Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида, Асака туман тиббиёт бирлашмаси буюртмачилигидаги 231614-сонли лот бўйича 620 575 000,0 сўмлик умумий овқатланиш (аутсорсинг) хизмати учун 2023 йил 27 февраль куни ўтган давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (Рақобат ва холислик принципи)23-моддаси ( Харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчиси) 14-моддаси (Манфаатлар тўқнашуви)42-моддаси (Иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари) ва 46-моддаси (Давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги, жумладан давлат харидларида иштирок этган талабгорлардан 2 таси бир шахсга тегишли эканлиги, яъни ўзаро аффилланганлиги ҳолатлари мавжудлиги аниқланди.
Шунингдек, мазкур давлат хариди бўйича Харид комиссияси томонидан фойдаланган компьютерларнинг IP-манзиллари маълумоти ўрганилганда харид комиссияси раиси, аъзолари (овоз бериб баҳолаш ваколатига эга) ва комиссия котиби 2023 йил 27 февраль куни соат 09:28 дан 09:38 гача, яъни ўртача 10 дақиқа вақт ичида IP-манзили бир кишига тегишли бўлган компьютер орқали бошқарилиб, харид натижалари баҳоланганлиги ва баённома расмийлаштирилганлиги, шунингдек харидда иштирок этиб ғолиб деб топилган “Z.A” МЧЖнинг ҳужжатлари ҳам Асака туман тиббиёт бирлашмасига тегишли бўлган (фойдаланган) компьютернинг IP-манзили орқали махсус электрон платформага юкланганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилди ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Соғлиқни сақлаш вазирлигига сўровнома киритилди.
Асака туман тиббиёт бирлашмаси томонидан 2023 йил 2 март куни Агентликка тақдим этилган 01/131-сонли хатга кўра, Агентликнинг тақдимномасида қайд этилган камчиликлар бартараф этилиб, Харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинганлиги маълум бўлди.

The recent monitoring conducted by the Anti-Corruption Agency revealed that during public procurement in the amount of 620.6 million soums for the provision of outsourcing services to the order of the Asaka District Medical Association on February 27, 2023, the requirements of a number of articles of the Law ‘On Public Procurement’ were violated.
Also, when studying the information about the IP addresses of computers used by the Procurement Commission for this public procurement, the chair of the commission, members (who have the right to vote) and the secretary of the commission evaluated the proposals and compiled a protocol in an average of 10 minutes through a computer with an IP address belonging to one person, and the winner’s documents were uploaded to a special electronic platform through the IP address of a computer belonging to the Asaka District Medical Association.
Based on the identified violations, the Agency submitted a statutory notice to the customer to annul the Procurement Commission protocol, and the collected materials were sent to the Prosecutor General’s Office. Also, an enquiry was sent to the Ministry of Health for an internal audit.
According to letter No. 01/131 submitted on March 2, 2023, to the Anti-Corruption Agency by the Asaka District Medical Association, all violations were eliminated and the Procurement Commission protocol was annulled.