“Qamchiqavtoyo‘l” ихтисослаштирилган йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси буюртмачилигида 2023 йил 21 июнь куни ўтказилган 983,5 млн сўмлик давлат харидида соҳага оид қонунчилик талабларига амал қилинмаганлиги ва бошқа қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, ушбу харидда иштирок этган тадбиркорлардан 2 нафарининг барча ҳужжатлари харид комиссияси томонидан фойдаланилган компьютернинг
IP-манзили орқали электрон платформага юкланган.
Натижада Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилган.
Мазкур ҳолатлар бўйича 2023 йил 21 июнь куни харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилди.
Ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари қўмитасига сўровнома киритилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан “Qamchiqavtoyo‘l” ихтисослаштирилган йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 22 июнь куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

Агентство по противодействию коррупции провело изучение государственной закупки на сумму 983,5 млн сумов, проведённой 21 июня 2023 года по заказу УП «Камчикавтоюль», в ходе которого был выявлен ряд нарушений законодательства.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в закупке, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, использованного Закупочной комиссией.
В результате были нарушены требования статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
На основании этого, 21 июня 2023 года Агентство по противодействию коррупции направило заказчику представление об аннулировании протокола закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
В Комитет по автомобильным дорогам Республики Узбекистан был направлен ​​запрос для проведения служебной проверки.
На основании представления Агентства, 22 июня УП «Камчикавтоюль» аннулировал протокол закупочной комиссии.