Жорий йилнинг 28 март куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Тожикистон Республикаси Давлат молиявий назорати ва коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Давлат хизматлари агентлиги вакиллари ўртасида “Вазирликлар ва давлат органларида давлат хизматида ҳалолликни таъминлаш ҳамда коррупцияга қарши курашда ички назорат тузилмалари фаолиятини самарали ташкил этиш” масалаларига бағишланган онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: 2022 йил 21 апрелда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги билан Тожикистон Республикаси Давлат молиявий назорати ва коррупцияга қарши курашиш агентлиги ўртасида ўзаро англашув Меморандумини амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар режаси имзоланган. Мазкур Чора-тадбирларлар режасида давлат хизматчиларини коррупцияга қарши ўқитишнинг замонавий усуллари, давлат хизматида ҳалолликни таъминлаш ҳамда комплаенс-назорат тузилмалари фаолиятини самарали ташкил этиш каби масалаларда ўзаро тажриба алмашиш кўзда тутилган.
Учрашувда Агентлик масъул ходимлари коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолияти, коррупциявий хавф-хатарларни баҳолаш бўйича “Eanticor.uz” платформаси, коррупцияга қарши курашиш самарадорлигини рейтинг баҳолаш ишлари тўғрисида батафсил маълумот бериб ўтди.
Хусусан,  Агентлик томонидан яқинда эълон қилинган коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтингида юқори натижаларни қайд этган вазирлик ва идоралар – Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Солиқ қўмитаси, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, “Ипотека” банк АТИБнинг коррупцияга қарши ички (комплаенс) назорат тузилмалари раҳбарлари  ўз фаолияти мисолида ушбу тузилманинг аҳамияти ва самараси ҳақида сўзлаб берди.
Ўз ўрнида, Давлат молиявий назорати ва коррупцияга қарши курашиш агентлиги вакиллари ўз фаолият йўналишлари, шунингдек, Тожикистонда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш, халқаро стандартлар ва илғор хорижий амалиётни жорий этиш жараёнлари билан яқиндан таништирди.
Шундан сўнг давлат хизматида ҳалолликни таъминлаш, комплаенс-назорат тузилмаси фаолиятини самарали ташкил этиш ва бошқа шу каби йўналишлар бўйича ўзаро тажриба алмашиш ҳамда амалий ҳамкорлик чораларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.

On March 28, representatives of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan held an online meeting with colleagues from the Agency for State Financial Control and Combating Corruption and Agency on Public Procurement of Goods, Works and Services of the Republic of Tajikistan, which discussed the issues of ensuring integrity in the state service in ministries and government bodies, as well as the effective organization of the activities of Internal anti-corruption control units (compliance control).
For reference: On April 21, 2022, the Action Plan for the implementation of the Memorandum of Understanding between the Anti-Corruption Agency of Uzbekistan and the Agency for State Financial Control and Combating Corruption of Tajikistan was signed. This Action Plan provides for the exchange of experience on such issues as modern methods of anti-corruption training of civil servants, ensuring integrity in the civil service and the effective organization of the activities of Internal anti-corruption control units.
At the meeting, the responsible employees of the Agency provided detailed information on the activities of the internal anti-corruption control units, the Eanticor.uz platform aimed at assessing corruption risks, and the ongoing work on rating assessment of the effectiveness of the fight against corruption.
In particular, the heads of Internal anti-corruption control units of ministries and departments, which scored high ratings, spoke about the importance and effectiveness of the compliance control system.
In turn, representatives of the Agency for State Financial Control and Combating Corruption of Tajikistan provided detailed information on the activities of their Agency, as well as on the processes of improving legislation in the field of preventing and combating corruption, introducing international standards and best foreign practices.
After that, the parties discussed the issues of exchange of experience and expansion of cooperation in the field of ensuring integrity in the civil service, effective organization of the activities of Internal anti-corruption control units, etc.
Following the meeting, goals and objectives were determined for their joint implementation in the near future.