Маълумки, очиқлик ва шаффофлик таъминлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш институтлари коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишлари ҳисобланади.
Шу мақсадда  сўнгги йилларда давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан бошланган ислоҳотлар натижасида давлат бошқарувининг барча соҳаларида, шу жумладан, суд тизимида очиқлик ва шаффофликни таъминловчи  янги механизмлар ҳаётга самарали жорий этилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, 2021 йил 1 декабрдан бошлаб тарафларнинг розилиги билан фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда жамоат тартибига тажовуз қилувчи, аҳоли соғлиғини сақлаш, экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги, шу жумладан давлат хизматчиларининг касбий фаолияти билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларга оид ишлар, шунингдек, айрим оилавий низоларга оид фуқаролик ишлари бўйича суд мажлисларини (ёпиқ суд мажлислари бундан мустасно) телеканаллар, шунингдек, Интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатилиш амалиёти йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, судлар фаолиятининг ошкоралигини таъминлаш,  адолатли суд қарорлари қабул қилиниши ҳамда судга нисбатан жамият ишончини ошириш мақсадида илғор халқаро тажрибалар асосида судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологиялари кенг жорий этила бошланди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 августдаги “Судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада кенгроқ жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3250-сон қарорида судлар фаолиятининг очиқлиги, шаффофлиги ва тезкорлигини таъминлаш, судлов ишларини юритиш сифати ва аҳолининг одил судловдан хабардорлик даражасини ошириш, суд ходимлари томонидан сансалорлик, бюрократизм ва суиистеъмолчилик фактларига барҳам бериш асосий вазифалардан бири этиб белгиланди.
Мазкур вазифалар ижросини таъминлаш бўйича судлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга кўрсатиладиган интерактив хизматлардан бир манзил асосида фойдаланиш имконияти яратилди, шунингдек, судлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга кўрсатиладиган интерактив хизмат турларидан фойдаланиш тартиби соддалаштирилди.
Мисол учун, бугунги кунда “exsud.sud.uz” сайти орқали судларга мурожаатларни электрон шаклда юбориш, уларни кўриб чиқиш жараёнини онлайн кузатиб бориш ва суд қарорларини электрон шаклда олиш мумкин.  Олий суд ва Мажбурий ижро бюросининг ахборот тизимларини ўзаро интеграция қилиш орқали судлар томонидан чиқарилган ижро ҳужжатларини мажбурий ижро бюроларига судьяларнинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланган ҳолда электрон шаклда юбориш ҳамда уларнинг ижросига доир маълумотларни онлайн тарзда олиш имконияти мавжуд.
“Мажлислар жадвали” — jadval.sud.uz орқали биринчи, апелляция ва кассация инстанцияларида суд мажлисига тайинланган ишлар рўйхати билан онлайн равишда танишиш амалиёти йўлга қўйилди. Шунингдек, биринчи инстанция судларида ишларни судьялар ўртасида инсон омилисиз, адолатлилик ва холислик тамойиллари асосида автоматик тарзда тенг тақсимлаш имкониятини берувчи дастурий таъминот фаолиятга тўлиқ жорий этилди.
Фуқаролар ҳамда тадбиркорларга судга мурожаат қилишда амалга оширилиши лозим бўлган тўловларни тезкорлиги ва аниқлигини таъминлаш мақсадида  “Электрон тўлов тизими” (billing.sud.uz)  орқали давлат божлари ва судга мурожаат қилишдаги йиғимлар суммаси ҳисобини юритиш учун ягона электрон тўлов тизими ишга туширилди.
“Электрон қабул” (qabul.sud.uz) орқали масофадан туриб Олий суд раҳбариятининг шахсий қабулига онлайн тарзда рўйхатдан ўтиш тизими, “Видеоконференцалоқа” (vka.sud.uz) рукни орқали замонавий воситалар (гаджетлар)дан фойдаланган ҳолда дунёнинг исталган нуқтасидан туриб суд мажлисларида иштирок этиш имконини берувчи мобил видеоконференцалоқа (синов тариқасида) жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7 декабрдаги “Судьяларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш ҳамда суд тизимида коррупциянинг олдини олиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6127-сон Фармони суд органларининг фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлашда навбатдаги муҳим қадам бўлди.
Унда  судьяликка кадрларни танлаш, тайёрлаш, лавозимга тайинлаш, шунингдек, судьялар фаолиятини баҳолашда холислик ва шаффофликни таъминлаш, ушбу жараёнларга замонавий ахборот технологияларини изчил жорий қилиш судьялар мустақиллигини таъминлаш ва суд тизимида коррупциянинг олдини олиш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишларидан бири этиб белгиланди.
Бундан ташқари, Фармон билан суд тизимида коррупция ҳолатларининг олдини олиш, Олий суд кенгаши ва суд тизими фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш борасида судьялик лавозимларига номзодларни танлаш бўйича имтиҳон жараёнларини Интернет тармоғи (веб-сайт) орқали онлайн тарзда ёритиб бориш йўлга қўйилди. Судьялик лавозимига номзодлар ва судьяларнинг психологик портрети бўйича касбга муносиблигини баҳолашга кўмаклашувчи электрон дастур ишга туширилди. Судья фаолиятининг самарадорлигини электрон рейтинг орқали очиқ ва шаффоф баҳолашни таъминлайдиган аниқ мезонлар ишлаб чиқилди.
Бу каби чора-тадбирлар Ўзбекистонда очиқлик сиёсати қатъий ва изчил олиб борилаётгани, шунингдек, суд ҳокимияти тизимида коррупция ҳолатларини келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларнинг олдини олиш ва бартараф этиш, одил судловни таъминлаш ва шу орқали  судлар фаолиятидан халқимизни рози қилиш каби муҳим мақсадларга катта эътибор қаратиб келинаётганлигидан яққол далолат беради.

Известно, что институты по обеспечению открытости, прозрачности и усилению общественного контроля являются основными направлениями государственной политики по борьбе с коррупцией.
В результате реформ, инициированных главой нашего государства в последние годы, эффективно реализуются новые механизмы, обеспечивающие открытость и прозрачность во всех сферах государственного управления, включая судебную систему.
В частности, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года №УП-6247 «О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественных контроля», с 1 декабря 2021 года установлена практика проведения судебных заседаний с согласия сторон по делам, связанным с правонарушениями, посягающими на права и свободы граждан и общественную безопасность, в сфере охраны здоровья населения, охраны экологии, окружающей среды и природопользования, в том числе связанных с профессиональной деятельностью государственных служащих, а также по отдельным гражданским делам, касающихся семейных споров (за исключением закрытых судебных заседаний).
Кроме того, в целях обеспечения прозрачности деятельности суда, принятия справедливых судебных решений, повышения доверия общества к суду в деятельность суда широко внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, основанные на передовом международном опыте.
В частности, в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 30 августа 2017 года «О мерах по дальнейшему внедрению в деятельность судов современных информационно-коммуникационных технологий» одной из основных задач обозначено обеспечение открытости, прозрачности и оперативности деятельности судов, повышение качества судопроизводства и уровня доступа населения к правосудию, искоренение фактов волокиты, бюрократизма и злоупотреблений со стороны работников судов.
В целях обеспечения реализации данных задач создана возможность использования интерактивных услуг, предоставляемых судами физическим и юридическим лицам на основе одного адреса, а также упрощен порядок использования интерактивных услуг, предоставляемых судами физическим и юридическим лицам.
Например, на сегодняшний день через сайт exsud.sud.uz можно отправлять обращения в суды в электронном виде, отслеживать процесс их рассмотрения в режиме онлайн, получать судебные решения в электронном виде. После интеграции информационных систем Верховного Суда и Бюро принудительного исполнения стало возможным направлять исполнительные документы, выданные судами, в бюро принудительного исполнения в электронном виде, подтвержденные электронной подписью судей, и получать информацию об их исполнении онлайн.
Налажена практика онлайн-ознакомления с перечнем дел, назначенных на судебное заседание в первой, апелляционной и кассационной инстанциях через «Мажлислар жадвали» - jadval.sud.uz. Также в судах первой инстанции в полной мере внедрено программное обеспечение, позволяющее осуществлять автоматическое равное распределение дел между судьями без человеческого фактора, исходя из принципов справедливости и беспристрастности.
В целях обеспечения скорости и точности расчётов граждан и предпринимателей при обращении в суд запущена единая электронная платёжная система для учёта сумм государственных пошлин и судебных сборов через «Систему электронных платежей» - billing.sud.uz.
В экспериментальном порядке внедрена система онлайн-записи на личный приём руководства Верховного суда через «Электронную приёмную» (qabul.sud.uz), а также мобильная видеоконференцсвязь (vka.sud.uz), дающая возможность участия в судебном заседании из любой точки мира.
Указ Президента Республики Узбекистан от 7 декабря 2020 года №УП-6127 «О мерах по обеспечению подлинной независимости судей и повышению эффективности предупреждения коррупции в судебной системе» стал очередным важным шагом в обеспечении открытости и прозрачности в деятельности судебных органов.
В Указе обеспечение объективности и прозрачности при отборе, подготовке и назначении на должность судьи, а также оценке деятельности судей, последовательное внедрение современных информационных технологий в данные процессы обозначено как одно из основных направлений государственной политики по обеспечению независимости судей и предупреждению коррупции в судебной системе.
Кроме того, Указом обозначена задача по организации онлайн-освещения через сеть Интернет (веб-сайт) экзаменационных процессов при отборе кандидатов для назначения на должность судьи, направленная на предотвращение случаев коррупции в судебной системе, обеспечения открытости и прозрачности в деятельности Высшего судейского совета и судебной системы.
Запущена электронная программа, оказывающая содействие при оценке пригодности кандидатов на должность судьи по их психологическому портрету. Также разработаны и внедрены в практику конкретные критерии, обеспечивающих открытую и прозрачную оценку эффективности деятельности судей посредством электронного рейтинга.
Подобные меры свидетельствуют о том, что в Узбекистане строго и последовательно проводится политика открытости, уделяется большое внимание предотвращению и устранению причин и условий, вызывающих коррупцию в судебной системе, обеспечению правосудия и тем самым повышению доверия граждан к судебной власти.