Бугун Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Агентлик ва Бирлашган Араб Амирликларининг G42 (Presight) компанияси вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Мазкур компания давлат хизматлари, молия ҳамда спорт йўналишларига сунъий интеллект имкониятларини татбиқ этишга қаратилган лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш билан шуғулланади.
Хусусан, компания томонидан сунъий интеллект алгоритми ёрдамида аффилланганлик, манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини аниқлаш, жиноий даромадларни легаллаштириш, давлат харидлари соҳасидаги қонунбузилиши ҳолатларининг олдини олишга доир дастурий маҳсулотлар яратилган.
Учрашувда Ўзбекистонда шундай платформаларни яратиш ҳамда Агентлик фаолиятига рақамли технологияларни кенг жорий этишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Агентлик томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда бир қатор электрон дастур ва маҳсулотлар ишлаб чиқилган.
Давлат идораларининг коррупцияга қарши курашиш фаолиятини баҳоловчи e-antikor платформаси, давлат органлари очиқлигини баҳолашга мўлжалланган электрон дастур, фуқаролар томонидан йўлланадиган мурожаатларни қабул қилишга мўлжалланган электрон тизим шулар жумласидандир. Шунингдек, сунъий интеллект ёрдамида ижтимоий тармоқларни мониторинг қилиш имкониятини берувчи платформадан ҳам фойдаланиб келинмоқда.
Бундан ташқари, давлат харидлари, аксилкоррупция дастур ва стратегияларининг амалга оширилиши ҳамда бошқа йўналишларда сунъий интеллектга асосланган электрон платформаларни Агентлик фаолиятига жорий этиш режалаштирилмоқда.
Учрашув якунида Агентлик фаолиятини рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг аниқ йўналишларини белгилаб олишга келишиб олинди.

Сегодня в Агентстве по противодействию коррупции состоялась встреча с представителями компании G42 (Presight) из ОАЭ.
Компания занимается разработкой и реализацией проектов, направленных на применение возможностей искусственного интеллекта в государственных услугах, финансах и спорте.
Следует отметить, компания создала программные продукты для предотвращения случаев аффилированности, конфликта интересов, легализации преступных доходов, нарушений законодательства в сфере государственных закупок с помощью алгоритма искусственного интеллекта.
На встрече стороны подробно обсудили вопросы создания подобных платформ в Узбекистане и налаживания взаимного сотрудничества по широкому внедрению цифровых технологий в деятельность Агентства.
Глава Агентства по противодействию коррупции проинформировал гостей о разработке совместно с партнёрскими организациями ряда электронных программ и продуктов.
Среди них платформа «e-antikor», позволяющая оценивать антикоррупционную деятельность государственных органов и организаций, а также электронная программа, предназначенная для оценки открытости деятельности государственных органов, и электронная система, предназначенная для приёма обращений граждан. Кроме того, используется платформа, предоставляющая возможность мониторинга социальных сетей с помощью искусственного интеллекта.
Также планируется внедрение в деятельность Агентства электронных платформ на основе искусственного интеллекта в области государственных закупок, реализации антикоррупционных программ и стратегий и других направлений.
По итогам встречи стороны договорились об определении конкретных направлений сотрудничества, приоритетными среди которых являются цифровизация и внедрение искусственного интеллекта в деятельность Агентства.