Бугун Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Агентлик ва Бирлашган Араб Амирликларининг G42 (Presight) компанияси вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Мазкур компания давлат хизматлари, молия ҳамда спорт йўналишларига сунъий интеллект имкониятларини татбиқ этишга қаратилган лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш билан шуғулланади.
Хусусан, компания томонидан сунъий интеллект алгоритми ёрдамида аффилланганлик, манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини аниқлаш, жиноий даромадларни легаллаштириш, давлат харидлари соҳасидаги қонунбузилиши ҳолатларининг олдини олишга доир дастурий маҳсулотлар яратилган.
Учрашувда Ўзбекистонда шундай платформаларни яратиш ҳамда Агентлик фаолиятига рақамли технологияларни кенг жорий этишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Агентлик томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда бир қатор электрон дастур ва маҳсулотлар ишлаб чиқилган.
Давлат идораларининг коррупцияга қарши курашиш фаолиятини баҳоловчи e-antikor платформаси, давлат органлари очиқлигини баҳолашга мўлжалланган электрон дастур, фуқаролар томонидан йўлланадиган мурожаатларни қабул қилишга мўлжалланган электрон тизим шулар жумласидандир. Шунингдек, сунъий интеллект ёрдамида ижтимоий тармоқларни мониторинг қилиш имкониятини берувчи платформадан ҳам фойдаланиб келинмоқда.
Бундан ташқари, давлат харидлари, аксилкоррупция дастур ва стратегияларининг амалга оширилиши ҳамда бошқа йўналишларда сунъий интеллектга асосланган электрон платформаларни Агентлик фаолиятига жорий этиш режалаштирилмоқда.
Учрашув якунида Агентлик фаолиятини рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг аниқ йўналишларини белгилаб олишга келишиб олинди.

The Anti-Corruption Agency held September 12 a meeting with representatives of G42 Company (Presight.AI), the UAE.
The Company is oriented to the development of AI industries in the government sector, finance, sports, etc.
Worth to note that the Company has created software products to prevent cases of affiliation, conflicts of interest, money laundering, and violations of legislation in the field of public procurement using an artificial intelligence algorithm.
At the meeting, the parties discussed in detail the issues of creating similar platforms in Uzbekistan and establishing mutual cooperation on the widespread introduction of digital technologies into the activities of the Agency.
The head of the Anti-Corruption Agency informed the guests about the development, together with partner organizations, of a number of electronic programs and products, which are successfully used in practice nowadays.
Those include the e-antikor platform, which allows assessing the anti-corruption activities of government bodies and organizations, as well as an electronic program to assess the openness of the activities of government bodies, and an electronic system designed to receive citizens’ appeals. In addition, a platform has been launched, which monitors social networks using artificial intelligence.
It is also planned to introduce electronic platforms based on artificial intelligence into the Agency’s activities in public procurement, implementation of anti-corruption programs and strategies and other areas.
Following the meeting, the parties agreed to identify specific areas of cooperation, prioritizing the digitalization and the introduction of artificial intelligence into the Agency’s activities.