Давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтинг баҳолашдан ўтказилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги ПҚ-81-сон қарорига кўра, баҳолаш 29 та махсус индикаторлар асосида “E-Anticor.uz” электрон платформаси орқали амалга оширилади.
Рейтинг баҳолаш натижаларининг холислигини таъминлаш мақсадида фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат бўлган Рейтинг баҳолашни мустақил амалга оширувчи экспертлар гуруҳи шакллантирилди.
Баҳолаш натижаларига кўра, 62 та давлат ташкилотининг коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлиги 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳоланиб, 12 та ташкилот фаолияти самарадорлиги “яхши” – (81-100 балл), 30 та ташкилот “қониқарли” – (55-80 балл) ва 20 та ташкилот “қониқарсиз” (55 баллдан паст) тоифаларга ажратилди.
Таҳлил натижалари давлат ташкилотлари фаолиятидаги коррупцияга қарши курашиш йўналишида бир қатор камчиликлар мавжудлигини кўрсатди.
Раҳбарнинг коррупцияга қарши курашиш бўйича шахсий ташаббуси етарли эмаслиги, жавобгарлик механизмининг белгиланмаганлиги ҳамда самарали коррупцияга қарши курашиш тизимини жорий этиш бўйича эътибор қаратилмаганлиги ташкилотлар фаолияти қониқарсиз баҳоланишига сабаб бўлган.
Жумладан, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги (11 балл), Сув хўжалиги вазирлиги (13 балл), Андижон вилоят ҳокимлиги (18 балл) ва Энергетика вазирлигида (21 балл) коррупцияга қарши ички назорат тизими самарали жорий этилмаган.
Баҳолаш натижаларига кўра, «қониқарли» деб топилган давлат ташкилотлари фаолиятида коррупцияга қарши курашиш бўйича белгиланган чоралар амалга оширилган бўлса-да, айрим масалаларга эътиборсизлик билан қараш, шу жумладан, белгиланган тадбирлар ижросини назорат қилиш соҳасида камчиликлар мавжудлиги кузатилди.
Шу билан бирга, ушбу идораларда коррупцияга қарши белгиланган талабларнинг доимий равишда бажарилишини назорат қилиш бўйича самарали тизим яратилмаган.
12 та давлат ташкилотининг коррупцияга қарши курашиш фаолияти самарадорлиги “яхши” деб баҳоланди. Мазкур ташкилотлар томонидан коррупцияга қарши курашиш бўйича белгиланган чоралар тизимли равишда амалга оширилган.
Хусусан, коррупциявий хавф-хатарларни баҳолаш ва уларни минималлаштириш бўйича аниқ ва манзилли чоралар кўрилган ҳамда коррупцияга қарши курашишда ташкилот раҳбарлари шахсий намуна сифатида ўрнак бўлган.
Масалан, Божхона қўмитасида (87 балл) “Коррупциявий хавфларни бошқариш” автоматлаштирилган ахборот тизими жорий этилган бўлиб, барча ходимларнинг фаолиятини сунъий интелект ёрдамида баҳолаш ҳамда хавфи юқори бўлган ходимнинг шахси ҳақида “ахборот портрети”ни онлайн шакллантириш тизими йўлга қўйилган.
Шунингдек, Солиқ қўмитасининг барча таркибий ҳудудларида ички назорат тузилмалари фаолияти йўлга қўйилган бўлса, яхши натижа қайд этган тижорат банкларида эса коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш ва камайтиришнинг самарали механизми жорий этилган ҳамда ходимлар ўртасида коррупциянинг олдини олиш бўйича тарғибот тадбирлари тизимли йўлга қўйилган.
Рейтинг баҳолаш тизими коррупцияга қарши курашиш соҳасида белгиланган вазифаларни самарали мониторинг қилиш билан бирга, соҳада соғлом рақобат муҳитини кучайтириш ҳамда ташкилот раҳбарларининг масъулиятини янада ошириш имконини берди.
Баҳолаш якунлари бўйичаяхши” деб баҳоланган давлат ташкилотларининг коррупцияга қарши курашиш борасидаги ижобий тажрибаси оммалаштирилади.
“Қониқарли” деб баҳоланган давлат ташкилотларига уларнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятини янада яхшилаш бўйича тавсиялар киритилади.
“Қониқарсиз” деб баҳоланган давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашишда аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва уларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар дастури ишлаб чиқилади ва ижроси таъминлаш юзасидан тегишли раҳбарларнинг ҳисоботлари ҳар чоракда Ўзбекистон Республикасининг Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишларида эшитиб борилади.

Агентством по противодействию коррупции проведена оценка эффективности антикоррупционных работ в государственных органах и организациях, в том числе в местных органах исполнительной власти.
Для сведения: Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-81 от 12 января 2022 года, оценка осуществляется на основе 29 специальных индикаторов через электронную платформу «E-Anticor.uz».
В целях обеспечения объективности результатов рейтинговой оценки была сформирована Экспертная группа из представителей институтов гражданского общества.
По результатам оценки, эффективность работы по противодействию коррупции 62 государственных организаций оценена по шкале от 0 до 100 баллов. 12 организаций получили «хорошие» баллы (81-100 баллов), работа 30 организаций была оценена как «удовлетворительная» (55-80 баллов) и 20 организаций получили «неудовлетворительную» оценку (ниже 55 баллов).
Результаты анализа показали наличие ряда недостатков в направлении борьбы с коррупцией в деятельности государственных организаций.
Недостаточная личная инициатива руководителей в борьбе с коррупцией, отсутствие механизма подотчётности и внимания к внедрению эффективной антикоррупционной системы привели к неудовлетворительной оценке деятельности некоторых государственных органов и организаций.
В частности, неэффективно внедрена система внутреннего антикоррупционного контроля в Сурхандарьинском областном хокимияте (11 баллов), Министерстве водного хозяйства (13 баллов), Андижанском областном хокимияте (18 баллов) и Министерстве энергетики (21 балл).
Несмотря на то, что антикоррупционная работа некоторых государственных организаций была признана «удовлетворительной», было отмечено игнорирование отдельных вопросов, в том числе контроль за выполнением поставленных задач.
В то же время в этих организациях не создана эффективная система контроля за непрерывным выполнением установленных антикоррупционных требований.
Эффективность работы по противодействию коррупции 12 государственных организаций оценена на «хорошо». Отмечена систематическая реализация антикоррупционных мер в этих ведомствах.
В частности, были предприняты конкретные и целенаправленные меры по оценке коррупционных рисков и их минимизации, а руководители организаций подали личный пример в борьбе с коррупцией.
Например, в Таможенном комитете (87 баллов) внедрена автоматизированная информационная система «Управление коррупционными рисками», налажена система оценки эффективности работ всех сотрудников с помощью искусственного интеллекта и создания онлайн «портрета» личности сотрудника с высоким уровнем риска.
Кроме того, во всех подведомственных организациях Налогового комитета созданы подразделения внутреннего антикоррупционного контроля, а в коммерческих банках с хорошими результатами внедрен действенный механизм выявления и снижения коррупционных рисков, регулярно проводится просветительская работа по предупреждению коррупции среди работников.
Система рейтинговой оценки, наряду с эффективным контролем поставленных задач в сфере противодействия коррупции, позволило укрепить среду здоровой конкуренции в сфере и еще больше повысить ответственность руководителей государственных органов и организаций.
По результатам оценки, опыт государственных организаций, получивших положительную оценку, будет обнародован.
Организациям с оценкой «удовлетворительно» будут даны рекомендации по дальнейшему совершенствованию их антикоррупционной деятельности.
В организациях, получивших оценку «неудовлетворительно», будет разработана программа мероприятий, направленная на устранение выявленных недостатков в борьбе с коррупцией и совершенствование их деятельности в этом направлении, а отчёты руководителей этих организаций будут заслушиваться ежеквартально на заседаниях Национального совета по противодействию коррупции Республики Узбекистан.