Комплаенс-назорат бўлинмалари ходимлари учун ўқув курслари ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида белгилаб берилган устувор вазифалар ижросини самарали ташкил этиш мақсадида 20-21 август кунлари Тошкент шаҳрида коррупцияга қарши ички назорат бўлинмалари (комплаенс) самарадорлигини оширишга бағишланган интенсив ўқув курслар ташкил этилди.
Унда давлат органлари ва ташкилотларининг марказий, ҳудудий ва тасарруфидаги тизим ташкилотларидаги коррупцияга қарши ички назорат бўлинмаларининг (комплаенс) 500 нафардан ортиқ ходими иштирок этди.
Мазкур ўқув дастури соҳада қабул қилинган асосий қарорлар ва меъёрий ҳужжатларни таҳлил қилиш, “e-anticor.uz” платформаси ва унинг янги модули билан ишлаш, шунингдек, 2024 йилги рейтинг баҳолаш натижалари бўйича йўл қўйилган хатоларни таҳлил қилишни қамраб олди.
Иштирокчилар таклиф этилган хорижий экспертлар билан манфаатлар тўқнашувини бошқариш, давлат хизматчиларининг коррупция хавф-хатарларига бардошлилигини баҳолаш ва уларни камайтиришнинг илғор хорижий тажриба ва усулларни қўллаш бўйича амалий машғулотларни ўтказдилар.
Шунингдек, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши ички назорат тизимини самарали жорий этишда учраётган муаммолар, фаолиятни тартибга солувчи меъёрий ҳужжатларни амалиётга татбиқ этишда йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар ўрганиш ва таҳлил натижалари асосида очиқ муҳокама қилиниб, фаолиятни янада такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Ўқув курслари Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва БМТ Тараққиёт дастури томонидан амалга оширилаётган ва Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилувчи “Ўзбекистонда коррупцияга қарши миллий экотизимни мустаҳкамлаш” қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилди.

Targeted Trainings Organized in Tashkent for Compliance Control Officers
To effectively arrange the implementation of priority tasks, outlined by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at an expanded meeting of the National Anti-Corruption Council on March 5 this year, targeted trainings were organized on August 20-21 in Tashkent to improve the efficiency of internal anti-corruption control units (compliance control) of government agencies and organizations.
More than 500 officers of compliance control units of central, regional and subordinate organizations of government bodies and organizations attended the trainings.
The program included an analysis of the main regulatory documents adopted in the field, work with e-anticor.uz platform and its new module, as well as an analysis of errors made based on the results of the 2024 rating assessment.
The officers were engaged in practical classes provided by invited foreign experts on managing conflicts of interest, assessing the tolerance of civil servants to corruption risks, as well as applying advanced foreign experience and methods for reducing them.
In addition, based on the results of the study and analysis of the problems identified during the implementation of the internal anti-corruption control system in government agencies and organizations, proposals and recommendations for further improvement of activities were developed.
The trainings were organized within the framework of the joint project ‘Strengthening the National Anti-Corruption Ecosystem in Uzbekistan’, implemented by the Anti-Corruption Agency and UNDP with the financial support of the European Union.