3-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov va Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Djonatan Xenik o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Agentlik rahbari Dj.Xenikni yuksak va masʼuliyatli lavozimga tayinlanganligi bilan qutlab, ikki davlat o‘rtasida, shu jumladan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida yo‘lga qo‘yilgan konstruktiv muloqot diplomatik missiyalar ko‘magida tizimli davom ettirilishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv davomida A.Burxanov AQSH tomonini mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha davlat siyosati, so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar va istiqboldagi rejalar to‘g‘risida xabardor qildi.
AQSH elchisi, o‘z o‘rnida, mazkur sohadagi o‘zgarish va ko‘rilayotgan choralarni yuqori baholab, mamlakatimizning korrupsiyaga qarshi kurashishga oid xalqaro reyting va indekslardagi o‘rni yildan-yilga ko‘tarilayotganligini eʼtirof etdi.
Uchrashuv so‘nggida, tomonlar korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan yangi qo‘shma loyihalar va texnik ko‘mak dasturlarini ishlab chiqish hamda soha yuzasidan AQSH tajribasini o‘rganish ishlarini davom ettirishga kelishib oldilar.

Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, met March 3 with Jonathan Henick, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Uzbekistan.
The Agency Director congratulated Jonathan Henick on his appointment to a high and responsible position and assured that the constructive dialogue established between the two countries, including in combating corruption, would be continued with the support of diplomatic missions.
During the meeting, Akmal Burkhanov informed the high guest about the state policy on preventing and combating corruption, ongoing reforms, and plans for the future.
For his part, the US Ambassador highly evaluated the transformations in this area and the measures taken by the Uzbek government. He also noted significant improvements in the country’s position in international rankings and indices related to the anticorruption efforts.
Following the meeting, the parties agreed to continue working on the development of new joint projects and technical assistance programs aimed at preventing corruption, as well as studying the US experience in this area.