Комплаенс-назорат бўлинмалари ходимлари учун ўқув курслари ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида белгилаб берилган устувор вазифалар ижросини самарали ташкил этиш мақсадида 20-21 август кунлари Тошкент шаҳрида коррупцияга қарши ички назорат бўлинмалари (комплаенс) самарадорлигини оширишга бағишланган интенсив ўқув курслар ташкил этилди.
Унда давлат органлари ва ташкилотларининг марказий, ҳудудий ва тасарруфидаги тизим ташкилотларидаги коррупцияга қарши ички назорат бўлинмаларининг (комплаенс) 500 нафардан ортиқ ходими иштирок этди.
Мазкур ўқув дастури соҳада қабул қилинган асосий қарорлар ва меъёрий ҳужжатларни таҳлил қилиш, “e-anticor.uz” платформаси ва унинг янги модули билан ишлаш, шунингдек, 2024 йилги рейтинг баҳолаш натижалари бўйича йўл қўйилган хатоларни таҳлил қилишни қамраб олди.
Иштирокчилар таклиф этилган хорижий экспертлар билан манфаатлар тўқнашувини бошқариш, давлат хизматчиларининг коррупция хавф-хатарларига бардошлилигини баҳолаш ва уларни камайтиришнинг илғор хорижий тажриба ва усулларни қўллаш бўйича амалий машғулотларни ўтказдилар.
Шунингдек, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши ички назорат тизимини самарали жорий этишда учраётган муаммолар, фаолиятни тартибга солувчи меъёрий ҳужжатларни амалиётга татбиқ этишда йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар ўрганиш ва таҳлил натижалари асосида очиқ муҳокама қилиниб, фаолиятни янада такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Ўқув курслари Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва БМТ Тараққиёт дастури томонидан амалга оширилаётган ва Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилувчи “Ўзбекистонда коррупцияга қарши миллий экотизимни мустаҳкамлаш” қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилди.

Агентством по противодействию коррупции организованы специальные тренинги для сотрудников подразделений комплаенс-контроля
В целях эффективной организации реализации приоритетных задач, обозначенных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции 5 марта текущего года, 20–21 августа в Ташкенте прошли интенсивные курсы по повышению эффективности деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроль).
В них приняли участие более 500 сотрудников подразделений комплаенс-контроля центральных, региональных и подведомственных организаций государственных органов и организаций.
Программа курсов включала анализ основных нормативных документов, принятых в сфере, работу с платформой e-anticor.uz и её новым модулем, а также анализ допущенных ошибок по результатам рейтинговой оценки 2024 года.
Участники провели практические занятия с приглашенными зарубежными экспертами по управлению конфликтами интересов, оценке толерантности государственных служащих к коррупционным рискам, применению передового зарубежного опыта и методов их снижения.
Кроме того, по результатам изучения и анализа проблем, выявленных при внедрении системы внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях, разработаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности.
Курсы организованы в рамках совместного проекта «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане», реализуемого Агентством по противодействию коррупции и ПРООН при финансовой поддержке Европейского Союза.