Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида Тошкент вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази  буюртмачилигидаги 796 000 000,0 сўмлик тиббий асбоб-ускуналар учун 2023 йил 10 февраль куни ўтган давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг
10-моддаси (Рақобат ва холислик принципи), 23-моддаси ( Харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчиси) 14-моддаси (Манфаатлар тўқнашуви), 42-моддаси (Иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари) ва 46-моддаси (Давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги аниқланди.
Жумладан, давлат харидларида иштирок этган талабгорлар яқин қариндош ака-укаларга тегишли бўлган, яъни ўзаро аффилланганлиги ҳолатлари мавжуд.
Шунингдек, мазкур давлат хариди бўйича Харид комиссияси томонидан фойдаланган компьютерларнинг IP-манзиллари маълумоти ўрганилганда харид комиссияси раиси, аъзолари (овоз бериб баҳолаш ваколатига эга) ва комиссия котиби 2023 йил 10 февраль куни соат 21:05 дан 21:11 гача, яъни ўртача 6 дақиқа вақт ичида IP-манзили бир кишига тегишли бўлган компьютер орқали бошқарилиб, харид натижалари баҳоланганлиги ва баённома расмийлаштирилганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилди, шунингдек, ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Соғлиқни сақлаш вазирлигига сўровнома киритилди.
Тошкент вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази томонидан 2023 йил 13 февраль куни Агентликка тақдим этилган хатга кўра, Агентликнинг тақдимномасида қайд этилган камчиликлар бартараф этилиб, Харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинган.

По результатам мониторинга государственных закупок, проведённого Агентством по противодействию коррупции, было выявлено, что при проведении 10 февраля 2023 года государственной закупки по заказу Ташкентского областного многопрофильного детского медицинского центра на приобретение медицинской техники на сумму 796 млн сумов были нарушены требования Закона Республики Узбекистана «О государственных закупках» (статьи 10, 14, 23, 42 и 46).
Изучение показало, что участники государственных закупок были близкими родственниками (братьями), то есть аффилированными лицами.
Также при изучении информации об IP-адресах компьютеров, используемых Закупочной комиссией (от председателя, членов комиссия с правом голоса и секретарём комиссии) для данной государственной закупки, стало известно, что процесс закупки контролировался компьютером с IP-адресом, принадлежащий одному лицу, и длился процесс в среднем 6 минут, после чего была проведена оценка результатов закупки и составлен протокол заседания.
По результатам изучения заказчику было внесено представление об аннулировании протокола закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Генеральную прокуратуру для принятия мер, а также направлен запрос в Министерство здравоохранения для проведения служебной проверки.
Согласно письму, направленному в Агентство по противодействию коррупции Ташкентским областным многопрофильным детским медицинским центром от 13 февраля 2023 года, недостатки были устранены, протокол закупочной комиссии аннулирован.