violation of the law.
Based on the results of consideration of appeals, 6 people were brought to disciplinary responsibility, an employment contract with 1 employee of a government body was terminated, 4 decisions were canceled, 4 criminal cases and 3 cases of an administrative offense were initiated, measures were taken to eliminate errors and shortcomings.
The results of remote monitoring of compliance with the requirements of the legislation on public procurement are as follows:
1. 110 statutory notices were submitted to the ministries and departments to eliminate the causes and conditions of corruption violations on announced purchases in the amount of 85 billion soums.
As a result, 83 public procurements were canceled, 44 responsible persons were brought to disciplinary responsibility.
1. 43 enquiries were sent to the State Financial Control Inspectorate for a legal assessment of public procurement in the amount of 57 billion soums.
As a result, the State Financial Control Inspectorate initiated 21 cases of administrative offense against officials who violated the law in public procurement.
1. 68 enquiries were sent to law enforcement agencies for the legal assessment of public procurement in the amount of 284 billion soums.
As a result, law enforcement agencies initiated 15 administrative and 12 criminal cases against officials who violated the law in public procurement.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-154 of June 14, 2022, the Agency analyzed the effectiveness and shortcomings in ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations in 2022 and based on the target indicators formed the Openness Index.
The Openness Index covered the activities of 86 ministries, departments and institutions, the openness of which was assessed on a scale from 0 to 100 points. According to the assessment, the activities of 15 government bodies entered the ‘green’ category (71-100 points), the activities of 44 organizations assessed as ‘yellow’ (55-71 points) and 27 organizations were assigned to the ‘red’ category (below 55 points).
The Openness Index assessment system was fully digitized, and the general public was given the opportunity to track the efficiency and effectiveness of government agencies in real time through Open.index platform.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021, the implementation of legal acts on openness in government bodies and organizations was studied remotely, and based on the results, 7 statutory notices were submitted to ministries and departments.
On May 16-17, for the first time in Bukhara, the Central Asia Forum on Transparency of Government Agencies Activities was held, organized by the Anti-Corruption Agency together with the Representative Office of the Konrad Adenauer Foundation in Central Asia.
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-5177 of July 6, 2021, to date, 87 government bodies and organizations, including banks, have established the work of internal anti-corruption control units.
In the first half of 2023, the Agency conducted a field study of the implementation of the internal anti-corruption control system in 20 ministries and departments, and local government bodies. Based on the results of the study, methodological support was provided to improve their activities, 5 statutory notices were submitted to ministries and departments aimed at the effective organization of activities in this track, as well as one warning letter.
Employment of heads of internal anti-corruption control units on the basis of an open competition in 15 government bodies and organizations has been ensured.
This year, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-81 of January 12, 2022, an assessment was made of the effectiveness of the fight against corruption in government bodies and organizations. In it, the effectiveness of anti-corruption efforts of 62 government organizations was evaluated on a scale from 0 to 100 points. According to the results, 12 organizations received a ‘good’ assessment (81-100 points), 30 organizations - a ‘satisfactory’ assessment (55-80 points) and 20 organizations, having collected below 55 points, received an ‘unsatisfactory’ assessment.
Also, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-240 of May 11, 2022, an assessment of corruption risks was carried out for a total of 1,701 functions of 39 ministries and departments. It was found that the risk of corruption is ‘high’ in 177 functions, ‘medium’ - in 475 functions, and 1049 functions has ‘low’ risk indicator.
In April 2023, a regular meeting of the National Anti-Corruption Council was organized, at which the results of the rating assessment of the effectiveness of combating corruption in government bodies and organizations were considered, which decided to hear the reports of the heads of organizations that received an ‘unsatisfactory’ rating based on the results of the rating.
In addition, the minutes of the meeting approved the Work Plan of the National Council for the first half of 2023, Action Plans aimed at enhancing the role of civil society institutions in the fight against corruption.
Based on the methodology for rating the activities of regional anti-corruption councils of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent, an assessment of their activities for 2022 was carried out and the results of the assessment were submitted to the National Council.
The Anti-Corruption Agency, together with the Senate of the Oliy Majlis, organized regular meetings of the regional councils of Bukhara, Tashkent and Khorezm regions, at which reports were heard from the heads of regional government bodies on the work done to combat corruption.
Within the framework of international cooperation in the fight against corruption, the Agency intensifies its cooperation relations with UNDP, UNODC, the World Bank, the OSCE, the German Society for International Cooperation, the Regional Dialogue INGO and a number of foreign countries, including the USA, France, Slovenia, Finland, Estonia, Malaysia, Kazakhstan and others.
In particular, an Action Plan was developed and approved for the implementation of the Memorandum of Cooperation between the Anti-Corruption Agency of Uzbekistan and the Anti-Corruption Agency of France.
The Anti-Corruption Agency, together with the OSCE, is implementing the second phase of the project ‘Supporting the Fight Against Corruption in Uzbekistan’.