Олий таълим соҳасида коррупциявий ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, уларнинг сабаб ва шарт-шароитларини ўрганиш ҳамда бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши томонидан тасдиқланган 2022-2023-йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси”да белгиланган вазифалар ижросига алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда.
Жумладан, 2022 йилда  96 давлат олий таълим муассасасида 162 та штат бирликлари асосида Коррупцияга қарши курашиш ва “комплаенс назорат” тизимини бошқариш бўлимлари ташкил этилди. Улар зиммасига коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, коррупциявий ҳолатларни барвақт аниқлаш, олдини олиш, уларни содир этилишига сабаб бўлаётган ҳолатлар ва шарт-шароитларни бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик, давлат харидларини амалга ошириш ва фуқароларни ишга қабул қилиш жараёнларини шаффоф ва очиқлигини таъминлаш каби вазифалар юклатилди. Ушбу бўлинмалар ходимларини касбий малакасини ошириш мақсадида 14 соатлик масофавий малака ошириш курслари ташкил этилди ва 50 нафар ходимга Бош прокуратура Академияси томонидан сертификатлар берилди.
Шунингдек, коррупцияга қарши курашиш ва комплаенс назорат тизимини янада такомиллаштириш, бўш иш ўринларига номзодларни ишга қабул қилиш, одоб-ахлоқ қоидаларига риоя қилиш, манфаатлар тўқнашувини бошқариш, коррупциявий жиноятлар ҳақида хабар бериш тартиби, давлат харидларини амалга оширишнинг очиқ ва шаффоф механизмларини ўзида ифодалаган 18 та  ички идоравий ҳужжатлар халқаро стандартларга мос равишда ишлаб чиқилди ва  фаолиятга татбиқ этилди.
Коррупцияга қарши курашиш соҳасида талабалар ва педагог ходимларнинг ҳуқуқий маданиятини ошириш ҳамда коррупциявий ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш мақсадида @Eduantiсorruption Bot расмий телеграм боти, “Ишонч телефони” ((71) 207-03-41, (71) 207-03-38)
ва antiсor@еdu.uz электрон почта фаолияти йўлга қўйилди. Олий таълим муассасаларининг ўқув биноларида “Адолат қутилари” ўрнатилди.
Бундан ташқари, соҳавий айрим меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга қўшимча ва ўзгартишлар киритилди. Соҳада тизимли коррупциянинголди олиниб, коррупциявий хавф-хатарларнинг мавжудлик даражаси минималлаштирилди.Олий таълим жараёнларини бошқариш ахборот тизими (HEMIS), хориждан ўқишни давлат ОТМларига кўчиришни Давлат тест маркази орқали амалга ошириш тартиби,магистратура босқичларига имтиҳонсиз қабул қилиш,барча  ходимларга манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслиги бўйича декларация тўлдириш тизимлари жорий этилди. Абитуриентларга йўналиш бўйича 5 та олий таълим муассасасини танлаш, қўшимча квоталар ажратиш, қўшимча тўлов контрактини тўлаш муддатлари узайтирилди. Ишга қабул қилишда шаффофликни таъминлаш мақсадида ҳар ойда миллий вакансиялар базасининг http://ish.mehnat.uz/ сайти орқали мунтазам бўш иш ўринлар сони ҳақида эълон бериб бориш йўлга қўйилди.
Шу билан бирга, барча тоифа ходимларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини ошириш мақсадида уларга коррупцияга қарши курашиш ички тизими фаолиятини мувофиқлаштирувчи меъёрий ҳужжатлар тўплами тарқатилди. Талаба-ёшлар ўртасида мавзуга доир иншо ёзиш, расм чизиш ва видеороликлар тайёрлаш номинациялари бўйича ўтказилган танловларда ғолиб бўлган
431 нафар талаба 150 млн сўмдан зиёд пул маблағлари билан тақдирланди. Коррупциянинг салбий оқибатларини акс эттирувчи 328 та видеоролик ва тарғибот материаллари тайёрланиб, расмий веб-сайтларга жойлаштирилди. 140 минг нафар талаба ва 100 минг педагог ходимлар ўртасида 338 маротаба аноним сўровлар, 4843 та тарғибот тадбирлари ташкил этилди.
Ўтган йили коррупцияга қарши курашиш бўлинмалари томонидан олий таълим муассасаларида 49 та коррупциявий ҳолатлар аниқланиб, улар тегишлилиги бўйича қонуний баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига тақдим этилди. 80 нафар ходимга ножўя хатти-ҳаракатлар содир этгани учун тегишли чоралар кўрилди. 56 та ҳолатда яқин қариндошларнинг ўзаро бўйсунуви ишлаши билан боғлиқ манфаатлар тўқнашуви аниқланиб, 30 нафар ходим бошқа лавозимга ўтказилди, 4 нафар ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилди, 22 нафар ходимга тегишли чора кўрилди.
Давлат харидларини амалга ошириш жараёнида коррупциявий ҳолатларни аниқлаш ва контрагентларнинг ишончлилигини текшириш мақсадида ўтказилган ўрганишларда 6 та олий таълим муассасасида қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди (Тошкент давлат техника университети, Андижон машиносазлик институти, Тошкент кимё технология институти, Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти, Самарқанд давлат чет тиллар институти ҳамда Навоий давлат кончилик ва технологиялар университети).
Олий таълим тизимида коррупция ҳолатларининг олдини олишга қаратилган  шу каби чора-тадбирлар кучайтирилганлигига қарамай, соҳада ҳамон коррупциявий омиллар сақланиб қолмоқда. Хусусан, ҳанузгача кронизм, манфаатлар тўқнашуви, маҳаллийчилик, непотизм
ва уруғ-аймоқчилик каби коррупциявий хавф-хатарлар учрамоқда.
Жумладан, HEMIS платформасининг ҳимоя даражаси пастлиги, курс   ишлари ва якуний малакавий ишларни топшириш, ижодий (касбий) имтиҳонларни қабул қилиш, турли номдор стипендиялар ва мукофотларга номзодларни танлаш ҳамда тавсия қилиш, фуқароларни ишга қабул қилиш, ходимларни юқори лавозимларга тайинлаш, уларнинг ойлик иш ҳақларига устамалар белгилаш, олий таълим муассасалари балансидаги биноларни ижарага бериш билан боғлиқ жараёнларни инсон омили иштирокида амалга оширилиши коррупциявий ҳолатларни юзага келишига сабаб бўлмоқда.
Шу билан бирга, олий таълим муассасаларида ротация қилиниши лозим бўлган аксарият педагог-ходимларни, шу жумладан, кафедра мудирларининг мутахассисликлари мўлжалланган тенг лавозимлар мутахассислигига мос келмаслиги ўз навбатида, мавжуд манфаатлар тўқнашувини бошқаришга зид бўлган ҳолатларни бартараф этишга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Юқоридаги ҳолатларга кўра, олий таълим тизимида келгусида қуйидаги ишларни амалга ошириш лозим:
•  соҳадаги йўналишларни босқичма-босқич рақамлаштириш йўли билан инсон омили иштирокини камайтириш;
•  коррупцияга қарши курашиш бўлимлари фаолиятини такомиллаштириш, улар томонидан амалга оширилаётган ишларнинг таъсир доирасини кучайтириш мақсадида ушбу бўлимларни муассасалар ректорлари бўйсинувидан чиқариб,  вазирликнинг таркибий тузилмаси сифатида ташкил қилиш;
• коррупциявий ҳолатларнинг олдини олиш, талабалар ва педагог ходимларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш ҳамда коррупцияга нисбатан тоқатсизлик муносабатини шакллантиришга қаратилган тадбирларни амалга оширишда кенг жамоатчилик назоратини кучайтириш;
• вазирлик ва олий таълим муассасалари фаолиятида коррупцияга қарши кураш мавзусида ҳуқуқ-тартибот идоралари, кенг жамоатчилик вакиллари иштирокида ўтказилаётган учрашувлар, давра суҳбатлари ва бошқа профилактик тадбирларнинг таъсир даражасини ошириш;
• таълим жараёнида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш мақсадида талабаларнинг ота-оналари, оммавий ахборот воситалари ва жамоатчилик вакиллари иштирокида факультетлар кесимида коррупцияга қарши курашиш соҳасида олиб борилаётган ишлар бўйича ўқув йилида камида бир маротаба “Очиқ эшиклар куни” тадбирларини ўтказишни жорий этиш;
• тизимда коррупцияга қарши  курашиш  соҳасида  олиб борилаётган  ишлар давомида аниқланган ҳолатлар бўйича кўрилган чораларни олий таълим муассасаларининг расмий веб-сайтларида ҳамда оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда кенг ёритиб бориш мақсадга мувофиқ.

For to prevent corruption offenses in the higher education system, to study their causes and conditions, as well as to eradicate them, special attention is paid to the implementation of the tasks specified in the Roadmap 2022-2023, approved by the National Anti-Corruption Council of the Republic of Uzbekistan.
In particular, in 2022, internal anti-corruption control units (compliance control) launched their activities in 96 state higher educational institutions, which are responsible for the formation of an uncompromising attitude towards corruption, the early detection and prevention of corruption cases, the elimination of circumstances and conditions that cause their occurrence, prevention of conflicts of interest, ensuring transparency and openness of public procurement and employment processes.
In order to improve the skills of employees of these units, 14-hour online courses were organized and 50 employees received certificates from the Academy of the Prosecutor General’s Office.
In addition, 18 internal legal acts were developed in accordance with international standards, aimed at further improving the system of combating corruption and compliance control.
In order to improve the legal culture of students and teachers in the field of combating corruption, the official telegram bot @Eduantiсorruption Bot, hotline (71) 207-03-41, (71) 207-03-38 and email antiсor@еdu.uz started operating. Boxes of justice have been installed in the buildings of higher educational institutions.
Moreover, amendments and additions were made to some regulatory legal acts in force.
It was managed to prevent a systematic corruption in the sphere, and to minimize the level of corruption risks. The Higher Education Management Information System (HEMIS), the procedure for transferring education from abroad to state higher educational institutions through the State Test Center, as well as a system for admission to master’s programs without exams, and many other procedures have been introduced.
In order to ensure transparency in hiring, a system of monthly announcement of vacancies has been introduced through the website http://ish.mehnat.uz/.
At the same time, in order to increase the legal awareness and culture of all categories of employees, sets of regulatory documents coordinating the activities of the internal anti-corruption system were distributed.
Over 400 students who won the competitions for the best essay, drawing and video were awarded cash prizes.
328 videos and materials reflecting the negative consequences of corruption were prepared and posted on official websites. 338 surveys conducted among 140 thousand students and 100 thousand university teachers, as well as 4,843 awareness-raising events.
Last year, internal anti-corruption control units revealed 49 facts of corruption in higher education institutions and submitted the collected materials to law enforcement agencies for legal assessment. Action was taken against 80 employees for misconduct. In 56 cases, a conflict of interest was identified and 30 employees were transferred to another position, 4 employees were dismissed from their positions, and appropriate measures were taken against 22 employees.
In the course of studies conducted to identify facts of corruption in public procurement and to verify the reliability of counterparties, violations of the law were revealed in six higher education institutions.
Despite the strengthening of measures aimed at preventing corruption in the higher education system, facts of corruption are still being identified in the sphere, as well as corruption risks exist.
In particular, the low level of protection of HEMIS platform, the involvement of the human factor in the delivery of term papers and final qualification papers, taking professional (creative) exams, selecting and recommending candidates for various scholarships and awards, appointing employees to higher positions, establishing allowances for their monthly salaries, rent of premises in the balance sheet of higher education institutions, and other circumstances are among the causes of corruption situations.
Thus, it is appropriate to undertake the following measures in the higher education system:
• reducing the human factor due to the phased digitization of the area;
• in order to improve the activities of anti-corruption units, as well as to strengthen the sphere of influence of their work, remove these units from the subordination of rectors of universities and organize their activities as structural units of the ministry;
• strengthening public control over the implementation of measures aimed at preventing corruption situations, further enhancing the legal awareness and legal culture of students and teachers, and forming an attitude of intolerance towards corruption;
• increasing the level of impact of activities carried out with the participation of law enforcement agencies and members of the public on the topic of combating corruption in the activities of the ministry and higher educational institutions;
• in order to ensure openness and transparency of the educational process, holding the Doors Open Day at least once a year in departments with the participation of students’ parents, the media and the public;
• wide coverage of the measures taken on the facts revealed in the system on the official websites of higher educational institutions, the media and social networks.