Жорий йилнинг 13 октябрь куни Сенатда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларнинг Ахборот сиёсати ва маҳаллий давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари бўйича доимий комиссиялари раислари учун семинар ташкил этилди.
Унда Сенат аъзолари, маҳаллий Кенгаш депутатлари, ОАВлари вакиллари ва экспертлар иштирок этди.
Тадбирда давлат органлари ва ташкилотларнинг ҳудудий тузилмалари томонидан очиқликни таъминлаш борасидаги ишларини кучайтириш, маҳаллий Кенгашларнинг томонидан ҳар бир сессияларни жонли эфирга узатиш ишларини янада жонлантириш каби масалалар муҳокама қилинди.
Семинарда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги масъул ходими Б.Сафаров Агентлик томонидан ўтган йил якунларига кўра давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлаш бўйича амалга оширилган ишларни баҳолаш бўйича эълон қилинган Очиқлик индекси ҳамда унинг натижалари бўйича амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот бериб ўтди.
Мулоқот мобайнида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон фармонига мувофиқ, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларни белгиланган ресурсларда эълон қилиниш ҳолати бўйича Агентлик томонидан мунтазам равишда олиб борилаётган ўрганишлар ва уларнинг таҳлилига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Юқоридаги масалалар бўйича доимий комиссия раисларига давлат органлари ва ташкилотларининг ҳудудий тузилмаларида очиқликни таъминлаш борасидаги ишларни самарали назорат қилиш, соҳада йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли тавсиялар берилди.
Семинар якунида маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, вазирлик ва идоралар фаолиятининг очиқлик даражасини ошириш ишларига эътиборни кучайтириш, доимий комиссия раислари, котибият мудирлари, ахборот хизматлари раҳбарларини соҳа мутахассислари билан ҳамкорлигини кенгайтиришга келишиб олинди.

On October 13, a seminar was organized in the Senate for the heads of standing commissions on information policy and ensuring openness in government bodies at local councils of people’s representatives.
Members of the Senate, representatives of local councils, media and experts attended the event.
The seminar participants discussed the issues of strengthening the work of government bodies and territorial structures of organizations to ensure openness, as well as intensifying the work of live streaming of each session of local councils.
At the seminar, Bakhtiyor Safarov, a representative of the Anti-Corruption Agency, presented information on the Openness Index published by the Agency to assess the work done to ensure openness in government bodies and organizations, as well as the measures taken based on its results.
During the dialogue, special attention was also paid to the Agency’s regular studies of the state of publication by government bodies and organizations of socially significant information that is subject to placement as open data, the list of which is presented in Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP 6247 of June 16, 2021.
The heads of the standing commissions were given appropriate recommendations to improve the efficiency of control over the work to ensure openness in the regional structures of government bodies and organizations, and to eliminate shortcomings in this area.
Following the seminar, the participants decided to make focus on increasing the level of openness of the activities of local government bodies, ministries and departments, as well as expanding cooperation between the heads of standing commissions and heads of information services with the sector specialists.