Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6013-сонли Фармонига асосан Коррупцияга қарши курашиш агентлигига инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва давлат дастурлари бажарилиши билан боғлиқ материалларни талаб қилиш, олиш ва ўрганиш ваколати берилган.
Шунингдек, Агентлик ташкил этилган даврдан бошлаб ўтган давр мобайнида Ўзбекистон Республикаси Президентининг бир қатор қарорлари билан Агентликка йирик ва муҳим инвестиция лойиҳалари бўйича ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатиш бўйича топшириқлар берилган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 18 сентябрдаги ПҚ-5246-сонли Қарорига асосан Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси иштирокида “Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳасини амалга ошириш белгиланган.
Қарорнинг 10-бандига асосан Агентликка лойиҳа бўйича ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатиш вазифаси юклатилган.
Лойиҳанинг асосий техник-иқтисодий параметрларига биноан лойиҳанинг умумий қиймати 338 млн АҚШ долларини ташкил қилади, шундан:
- ИТБ маблағлари – 200 млн АҚШ доллари;
- ОПЕК маблағлари – 75 млн АҚШ доллари;
- Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТТД) грант маблағлари – 3,05 млн АҚШ доллари;
- Ўзбекистон Республикаси улуши – 59,95 млн АҚШ доллари.
Лойиҳанинг амалга ошириш муддати – 5 йил.
Лойиҳага асосан Қорақалпоғистон Республикаси (46 та МФЙ), Хоразм
(49 та МФЙ), Бухоро (41 та МФЙ) ва Навоий (34 та МФЙ) вилоятларининг 20 та туманидаги 170 та МФЙ (40 та марказий, 130 та ёндош маҳалла)ларда ижтимоий ва инфратузилма объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш кўзда тутилган.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ажратиладиган қарз маблағларининг мақсадли ва самарали сарфланиши ҳамда Лойиҳанинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши учун масъул ижро этувчи орган сифатида белгиланган.
Агентлик томонидан вазирликка Қарор доирасида маблағларнинг ажратилишида жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш бўйича тавсиялар юборилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 июлдаги ПҚ-3857-сон Фармонига асосан халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳалар доирасида харид комиссияларига Агентлик вакили ҳам киритилиши белгиланган бўлиб, лойиҳа доирасида тендерлар ўтказилишида Агентлик вакили иштирок этиб келмоқда.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг маълумотига асосан лойиҳа доирасида қуйидаги ишлар амалга оширилган:
– Ислом тараққиёт банки ҳамда ОПЕК билан 275 млн АҚШ долларилик қарз шартномалари имзоланган;
– БМТ ТД билан ҳамкорликда лойиҳа доирасида тажриба тариқасида 113 та МФЙда жамоа сафарбарлиги ишлари олиб борилиб, уларнинг манзилли рўйхати шакллантирилган ҳамда 553 та сублойиҳа танлаб олинган;
– Лойиҳа доирасида жами 64 та МФЙнинг (Хоразм - 12 та, Бухоро – 19 та, Навоий - 16 та ва Қоракалпоғистон Республикаси - 17 та) бош режалари ишлаб чиқилиб, тасдиқланган;
– Лойиҳани амалга ошириш гуруҳи керакли мутахассислар билан тўлиқ шакллантирилган;
– Қурилиш-пудрат ташкилотларини аниқлаш бўйича тендер ҳужжатлари ишлаб чиқилди ва Ислом тараққиёт банкига жорий йилнинг 6 февраль куни келишиш учун юборилган.
Ўтказилган тендер жараёнлари лойиҳалар веб-сайти www.uzrd.uz, e-xarid.uz ва Қурилиш вазирлиги қошида нашр этиладиган газеталарда эълонлар ёритиб борилмоқда.
Лойиҳанинг расмий веб-сайти (ridp.uz), ҳамда “телеграм” ва “Facebook” ижтимоий саҳифалари ташкил этилган. Расмий веб-сайтда лойиҳага оид умумий маълумотлар, қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, лойиҳанинг умумий қиймати, қамрови, сублойиҳалар, лойиҳани амалга ошириш бўйича режа-график, янгиликлар ҳамда лойиҳани амалга ошириш гуруҳининг алоқа маълумотлари ҳақида маълумотлар бериб  ўтилган.
Хусусан, лойиҳанинг бош саҳифасида лойиҳа доирасида қурилиши ёки реконструкция қилиниши лозим бўлган объектлар ҳақида интерактив харита шаклида маълумотлар берилган.
Шунингдек, Лойиҳалар доирасида шикоятларни кўриб чиқиш, шунингдек, жамоатчилик вакилларининг лойиҳага тааллуқли саволларига жавоб бериб бориш мақсадида лойиҳанинг "Ишонч телефони" ва алоқа каналлари йўлга қўйилган.

Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6013 от 29 июня 2020 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», Агентство по противодействию коррупции уполномочено запрашивать, получать и изучать материалы, связанные с реализацией инвестиционных проектов и государственных программ.
За прошедший период с момента создания Агентства по противодействию коррупции рядом постановлений Президента Республики Узбекистан на Агентство были возложены задачи по установлению постоянного контроля за обеспечением открытости и прозрачности целевого расходования средств, выделяемых на реализацию крупных и важных инвестиционных проектов.
В частности, Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5246 от 18 сентября 2021 года, предусмотрена реализация проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию.
На основании пункта 10 данного Постановления на Агентство возложена задача по установлению постоянного контроля за обеспечением открытости и прозрачности в процессе целевого использования средств, выделенных в рамках Проекта.
По основным технико-экономическим параметрам, общая стоимость проекта составляет 338 млн долларов США, из них:
• средства ИБР – 200 млн долларов США;
• средства Фонда ОПЕК – 75 млн долларов США;
• грантовые средства ПРООН – 3,05 млн долларов США;
• доля Республики Узбекистан – 59,95 млн долларов США.
Срок реализации проекта 5 лет.
Проект предусматривает строительство социальных и инфраструктурных объектов, их реконструкцию и ремонт в 170 сходах граждан махаллей 20 районов Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областей.
Министерство экономики и финансов определено исполнительным органом, ответственным за целевое и эффективное использование выделенных кредитных средств, своевременную и качественную реализацию Проекта.
Агентством по противодействию коррупции направлены рекомендации в Министерство экономики и финансов по обеспечению открытости и прозрачности процесса выделения средств в рамках Постановления.
Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-3857 от 16 июля 2018 года предусмотрено вхождение представителя Агентства по противодействию коррупции в состав закупочных комиссий в рамках проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных государственных финансовых организаций, а также участие представителя Агентства в тендерах в рамках проекта.
По информации Министерства экономики и финансов, в рамках проекта были проведены следующие работы:
• подписаны кредитные соглашения на сумму 275 млн долларов США с Исламским банком развития и ОПЕК;
• совместно с ПРООН в порядке эксперимента проведена работа по мобилизации граждан в 113 махаллях, сформирован их адресный список и отобрано 553 подпроекта;
• в рамках проекта разработаны и утверждены генеральные планы в общей сложности 64 сходов граждан махаллей;
• полностью сформирована команда для реализации проекта, состоящая из необходимых специалистов;
• разработана тендерная документация по определению строительно-подрядных организаций и 6 февраля текущего года направлена ​​в Исламский банк развития на согласование.
Информация о тендерных процессах публикуется на сайте проекта www.uzrd.uz, e-kharid.uz и в газетах, издаваемых при Министерстве строительства.
Создан официальный сайт проекта (ridp.uz), а также социальные страницы Telegram и Facebook. На официальном сайте представлена ​​общая информация о проекте, принятые нормативно-правовые документы, общая стоимость проекта, объём, подпроекты, график реализации проекта, новости и др.
В частности, на главной странице сайта проекта дана информация в виде интерактивной карты об объектах, которые будут построены или реконструированы в рамках проекта.
Созданы «Горячая линия», каналы связи для рассмотрения жалоб и получения ответов на вопросы, касающиеся проекта.