Коррупцияга қарши курашиш соҳасига замонавий ахборот, шу жумладан сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, коррупцияга қарши таълим тизимини йўлга қўйиш мақсадида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан хорижий илғор давлатлар тажрибалари ўрганилмоқда. Уларни миллий амалиётга татбиқ этиш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Мазкур ишларнинг узвий давоми сифатида жорий йилнинг 20-22 март кунлари Агентлик делегациясининг Словения давлатига ишчи ташрифи ташкил этилди.Маълумот учун: Словения Transperancy International ташкилотининг 2022 йил коррупцияни қабул қилиш индексида 41-ўринни эгаллаган.
Словения рақамлаштириш бўйича Европанинг етакчи мамлакатларидан бири. Шунингдек, Словения ҳукумати томонидан 2021-2025 йилларга мўлжалланган сунъий интеллектни ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича Миллий дастур қабул қилинган.
Ташрифнинг дастлабки куни делегация аъзолари Словениянинг Коррупциянинг олдини олиш комиссияси вакиллари билан учрашишди. Комиссия бош комиссари Роберт Шуми Агентлик вакиллари билан яна бир бор кўришиб турганидан ва ўзаро ҳамкорлик кўлами кенгаётганидан мамнунлигини билдирди.
Мулоқот давомида давлат дастурлари мониторингини олиб бориш юзасидан тажриба алмашилди, шунингдек, фаолиятга ахборот технологиялари ва сунъий интеллектни жорий этиш, хабар берувчиларни ҳимоя қилиш бўйича Словения тажрибаси бўйича батафсил ахборот берилди.
Бундан ташқари Словения Комиссияси фаолиятида фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик қилиш масалаларида электрон дастур ва маҳсулотлардан фойдаланиш тажрибаси, айни пайтда комиссия томонидан Словениянинг коррупцияга қарши кураш бўйича кўп йиллик стратегик ҳужжатини шакллантириш жараёни, давлат хизматчиларининг даромад ва мол-мулкини декларация қилиш соҳасида қўлланиладиган электрон дастурлар,  давлат хизматчилари ҳамда жамоатчилик хусусан, мактабгача ва мактаб таълим тизимида коррупцияга қарши ўқитиш масалалари бўйича ўқув курсларини ишлаб чиқиш жараёнлари билан танишилди.
Ташрифнинг иккинчи куни 21 март куни Агентлик вакиллари Ёзеф Штефан номидаги илмий-тадқиқот институтида бўлишди.
Маълумот учун: Ёзеф Штефан номидаги институт Европанинг сунъий интеллект соҳасидаги етакчи илмий-тадқиқот марказларидан бўлиб, бу ерда 1100 дан ортиқ олимлар изланиш олиб боради. Институт Microsoft, Bloomberg сингари дунёнинг илғор компанияларига ўз маҳсулотларини етказиб беради.
Словениянинг Ёзеф Штефан институти билан алоқалар 2021 йилнинг октябрь ойида Агентлик директори раҳбарлигидаги Ўзбекистон делегациясининг Словенияга ташрифи давомида ўрнатилган.
Учрашув давомида Ёзеф Штефан институти томонидан ишлаб чиқилган сунъий интеллект маҳсулотлари, электрон дастур ва таъминотлар билан яқиндан танишилди.
Хусусан, институт олимлари томонидан яратилган сунъий интеллект алгоритми ёрдамида давлат бюджети маблағлари сарфланишини мониторинг қилишга мўлжалланган ERAR портали ҳамда оммавий ахборот воситаларини мониторинг қилиш, таҳлил қилиш ҳамда ҳисоботини шакллантиришга қаратилган  EventRegistry платформаси каби электрон дастур ва маҳсулотлар бўйича Институт тажрибаси кўриб чиқилди.
Шунингдек, Институт экспертлари билан мазкур платформаларни Ўзбекистон шароитига мослаштириш ва бошқа бир  қатор масалаларда музокаралар олиб борилди.
Ташрифнинг сўнгги кунида Агентлик вакиллари Давлат бошқаруви вазирлиги раҳбарияти билан учрашди.
Словения Республикаси Давлат бошқаруви вазирлигининг вазифа ва функциялари, давлат харидлари жараёнларини рақамлаштириш билан боғлиқ дастурий маҳсулотлари, унинг босқичлари ҳамда талаблари ҳақида ахборот берилди.
Словениянинг электрон ҳукумат жорий этилиши, очиқ маълумотларнинг эълон қилиниши ҳамда Ҳукуматда ахборот технологияларининг жорий этилиши бўйича Словения тажрибаси билан танишиш, шу жумладан сунъий интеллектдан фойдаланиш масалаларидаги амалиёти билан танишилди.
Учрашувлар якунида  Агентлик фаолиятини рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг аниқ механизмлари белгилаб олинди.

The Anti-Corruption Agency of Uzbekistan systematically studies the experience of foreign countries for introducing modern information technologies, including artificial intelligence technology in combating corruption, as well as creating an anti-corruption training system. A number of actions are being taken to introduce them into domestic practice.
In continuation of this work, representatives of the Anti-Corruption Agency paid a working visit to Slovenia on March 20-22.
For reference: Slovenia is ranked 41st in Transparency International’s 2022 Corruption Perceptions Index.
Slovenia made significant progress in the integration of digital technologies among the European countries. Also, the Slovenian government adopted the National program to promote the development and use of artificial intelligence in the period until 2025.
On the first day of the visit, members of the delegation met with representatives of the Commission for the Prevention of Corruption of the Republic of Slovenia. Chief Commissioner Robert Šumi expressed satisfaction with the expansion of cooperation with the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan.
During the dialogue, the parties exchanged experience regarding the monitoring of government programs. The Uzbek side also received detailed information about Slovenia’s experience in introducing digital technologies and artificial intelligence into activities, protecting whistleblowers.
In addition, representatives of the Agency got acquainted with the experience of using electronic programs and products in the activities of the Commission for the Prevention of Corruption of Slovenia in cooperation with civil society institutions, the formation by the Commission of a strategic document of Slovenia on combating corruption, electronic programs used in the field of declaring income and property of civil servants, and also with the processes of developing anti-corruption training courses for civil servants, the public, particularly, for pre-school and school education systems.
On the second day of the visit, representatives of the Agency visited the Josef Stefan Research Institute.
For reference: The Josef Stefan Institute is one of the leading European research centers in the field of artificial intelligence with more than 1100 scientists involved in research. The Institute supplies its products to the world’s leading companies, including Microsoft and Bloomberg.
Cooperation ties with the Josef Stefan Institute were established in October 2021 during the visit of an Uzbek delegation led by the Director of the Anti-Corruption Agency to Slovenia.
During the meeting, the Uzbek side got acquainted in detail with artificial intelligence products, electronic software and consumables developed by the Josef Stefan Institute.
In particular, they studied the work of the ERAR portal, designed to monitor the spending of budget funds using an artificial intelligence algorithm, and also got acquainted with the EventRegistry platform, designed to monitor, analyze and generate media reports.
Negotiations were also held with specialists from the Institute to adapt these platforms to the conditions of Uzbekistan, as well as a number of other issues.
On the last day of the visit, representatives of the Agency met with the leadership of the Ministry of Public Administration.
During the meeting, they were provided with information about the tasks and functions of the Ministry of Public Administration, software products related to the digitization of public procurement processes, its stages and requirements.
The Uzbek side got acquainted with Slovenia’s experience in implementing e-government, publishing open data and introducing information technologies in government, including using artificial intelligence.
Following the meetings, specific mechanisms for interaction were identified for the digitalization of the activities of the Anti-Corruption Agency and the introduction of artificial intelligence.