Коррупцияга қарши курашиш соҳасига замонавий ахборот, шу жумладан сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, коррупцияга қарши таълим тизимини йўлга қўйиш мақсадида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан хорижий илғор давлатлар тажрибалари ўрганилмоқда. Уларни миллий амалиётга татбиқ этиш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Мазкур ишларнинг узвий давоми сифатида жорий йилнинг 20-22 март кунлари Агентлик делегациясининг Словения давлатига ишчи ташрифи ташкил этилди.Маълумот учун: Словения Transperancy International ташкилотининг 2022 йил коррупцияни қабул қилиш индексида 41-ўринни эгаллаган.
Словения рақамлаштириш бўйича Европанинг етакчи мамлакатларидан бири. Шунингдек, Словения ҳукумати томонидан 2021-2025 йилларга мўлжалланган сунъий интеллектни ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича Миллий дастур қабул қилинган.
Ташрифнинг дастлабки куни делегация аъзолари Словениянинг Коррупциянинг олдини олиш комиссияси вакиллари билан учрашишди. Комиссия бош комиссари Роберт Шуми Агентлик вакиллари билан яна бир бор кўришиб турганидан ва ўзаро ҳамкорлик кўлами кенгаётганидан мамнунлигини билдирди.
Мулоқот давомида давлат дастурлари мониторингини олиб бориш юзасидан тажриба алмашилди, шунингдек, фаолиятга ахборот технологиялари ва сунъий интеллектни жорий этиш, хабар берувчиларни ҳимоя қилиш бўйича Словения тажрибаси бўйича батафсил ахборот берилди.
Бундан ташқари Словения Комиссияси фаолиятида фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик қилиш масалаларида электрон дастур ва маҳсулотлардан фойдаланиш тажрибаси, айни пайтда комиссия томонидан Словениянинг коррупцияга қарши кураш бўйича кўп йиллик стратегик ҳужжатини шакллантириш жараёни, давлат хизматчиларининг даромад ва мол-мулкини декларация қилиш соҳасида қўлланиладиган электрон дастурлар,  давлат хизматчилари ҳамда жамоатчилик хусусан, мактабгача ва мактаб таълим тизимида коррупцияга қарши ўқитиш масалалари бўйича ўқув курсларини ишлаб чиқиш жараёнлари билан танишилди.
Ташрифнинг иккинчи куни 21 март куни Агентлик вакиллари Ёзеф Штефан номидаги илмий-тадқиқот институтида бўлишди.
Маълумот учун: Ёзеф Штефан номидаги институт Европанинг сунъий интеллект соҳасидаги етакчи илмий-тадқиқот марказларидан бўлиб, бу ерда 1100 дан ортиқ олимлар изланиш олиб боради. Институт Microsoft, Bloomberg сингари дунёнинг илғор компанияларига ўз маҳсулотларини етказиб беради.
Словениянинг Ёзеф Штефан институти билан алоқалар 2021 йилнинг октябрь ойида Агентлик директори раҳбарлигидаги Ўзбекистон делегациясининг Словенияга ташрифи давомида ўрнатилган.
Учрашув давомида Ёзеф Штефан институти томонидан ишлаб чиқилган сунъий интеллект маҳсулотлари, электрон дастур ва таъминотлар билан яқиндан танишилди.
Хусусан, институт олимлари томонидан яратилган сунъий интеллект алгоритми ёрдамида давлат бюджети маблағлари сарфланишини мониторинг қилишга мўлжалланган ERAR портали ҳамда оммавий ахборот воситаларини мониторинг қилиш, таҳлил қилиш ҳамда ҳисоботини шакллантиришга қаратилган  EventRegistry платформаси каби электрон дастур ва маҳсулотлар бўйича Институт тажрибаси кўриб чиқилди.
Шунингдек, Институт экспертлари билан мазкур платформаларни Ўзбекистон шароитига мослаштириш ва бошқа бир  қатор масалаларда музокаралар олиб борилди.
Ташрифнинг сўнгги кунида Агентлик вакиллари Давлат бошқаруви вазирлиги раҳбарияти билан учрашди.
Словения Республикаси Давлат бошқаруви вазирлигининг вазифа ва функциялари, давлат харидлари жараёнларини рақамлаштириш билан боғлиқ дастурий маҳсулотлари, унинг босқичлари ҳамда талаблари ҳақида ахборот берилди.
Словениянинг электрон ҳукумат жорий этилиши, очиқ маълумотларнинг эълон қилиниши ҳамда Ҳукуматда ахборот технологияларининг жорий этилиши бўйича Словения тажрибаси билан танишиш, шу жумладан сунъий интеллектдан фойдаланиш масалаларидаги амалиёти билан танишилди.
Учрашувлар якунида  Агентлик фаолиятини рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг аниқ механизмлари белгилаб олинди.

В целях внедрения современных информационных технологий, в том числе технологии искусственного интеллекта, в сфере противодействия коррупции, а также создания системы антикоррупционного образования Агентством по противодействию коррупции планомерно изучается опыт зарубежных передовых стран. Проводится ряд мероприятий по внедрению их в отечественную практику.
В продолжение работы 20-22 марта представители Агентства по противодействию коррупции посетили Словению с рабочим визитом.
Для сведения: Словения заняла 41-е место в Индексе восприятия коррупции Transparency International за 2022 год.
Словения является одной из ведущих стран по цифровизации в Европе. Также правительство Словении приняло Национальную программу развития и внедрения искусственного интеллекта на 2021-2025 годы.
В первый день визита члены делегации встретились с представителями Комиссии по предупреждению коррупции Республики Словения. Главный комиссар комиссии Роберт Шуми выразил удовлетворение расширением рамок сотрудничества с Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан.
В ходе диалога стороны обменялись опытом касательно мониторинга государственных программ. Узбекская сторона также получила подробную информацию об опыте Словении по внедрению информационных технологий и искусственного интеллекта в деятельность, защите изобличителей.
Кроме того, представители Агентства ознакомились с опытом использования электронных программ и продуктов в деятельности Комиссии по предупреждению коррупции Словении в сотрудничестве с институтами гражданского общества, формированием Комиссией стратегического документа Словении по противодействию коррупции, электронными программами, используемыми в сфере декларирования доходов и имущества государственных служащих, а также с процессами разработки учебных антикоррупционных курсов для государственных служащих, общественности, особенно для систем дошкольного и школьного образования.
Во второй день визита, представители Агентства посетили Исследовательский институт имени Йозефа Стефана.
Для сведения: Институт Йозефа Стефана является одним из ведущих европейских исследовательских центров в области искусственного интеллекта, где исследования ведут более 1100 учёных. Институт поставляет свою продукцию ведущим компаниям мира, таким как Microsoft и Bloomberg.
Сотруднические связи с Институтом Йозефа Стефана были установлены в октябре 2021 года в ходе визита делегации Узбекистана во главе с Директором Агентства по противодействию коррупции в Словению.
В ходе встречи узбекская сторона подробно ознакомилась с продуктами искусственного интеллекта, электронным программным обеспечением и расходными материалами, разработанными Институтом Йозефа Стефана.
В частности, изучили работу портала ERAR, предназначенного для мониторинга расходования бюджетных средств с использованием алгоритма искусственного интеллекта, а также ознакомились с платформой EventRegistry, предназначенной для мониторинга, анализа и формирования отчётности СМИ.
Также были проведены переговоры со специалистами Института по адаптации данных платформ к условиям Узбекистана и ряду других вопросов.
В последний день визита представители Агентства встретились с руководством Министерства государственного управления.
В ходе встречи им была представлена ​​информация о задачах и функциях Министерства государственного управления, программных продуктах, связанных с оцифровкой процессов государственных закупок, её этапах и требованиях.
Узбекская сторона ознакомилась с опытом Словении по внедрению электронного правительства, публикации открытых данных и внедрению информационных технологий в правительстве, в том числе с использованием искусственного интеллекта.
По итогам встреч были определены конкретные механизмы взаимодействия по цифровизации деятельности Агентства по противодействию коррупции и внедрению искусственного интеллекта.