Коррупцияга қарши курашишда Саудия Арабистони билан кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилади
Жорий йилнинг 18 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов Саудия Арабистони Подшоҳлиги Назорат ва коррупцияга қарши курашиш идораси (NAZAHA) Президенти Мазин Ал Кахмусни қабул қилди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад икки давлат аксилкоррупция идоралари ўртасида профессионал алоқаларни кучайтириш, ўзаро тажриба алмашиш механизм ва йўналишларини муҳокама қилиш ҳамда ходимлар салоҳиятини оширишда икки давлат имкониятларидан кенг фойдаланишдан иборат.
Маълумот учун: Саудия Арабистони Подшоҳлигида Назорат ва коррупцияга қарши курашиш идораси (собиқ Коррупцияга қарши курашиш комиссияси) 2011 йилда ташкил этилган бўлиб, фаолиятининг асосий мақсади ҳалолликни ҳимоя қилиш ва коррупцияга қарши курашиш миллий стратегиясининг амалга оширилишини назорат қилиш, унинг натижаларини кузатиш, баҳолаш ва таҳлил қилиш, иш дастурлари ва амалга ошириш механизмларини ишлаб чиқишдан иборат.
Икки идора раҳбарларининг илк мулоқоти 2024 йил ноябрь ойида Қатарнинг Доҳа шаҳрида бўлиб ўтган Ислом ҳамкорлик ташкилоти(ИҲТ)нинг Коррупцияга қарши курашиш органлари иккинчи вазирлар йиғилиши доирасида ташкил этилган эди. Мазкур мулоқотнинг амалий самараси сифатида бўлиб ўтган бу галги учрашув аввалида икки давлатда коррупцияга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида фикр алмашилиб, соҳада манфаатли алоқаларни йўлга қўйиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Учрашув мобайнида Мазин Ал Кахмус давлатимиз раҳбарининг сиёсий иродаси билан мазкур соҳада амалга оширилаётган муҳим чора-тадбирларни юқори баҳолаб, Ўзбекистоннинг минтақа мамлакатлари орасида соҳада сезиларли ижобий натижаларга эришаётгани, бу эса Ўзбекистоннинг коррупцияга қарши курашишга оид халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрни йилдан-йилга кўтарилаётганида акс этаётганини ҳам алоҳида эътироф этди.
Ўз навбатида, Агентлик директори А.Бурханов мамлакатимиз аксилкоррупция ислоҳотлари ривожида халқаро ҳамкорликнинг аҳамиятига урғу бериб, хусусан, Саудия Арабистонининг соҳадаги илғор тажриба ва амалиётини яқиндан ўрганиш коррупцияга қарши курашишда янги механизмларни жорий этиш имкониятларини янада кенгайтиришга хизмат қилишини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг томонлар ўртасида тажриба алмашиш, икки идора ходимларининг салоҳияти ва малакасини оширишга қаратилган ўқув дастурлар, стажировка ҳамда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда бошқа йўналишларда ҳамкорлик қилиш масалаларида музокаралар ўтказилди.
Учрашув доирасида Агентлик ва NAZAHA ўртасида икки томонлама ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосини яратувчи ўзаро англашув Меморандуми имзоланди.
Ушбу ҳужжат Меморандуми коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳамда томонларнинг институционал салоҳиятини ривожлантириш ва оширишга қаратилган.
Меморандум қуйидаги йўналишдаги ўзаро ҳамкорликни назарда тутади:
- коррупцияга қарши профилактик чоралар юзасидан тадқиқот ва изланишлар билан алмашиш;
- коррупцияга олиб келадиган жиноий омиллар ва ҳаракатлар, уларнинг олдини олиш воситалари бўйича илмий ва бошқа тадқиқотлар бўйича ахборот алмашиш;
- қўшма ўқув курслари, семинар-тренинглар ўтказиш ҳамда техник ҳамкорлик дастурлари учун тажриба ва маълумот алмашиш;
- жамиятда ҳалоллик муҳити ва коррупцияга нисбатан муросасизлик муносабатини шакллантириш, шунингдек коррупцияга қарши сиёсат ва стратегияларни ишлаб чиқиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш в.б.
Учрашув якунида икки томон ўртасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилиши мамлакатларимиз учун бирдай манфаатли эканлиги алоҳида таъкидланиб, муҳокама этилган ҳар бир йўналиш бўйича аниқ вазифа ва режалар белгилаб олинди.

Будет налажено всестороннее сотрудничество с Саудовской Аравией в сфере предупреждения и противодействия коррупции
18 апреля директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов принял президента Управления по надзору и противодействию коррупции Саудовской Аравии (Nazaha) Мазина бин Ибрахим Аль-Кахмуса.
Основная цель встречи — укрепление профессиональных связей между антикоррупционными ведомствами двух стран, обсуждение механизмов и направлений обмена опытом, а также широкое использование возможностей двух стран в повышении потенциала сотрудников
Для сведения: В Королевстве Саудовская Аравия в 2011 году было создано Национальное управление по надзору и противодействию коррупции (ранее Антикоррупционная комиссия) для борьбы с коррупцией и её искоренения. Основной целью деятельности NAZAHA является надзор за реализацией Национальной стратегии по защите добросовестности и борьбе с коррупцией, мониторинг, оценка и анализ её результатов, а также разработка рабочих программ и механизмов реализации.
Первый диалог между руководителями двух ведомств был организован в рамках Второй министерской встречи антикоррупционных органов стран Организации исламского сотрудничества (ОИС), которая прошла в Дохе (Катар) в ноябре 2024 года. В качестве практического результата этого диалога в начале встречи состоялся обмен мнениями о проводимой работе по борьбе с коррупцией в двух странах, а также обсуждались возможности установления взаимовыгодных отношений в этой области.
В ходе встречи Мазин Аль-Кахмус высоко оценил важные меры, предпринимаемые в этом направлении политической волей главы нашего государства, а также отметил, что Узбекистан добивается значительных положительных результатов в этой сфере среди стран региона, что находит отражение в ежегодном повышении позиций Узбекистана в международных антикоррупционных рейтингах и индексах.
В свою очередь, директор Агентства Акмаль Бурханов подчеркнул важность международного сотрудничества в развитии антикоррупционных реформ в нашей стране, отметив, что, детальное изучение передового опыта и практики Саудовской Аравии в этой сфере послужит дальнейшему расширению возможностей внедрения новых механизмов в борьбе с коррупцией.
После этого между сторонами состоялись переговоры по обмену опытом, реализации образовательных программ, стажировок и совместных проектов, направленных на повышение потенциала и квалификации сотрудников двух ведомств, а также сотрудничеству в других сферах.
В ходе встречи между Агентством и NAZAHA был подписан Меморандум о взаимопонимании, который послужит правовой основой двустороннего сотрудничества.
Меморандум о взаимопонимании направлен на укрепление сотрудничества в области предупреждения и борьбы с коррупцией, а также на развитие и усиление институционального потенциала участников.
Меморандум предусматривает взаимное сотрудничество по следующим направлениям:
• обмен исследованиями и разработками по мерам профилактики коррупции;
• обмен информацией о научных и иных исследованиях преступных факторов и действий, ведущих к коррупции, а также о мерах их предупреждения;
• обмен опытом и информацией для проведения совместных учебных курсов, семинаров-тренингов и программ технического сотрудничества;
• поддержка реализации совместных проектов по формированию в обществе атмосферы добропорядочности и нетерпимости к коррупции, а также разработки антикоррупционной политики и стратегии и т.д.
В завершение встречи было подчеркнуто, что налаживание эффективного сотрудничества между двумя сторонами является взаимовыгодным для наших стран, а также были определены конкретные задачи и планы по каждому из обсуждённых направлений.