Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси буюртмачилигида 2023 йил 14 июнь куни ўтказилган 1 млрд 38 млн сўмлик давлат харидида қонунчиликка зид ҳолатлар аниқланди.
Ўрганиш давомида аниқланишича, харидда иштирок этган 2 нафар тадбиркорнинг таъсисчиси ва раҳбари бир-бирига яқин қариндош, яъни эр-хотин бўлса-да, харид комиссияси томонидан ушбу  аффилланганлик ҳолатига баҳо берилмаган ва ноҳалол рақобат келиб чиққан бўлишига қарамай, танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чоралари кўрилмаган.
Натижада “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 23-моддаси (харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчиси) ва 42-моддаси (иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари)  ҳамда “Рақобат тўғрисида”ги Қонун бир неча талаблари бузилишига йўл қўйилган.
Шунингдек, давлат харидида қатнашган икки тадбиркорнинг ҳужжатларини ўрганишда уларнинг тайёрланиши, шакли ва шу каби бошқа ҳолатларга умуман баҳо берилмаган, айнан ҳужжатларни бир жойда тайёрланганлиги кўриб чиқилмасдан баённома расмийлаштирилган.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида Агентлик томонидан 2023 йил 14 июнь куни буюртмачига тақдимнома киритилди ҳамда қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат молиявий назорати инспекциясига юборилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан Ёзёвон туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 16 июнь куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

The Anti-Corruption Agency has conducted a study of the public procurement carried out on June 14, 2023 in the amount of 1 billion 38 million soums by order of the Road Maintenance Unitary Enterprise of Yozyovon District, which revealed a number of violations of the law.
It was found that the founder and head of the two firms participating in the procurement are close relatives, husband and wife, but this fact, indicating unfair competition, was ignored by the Procurement Commission, no measures were taken to cancel the competition.
As a result, the requirements of Articles 10, 14, 23 and 42 of the Law ‘On Public Procurement’ and a number of requirements of the Law ‘On Competition’ were violated.
There were also violations of the law in the preparation of documents of participants in the competition.
On June 14, 2023, the Agency submitted a statutory notice to the customer on the cancellation of the Protocol of the Procurement Commission, and the collected materials were sent to the State Financial Control Inspectorate at the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan.
On June 16, the Road Maintenance Unitary Enterprise of Yozyovon District announced the annulment of the Protocol of the Procurement Commission.