Жорий йилнинг 8 август куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Наманган вилояти ҳокимлиги томонидан Давлатобод тумани ҳокимлигида туманда “Коррупциясиз ҳудуд” лойиҳасини амалга ошириш бўйича 2023 йилга мўлжалланган “Йўл харитаси” ижросининг муҳокамасига бағишланган йиғилиши ўтказилди.
Маълумот учун: 2021 йилдан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Давлатобод туманида жамоатчилик, маҳаллий ва хорижлик етакчи экспертларни жалб қилган ҳолда эксперимент тариқасида “Коррупциясиз ҳудуд” лойиҳаси амалга ошириб келинмоқда.
Лойиҳа орқали ҳудудда коррупцияга сабаб бўлаётган омиллар ва муаммоларни ўрганиш, комплекс ёндашув асосида ушбу коррупциоген фактор ва муаммоларни бартараф қилиш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқиш, фуқароларнинг коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатини шакллантиришга қаратилган тарғибот тадбирлари ўтказиш, лойиҳани амалга татбиқ қилишда жамоатчилик назоратини кучайтириш каби бир қатор муҳим мақсад ва вазифалар белгиланган.
Йиғилишда туман сектор раҳбарлари ҳамда мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирокида “Йўл харита”си доирасида жорий йилнинг биринчи ярим йиллиги давомида амалга оширилган ишлар тўғрисида масъул раҳбарларнинг ҳисоботлари эшитилди.
Шундан сўнг белгиланган вазифалар ижросини таъминлашда йўл қўйилган камчиликлар муҳокама қилиниб, уларни бартараф этиш юзасидан таклиф ва тавсиялар берилди.
Жумладан, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги масъул ходими З.Қўчқаров айрим бажарилмаган топшириқлар ижросини таъминлаш бўйича Агентлик томонидан масъул ижрочи ташкилотларга амалий кўмак ва зарур тавсиялар бериб келинаётганини алоҳида таъкидлаб ўтди.

8 августа Агентством по противодействию коррупции совместно с хокимиятом Наманганской области проведено совещание, посвящённое реализации Дорожной карты на 2023 год в рамках проекта «Регион без коррупции» в Давлатабадском районе.
Для сведения: с 2021 года проект «Регион без коррупции» реализуется в качестве эксперимента Агентством по противодействию коррупции в Давлатабадском районе с привлечением общественности, местных и зарубежных ведущих специалистов.
Проектом определён ряд важных целей и задач, таких как изучение факторов и проблем, порождающих коррупцию в районе, разработка конкретных предложений по устранению коррупциогенных факторов и проблем на основе комплексного подхода, проведение информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на формирование у граждан бескомпромиссного отношения к коррупции, а также усиление общественного контроля.
На совещании с участием руководителей секторов и представителей ответственных организаций района были заслушаны отчёты руководителей о мероприятиях, проведённых за первое полугодие текущего года в рамках Дорожной карты.
После этого были обсуждены недостатки в реализации указанных задач и внесены предложения и рекомендации по их устранению.
В частности, ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции Зафар Кучкаров подчеркнул, что Агентство оказывает практическую помощь и даёт необходимые рекомендации ответственным исполнительным организациям для обеспечения реализации некоторых невыполненных задач.