Жорий йилнинг 24 февраль куни Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 16 январдаги “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–11-сон Фармонининг мазмун-моҳияти ва яқин истиқболда суд ҳокимияти тизимида амалга оширилиши кўзланган ислоҳотларга бағишланган ўқув-семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбир Агентлик ҳамда Судьялар олий кенгаши ўртасида соҳада коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш борасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни амалга ошириш мақсадида 2022 йилда имзоланган Ҳамкорлик меморандуми доирасида ўтказилиб келинаётган тадбирларнинг навбатдагисидир.
Ўқув-семинарда Агентлик ҳамда Судьялар олий кенгашининг масъул ходимлари иштирок этди.
Тадбирда давлат раҳбарининг 2023 йил 16 январдаги ПФ–11-сон Фармонида белгиланган вазифалар, ундан кўзланган мақсад, медиация институтини ривожлантириш муаммолари, судга ҳурматсизлик қилиш ҳолатларининг олдини олиш, одил судловни амалга ошириш фаолиятига аралашганлик учун жавобгарликни кучайтириш, судьянинг дахлсизлиги масалаларида сўз юритилди.
Шунингдек, Ихтисослашган прокурорлар корпуси, 2023 — 2026 йилларга мўлжалланган суд тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишнинг қисқа муддатли стратегиясини амалга ошириш бўйича ҳаракатлар дастури ҳақида ҳам батафсил тақдимот қилинди.
Тадбир давомида Агентлик ходимлари томонидан суд ҳокимияти соҳасида коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар ва муаммолар ҳақида фикр ва мулоҳазалар билдирилди.

24 февраля в Агентстве по противодействию коррупции прошёл семинар, на котором была изложена суть Указа Президента Республики Узбекистан от 16 января 2023 года № УП-11 «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов», а также проведена презентация реформ, планируемых к реализации в системе судебной власти в ближайшее время.
Семинар является одним из мероприятий, проводимых в рамках подписанного в 2022 году Меморандума о сотрудничестве между Агентством и Высшим судейским советом в целях реализации взаимовыгодного сотрудничества в сфере предупреждения и противодействия коррупции.
В семинаре приняли участие ответственные сотрудники Агентства по противодействию коррупции и Высшего судейского совета.
Участники рассмотрели задачи и цели, определенные в Указе главы государства, также обсудили вопросы развития института медиации, предупреждения случаев проявления неуважения к суду, усиления мер ответственности за вмешательство в деятельность лиц, осуществляющих правосудие, неприкосновенности и ответственности судей и др.
Также была представлена подробная презентация о Корпусе специализированных прокуроров и Программе действий по реализации краткосрочной Стратегии поднятия на качественно новый уровень судебной системы на 2023 — 2026 годы.
В ходе мероприятия сотрудники Агентства высказали свое мнение о работе и проблемах, реализуемых в сфере судебной власти по предупреждению и противодействию коррупции.