Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6013-сонли Фармонига асосан Коррупцияга қарши курашиш агентлигига инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва давлат дастурлари бажарилиши билан боғлиқ материалларни талаб қилиш, олиш ва ўрганиш ваколати берилган.
Шунингдек, Агентлик ташкил этилган даврдан бошлаб ўтган давр мобайнида Ўзбекистон Республикаси Президентининг бир қатор қарорлари билан Агентликка йирик ва муҳим инвестиция лойиҳалари бўйича ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатиш бўйича топшириқлар берилган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 18 сентябрдаги ПҚ-5246-сонли Қарорига асосан Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси иштирокида “Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳасини амалга ошириш белгиланган.
Қарорнинг 10-бандига асосан Агентликка лойиҳа бўйича ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатиш вазифаси юклатилган.
Лойиҳанинг асосий техник-иқтисодий параметрларига биноан лойиҳанинг умумий қиймати 338 млн АҚШ долларини ташкил қилади, шундан:
- ИТБ маблағлари – 200 млн АҚШ доллари;
- ОПЕК маблағлари – 75 млн АҚШ доллари;
- Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТТД) грант маблағлари – 3,05 млн АҚШ доллари;
- Ўзбекистон Республикаси улуши – 59,95 млн АҚШ доллари.
Лойиҳанинг амалга ошириш муддати – 5 йил.
Лойиҳага асосан Қорақалпоғистон Республикаси (46 та МФЙ), Хоразм
(49 та МФЙ), Бухоро (41 та МФЙ) ва Навоий (34 та МФЙ) вилоятларининг 20 та туманидаги 170 та МФЙ (40 та марказий, 130 та ёндош маҳалла)ларда ижтимоий ва инфратузилма объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш кўзда тутилган.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ажратиладиган қарз маблағларининг мақсадли ва самарали сарфланиши ҳамда Лойиҳанинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши учун масъул ижро этувчи орган сифатида белгиланган.
Агентлик томонидан вазирликка Қарор доирасида маблағларнинг ажратилишида жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш бўйича тавсиялар юборилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 июлдаги ПҚ-3857-сон Фармонига асосан халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳалар доирасида харид комиссияларига Агентлик вакили ҳам киритилиши белгиланган бўлиб, лойиҳа доирасида тендерлар ўтказилишида Агентлик вакили иштирок этиб келмоқда.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг маълумотига асосан лойиҳа доирасида қуйидаги ишлар амалга оширилган:
– Ислом тараққиёт банки ҳамда ОПЕК билан 275 млн АҚШ долларилик қарз шартномалари имзоланган;
– БМТ ТД билан ҳамкорликда лойиҳа доирасида тажриба тариқасида 113 та МФЙда жамоа сафарбарлиги ишлари олиб борилиб, уларнинг манзилли рўйхати шакллантирилган ҳамда 553 та сублойиҳа танлаб олинган;
– Лойиҳа доирасида жами 64 та МФЙнинг (Хоразм - 12 та, Бухоро – 19 та, Навоий - 16 та ва Қоракалпоғистон Республикаси - 17 та) бош режалари ишлаб чиқилиб, тасдиқланган;
– Лойиҳани амалга ошириш гуруҳи керакли мутахассислар билан тўлиқ шакллантирилган;
– Қурилиш-пудрат ташкилотларини аниқлаш бўйича тендер ҳужжатлари ишлаб чиқилди ва Ислом тараққиёт банкига жорий йилнинг 6 февраль куни келишиш учун юборилган.
Ўтказилган тендер жараёнлари лойиҳалар веб-сайти www.uzrd.uz, e-xarid.uz ва Қурилиш вазирлиги қошида нашр этиладиган газеталарда эълонлар ёритиб борилмоқда.
Лойиҳанинг расмий веб-сайти (ridp.uz), ҳамда “телеграм” ва “Facebook” ижтимоий саҳифалари ташкил этилган. Расмий веб-сайтда лойиҳага оид умумий маълумотлар, қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, лойиҳанинг умумий қиймати, қамрови, сублойиҳалар, лойиҳани амалга ошириш бўйича режа-график, янгиликлар ҳамда лойиҳани амалга ошириш гуруҳининг алоқа маълумотлари ҳақида маълумотлар бериб  ўтилган.
Хусусан, лойиҳанинг бош саҳифасида лойиҳа доирасида қурилиши ёки реконструкция қилиниши лозим бўлган объектлар ҳақида интерактив харита шаклида маълумотлар берилган.
Шунингдек, Лойиҳалар доирасида шикоятларни кўриб чиқиш, шунингдек, жамоатчилик вакилларининг лойиҳага тааллуқли саволларига жавоб бериб бориш мақсадида лойиҳанинг "Ишонч телефони" ва алоқа каналлари йўлга қўйилган.

By Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6013 of June 29, 2020 ‘On additional measures to improve the anti-corruption system in the Republic of Uzbekistan’, the Anti-Corruption Agency is authorized to request, receive and study materials related to the implementation of investment projects and state programs.
Over the past period since the establishment of the Anti-Corruption Agency, a number of legal acts of the President of the Republic of Uzbekistan have assigned the Agency with the tasks of establishing constant control over ensuring openness and transparency of targeted spending of funds allocated for the implementation of major investment projects.
In particular, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No.RP-5246 of September 18, 2021 provides for the implementation of the project ‘Sustainable Rural Development’ with the participation of the Islamic Development Bank and the OPEC Fund for International Development.
Based on clause 10 of this Resolution, the Agency is entrusted with the task of establishing constant control over ensuring openness and transparency in the process of targeted use of funds allocated under the project.
According to the main technical and economic parameters, the total cost of the project is USD 338 million, of which:
• IDB funds - USD 200 million;
• the OPEC funds - USD 75 million;
• UNDP grant funds – USD 3.05 million;
• share of the Republic of Uzbekistan – USD 59.95 million.
The project implementation period is 5 years.
The project provides for the construction of social and infrastructure facilities, their reconstruction and repair in 170 mahalla gathering of citizens in 20 districts of the Republic of Karakalpakstan, as well as Khorezm, Bukhara and Navoi regions.
The Ministry of Economy and Finance has been appointed the executive body responsible for the targeted and efficient use of the allocated funds, timely and high-quality implementation of the Project.
The Anti-Corruption Agency sent recommendations to the Ministry of Economy and Finance on ensuring openness and transparency of the process of allocating funds within the framework of the Resolution.
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-3857 of July 16, 2018 provides for the entry of a representative of the Anti-Corruption Agency into the procurement commissions in the framework of projects involving international financial institutions and foreign state financial organizations, as well as the participation of a representative of the Agency in tender competitions within the project.
According to the Ministry of Economy and Finance, the following works have been carried out within the framework of the project:
• loan agreements for the amount of USD 275 million were signed with the Islamic Development Bank and OPEC;
• together with UNDP, as an experiment, work was carried out to mobilize citizens in 113 mahallas, their address list was formed and 553 subprojects selected;
• within the project, master plans were developed and approved for a total of 64 mahalla gatherings of citizens;
• team for the implementation of the project, consisting of the necessary specialists, was fully composed;
• tender documentation was developed to identify contractors and submitted on February 6 to the Islamic Development Bank for approval.
Information about tender processes is published on the project website www.uzrd.uz, e-kharid.uz and in newspapers published under the Ministry of Construction.
The official website of the project (ridp.uz), as well as Telegram and Facebook social pages started operating. The official website provides general information about the project, adopted legal documents, the total cost of the project, subprojects, project implementation schedule, news, etc.
In particular, the main page of the project site has an interactive map about the objects that will be built or reconstructed within the framework of the project.