3.2 миллиард сўмлик давлат харидлари натижаси комиссия иштирокисиз баҳолангани аниқланди
“Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” унитар корхонаси буюртмачилигида 2023 йил 31 март куни 2 та лот бўйича ўтказилган 3 млрд 220 млн сўмлик давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги ва бошқа қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, 2 та лот бўйича харидда иштирок этган 2 нафардан тадбиркорларнинг ҳужжатлари харид комиссиясининг котиби фойдаланган компьютернинг IP-манзили орқали электрон платформага юкланган.
Шунингдек, ўтказилган ушбу давлат харидида харид комиссия раиси ва аъзоларининг иштирокисиз, бошқа шахс томонидан уларнинг электрон рақамли имзолари орқали харид натижалари баҳоланганлиги ва имзоланганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолатлар бўйича 2023 йил 3 апрель куни харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилди ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Автомобиль йўллари қўмитасига сўровнома киритилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан “Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” унитар корхонаси томонидан 4 апрель куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

Изучение Агентством по противодействию коррупции государственных закупок на сумму 3 млрд 220 млн сумов, проведённых по двум лотам 31 марта 2023 года, по заказу УП «Территориальное управление по использованию дорог Ташкентской кольцевой автомобильной дороги» выявило нарушение требований статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» и ряд других правонарушений.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в закупке двух лотов, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, которым пользовался секретарь Закупочной комиссии.
Также было выявлено, что в данной государственной закупке оценка была проведена без участия председателя и членов Закупочной комиссии, а их ЭЦП были использованы другим лицом.
По выявленным случаям Агентство по противодействию коррупции направило в УП представление об аннулировании протокола Закупочной комиссии. Собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, а ​​в Комитет по автомобильным дорогам направлен запрос для проведения служебной проверки.
На основании представления Агентства по противодействию коррупции, 4 апреля УП «Территориальное управление по использованию дорог Ташкентской кольцевой автомобильной дороги» аннулировало протокол Закупочной комиссии.