Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг тегишли қарорига асосан, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашлари фаоллигини ошириш, жойларда коррупциянинг олдини олиш бўйича белгиланган вазифаларнинг ижросини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг апрель-сентябрь ойлари давомида семинар машғулотлари ташкил этиш белгиланган.
Семинарлар мавзуси турли йўналишларда бўлиб, ҳудудий кенгашларнинг таклифлари асосида шакллантирилди.
Бугун мазкур семинарларнинг дастлабкиси “Давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтинг баҳолаш натижалари” мавзусида ташкил этилди.
Таъкидланганидек, жорий йилда Давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтинг баҳолаш ишлари илк марта республика миқёсида ташкил этилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги ПҚ-81-сон қарорига кўра, баҳолаш 29 та махсус индикаторлар асосида “E-Anticor.uz” электрон платформаси орқали амалга оширилади.
Мазкур рейтингда давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш бўйича механизм ва ҳуқуқий асосларнинг амалиётга татбиқ этилганлиги, коррупциявий хавф-хатарларни камайтирилганлиги, давлат ташкилотлари раҳбарларининг коррупцияга қарши муросасиз муносабати, ходимларнинг коррупцияга қарши курашишга оид ички тартиблардан хабардорлиги, аҳолини ушбу иллатга нисбатан муросасиз муносабатини шакллантиришга қаратилган тарғибот тадбирларининг самарадорлиги баҳоланади.
Тадбир давомида баҳолаш натижаларига кўра ҳудудлар кўрсатган натижаларга эътибор қаратилди.
Қайд этилганидек, ҳудудлар миқёсида “Яхши” кўрсаткичини ҳеч қайси ҳудуд эгалламади. Бухоро, Наманган, Тошкент шаҳри, Сирдарё, Самарқанд, Тошкент, Жиззах, Фарғона вилоятлари “Қониқарли” натижани кўрсатди. Хоразм, Навоий, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Қашқадарё, Андижон, Сурҳондарё вилоятлари эса “Қониқарсиз” баҳо олди.
Ҳудудларда коррупцияга оид ислоҳотларни бирдек таъминланишига масъул сифатида Коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашларига мазкур натижаларни келтириб чиқарган сабаблар ҳақида тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, мазкур натижаларни таҳлил қилиш ва ҳудудий кенгашлар йиғилишларида мунтазам муҳокама қилиб бориши, рейтинг натижаларини яхшилаш бўйича масъулларга тегишли таклиф ва топшириқларни бериб бориш лозимлиги билдирилди.

Соответствующим решением Национального совета по противодействию коррупции обозначено проведение семинаров в апреле-сентябре текущего года, направленных на активизацию деятельности региональных советов по противодействию коррупции Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и обеспечение реализации поставленных задач по предупреждению коррупции.
Темы семинаров подобраны на основе предложений региональных советов.
20 апреля Агентством проведён первый из семинаров, который был посвящён результатам рейтинговой оценки эффективности мер по противодействию коррупции в государственных органах и организациях, в том числе в органах местной исполнительной власти.
Как было отмечено, в этом году рейтинговая оценка эффективности мер по борьбе с коррупцией в государственных органах и организациях впервые была проведена в республиканском масштабе.
Для сведения: согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-81 от 12 января 2022 года оценка осуществляется на основании 29 специальных индикаторов через электронную платформу E-Anticor.uz.
Рейтинг оценивает реализацию механизмов и правовых основ противодействия коррупции в государственных организациях, снижение коррупционных рисков, бескомпромиссное отношение руководителей государственных организаций к коррупции, информированность сотрудников о внутренних процедурах противодействия коррупции, эффективность просветительской деятельности, направленной на формирование у населения бескомпромиссного отношения к коррупции.
В ходе мероприятия отдельное внимание было уделено результатам, достигнутым региональными организациями.
Следует отметить, что ни один регион не достиг «хорошего» показателя. Города Бухара, Наманган и Ташкент, а также Сырдарьинская, Самаркандская, Ташкентская, Джизакская, Ферганская области показали «удовлетворительные» результаты. Хорезм, Навоий, Совет Министров Республики Каракалпакстан, Кашкадарьинская, Андижанская, Сурхандарьинская области получили «неудовлетворительную» оценку.
Региональные советы по противодействию коррупции, отвечающие за одинаковое обеспечение антикоррупционных реформ в регионах, были проинформированы о причинах таких результатов.
Также было отмечено, что необходимо анализировать эти результаты и регулярно обсуждать их на заседаниях региональных советов, давать соответствующие предложения и поручения ответственным за улучшение рейтинговых результатов.