Жорий йилнинг 3-4 август кунлари давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари (комплаенс-назорат)нинг (100 нафар)   ходимлари учун  айни мавзуда икки кунлик ўқув-семинар ўтказилди.
Мазкур тадбир Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги ПҚ-5177-сон Қарорига мувофиқ,   Агентлик давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши ички назорат тузилмаларини жорий этиш ҳамда самарали фаолият юритишини ташкиллаштириш вазифасини амалга ошириб келмоқда. Бугунги кунда 92  та давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан банкларда мазкур тузилмалар фаолият олиб бормоқда.
Агентлик томонидан мунтазам равишда уларнинг фаолиятини такомиллаштириш бўйича услубий ва амалий кўмак кўрсатиб келинмоқда.
Хусусан, ушбу ўқув-семинар орқали мазкур тузилмалар фаолиятига амалий кўмак кўрсатишни изчил давом эттириш, ички назорат тузилмалари ходимларининг билим ва кўникмаларини ошириш мақсад қилинган.
Шу боисдан тренинг давомида хорижлик ва маҳаллий экспертлар томонидан давлат ташкилотлари фаолиятида коррупциявий хавф-хатарларни тўғри баҳолаш, манфаатлар тўқнашувини аниқлаш ва бошқариш, давлат фуқаролик хизмати ҳамда давлат харидлари жараёнида манфаатлар тўқнашуви ва коррупция хавф-хатарларини аниқлаш ва олдини олиш, давлат фуқаролик хизматида совға сиёсати, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси ҳақида ва бошқа муҳим мавзуларда тақдимотлар ўтказилди.
Маълумки, жорий йилда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги ПҚ-81-сон қарорига мувофиқ, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлиги рейтинг баҳолашдан ўтказилиб, март ойида жамоатчиликка эълон қилинди. Унда 62 та давлат ташкилотининг коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлиги 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳоланиб, 12 та ташкилотнинг фаолият самарадорлиги “яхши” – (81-100 балл), 30 та ташкилот “қониқарли” – (55-80 балл) ва 20 та ташкилот “қониқарсиз” – (55 баллдан паст) тоифаларга ажратилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 майдаги ПҚ-240-сон қарорига асосан, 39 та вазирлик ва идораларнинг умумий 1701 та функцияларидаги коррупциявий хавф-хатарлар баҳолашдан ўтказилиб, коррупциявий хавф-хатарлар даражаси  177 та функцияларда “юқори”,  475 та функцияларда “ўрта”1049 та функцияларда “паст” дея баҳоланди.
Машғулотлар мобайнида мазкур янги тизимлар бўйича хорижий тажриба, рейтинг баҳолаш йўналишлари ва индикатор кўрсаткичларини таҳлил қилиш усуллари ва аниқ мезонлари ҳам кўриб чиқилди.
Ўқув-семинар дастуридан  маҳаллий ва халқаро экспертларнинг Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги ва Ўзбекистон Республикасининг “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисида"ги Қонунларининг мақсади ва аҳамиятига оид маърузалар ўрин олди.
Иштирокчиларга “Давлат фуқаролик хизматчиси томонидан хизмат сафарлари, халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан олиниши мумкин бўлган совға қиймати, шунингдек уни тасарруф этиш тартиби тўғрисидаги низом”ни амалиётда қўллаш масалаларида ҳам зарур маълумотлар, керакли тавсиялар берилди.
Ўқув-семинар давомида давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши ички  назорат тизимини самарали жорий этишда учраётган муаммолар, фаолиятни тартибга солувчи меъёрий ҳужжатларни амалиётга татбиқ этишда йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар ўрганиш ва таҳлил натижалари асосида очиқ муҳокама қилиниб, фаолиятни янада такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Якунда иштирокчиларга Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси томонидан сертификат топширилди.

The Anti-Corruption Agency together with the Representative Office of the Konrad Adenauer Foundation in Central Asia organized August 3 - 4 a two-day workshop for employees of internal anti-corruption control units (compliance control) of government bodies and organizations, including the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional administrations and the city of Tashkent (100 people) on the topic ‘Prevention of corruption in government bodies and organizations and effective implementation of compliance control’.
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 5177 of July 6, 2021, the Agency is implementing the task of introducing internal anti-corruption control units in government bodies and organizations, as well as establishing their effective work. To date, 92 government bodies and organizations, including banks have their anti-corruption units.
The Anti-Corruption Agency regularly provides methodological and practical support to improve the activities of internal anti-corruption control units.
In particular, the organized workshop was also designed to continue the practical support to the units, improve the knowledge and skills of compliance control employees.
During the workshop, foreign and national experts made presentations on the correct assessment of corruption risks in the activities of public organizations, the identification and management of conflicts of interest, the identification and prevention of conflicts of interest and risks of corruption in the public civil service and public procurement, the policy regarding gifts in the state civil service, anti-corruption expertise of legal acts and their drafts and other important topics.
This year, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 81 of January 12, 2022, a rating assessment of the effectiveness of anti-corruption work in government bodies and organizations has been carried out, the results of which made public in March. The assessment of the effectiveness of anti-corruption work covered 62 government organizations. And on a scale from 0 to 100 points, organizations were divided into the following categories: 12 organizations that scored high (81-100) points entered the ‘good’ category, 30 organizations that scored average (55-80) points were placed in the ‘satisfactory’ category, and 20 organizations that did not get (below 55) the required points were rated ‘unsatisfactory’.
Also, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 240 of May 11, 2022, the Agency assessed 1701 functions of 39 ministries and departments for corruption risks, as a result of which the level of corruption risks was assessed as ‘high’ for 177 functions, ‘medium’ for 475 functions, and ‘low’ for 1049 functions.
The event also considered the foreign experience of these new systems, the rating areas, methods and specific criteria for the analysis of indicators.
The workshop program included reports by national and international experts on the purpose and significance of the Laws of the Republic of Uzbekistan ‘On Conflict of Interest’ and ‘On Anti-Corruption Expertise of Legal Acts and Their Drafts’.
The participants were provided with the necessary information and recommendations on the practical application of the ‘Regulations on the value of a gift that can be received by civil servants during business trips, international and other official events, as well as on the procedure for disposing of it’.
During the workshop, problems arising from the implementation of the internal anti-corruption control system in government bodies and organizations, errors and shortcomings in the implementation of regulatory documents governing their activities were openly discussed, and proposals and recommendations were developed for further improving the activities of internal anti-corruption control units.