“Ўзбекистонда бошқарувни такомиллаштириш” лойиҳаси амалга оширилади
Халқаро валюта жамғармаси вакиллари Ўзбекистоннинг аксилкоррупция сиёсатидаги муҳим ўзгаришлар билан танишди
Бугун Коррупцияга қарши курашиш агентлиги  томонидан Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси, БМТ Тараққиёт дастури ва Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ишлаб чиқилган “Ўзбекистонда бошқарувни такомиллаштириш” лойиҳанинг тақдимоти бўлиб ўтди.
Тақдимотда турли вазирлик ва идоралардан миллий ҳамкорлар, халқаро ташкилотлар, Тошкентдаги дипломатик миссиялар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган лойиҳа яқин ҳамкорликдаги иккита сублойиҳа доирасида ҳаётга татбиқ этилади: “Инклюзив равишда коррупциянинг олдини олиш” лойиҳаси GIZ бошчилигидаги Европа Иттифоқи консорциуми томонидан “Минтақавий мулоқот” ва Германия ҳукумати билан биргаликда молиялаштирилган 4 550 000 евро миқдоридаги бюджетга эга бўлган Латвия  марказий молия ва контрактлар агентлиги билан ҳамкорликда амалга оширилади.  “Ўзбекистонда коррупцияга қарши миллий экотизимни мустаҳкамлаш” лойиҳаси БМТТД томонидан 2 500 000 евро ҳажмидаги бюджет билан амалга оширилади. 2024-2026 йилларга мўлжалланган лойиҳалар Ўзбекистоннинг 14 та маъмурий-ҳудудий тузилмани қамраб олади.
Лойиҳалар фаолиятининг асосий йўналишлари ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан коррупцияга қарши курашни кучайтириш ва фуқаролик жамиятини жалб қилиш орқали ижтимоий масъулиятни оширишдан иборат. Бу саъй-ҳаракатлар сезиларли натижаларга олиб келиши, жумладан, коррупцияга қарши курашнинг миллий механизмларини мустаҳкамлаш, ҳалоллик ва виждонлиликни, жумладан, минтақавий ва маҳаллий даражада ошириш, фуқароларнинг фаоллиги ва хабардорлигини кучайтириш кутилмоқда.
Жумладан, Коррупция муаммолари бўйича минтақавий маркази, “Коррупциясиз соҳа лойиҳа офиси” ишга туширилади. “Шаффоф шаҳарлар”, “Ҳалол туманлар” концепциялари ишлаб чиқилиб, амалга оширилади. Нодавлат нотижорат ташкилотлари (шу жумладан хотин-қизлар ташкилотлари) учун сиёсатнинг гендер тенглиги ва коррупцияга қарши курашга таъсирини мониторинг қилиш ва баҳолаш механизмларини яратиш учун грант дастурлари ишлаб чиқилади. Журналистлар, блогер аёллар ва жамоатчилик фаоллари салоҳиятини ошириш, хусусан,  журналистик текширувларни  рағбатлантиришга ёрдам бериш орқали қўллаб-қувватланади.
Тадбирда Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси Шарлотта Адриан ушбу лойиҳа ҳақида шундай деди: “Ушбу ташаббус Европа Иттифоқи Ўзбекистондаги улкан ислоҳотлар дастурини қўллаб-қувватлашда давом этаётганини англатади. Коррупцияга қарши курашга қаратилган сай-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаш барқарор ва адолатли ривожланишни таъминлашда муҳим аҳамиятга эга бўлади.”
Ўз навбатида, БМТ ТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Анас Қарман ва GIZ директори Ёахим Фритс БМТТД ва GIZ Ўзбекистон ҳукуматининг бошқарув соҳасида инклюзив ва аҳоли манфаатларига йўналтирилган ўзгартириш йўлидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашда давом этишга тайёр эканлигини таъкидлаб ўтди.
Экспертларнинг якдил фикрича, лойиҳада кўзда тутилган мақсад-вазифалар БМТнинг коррупцияга қарши курашиш конвенцияси ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё давлатлари учун коррупцияга қарши курашиш тармоғининг Истанбул ҳаракатлар  режаси мониторинги каби халқаро стандартларни самарали амалга оширилишига, мамлакатимизнинг иқтисодий тараққиётига хизмат қилади.
Мулоқотда лойиҳани амалга ошириш бўйича икки йиллик ҳаракатлар режаси ҳам кўриб чиқилиб, манфаатдор идоралар вакиллари томонидан тақдим этилган таклифлар муҳокама қилинди.

В Ташкенте запущен проект «Совершенствование управления в Узбекистане»
Сегодня в Агентстве по противодействию коррупции состоялся официальный запуск инициативы «Совершенствование управления в Узбекистане», разработанного Агентством совместно с делегацией Европейского Союза в Узбекистане, Программой развития ООН и представительством Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане.
В презентации приняли участие национальные партнеры из различных министерств и ведомств, международных организаций, дипломатических миссий в Ташкенте, неправительственных некоммерческих организаций и представители средств массовой информации.
Финансируемая Европейским Союзом, инициатива будет осуществляться в рамках двух проектов в тесном сотрудничестве: «Инклюзивное предотвращение коррупции» будет реализован консорциумом ЕС под руководством GIZ в партнёрстве с Региональным диалогом и Центральным агентством финансов и договоров (CFLA) с бюджетом 4 550 000 евро, софинансируемым правительством Германии. Проект «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане» будет реализован ПРООН с бюджетом 2 500 000 евро. Проекты, рассчитанные на период с 2024 по 2026 год, охватят все 14 регионов Узбекистана.
Основными направлениями деятельности проектов являются правовые и институциональные реформы, усиление борьбы с коррупцией со стороны правоохранительных органов и повышение социальной ответственности за счёт привлечения гражданского общества. Ожидается, что эти усилия принесут значительные результаты, включая укрепление национальных механизмов борьбы с коррупцией, повышение честности и добросовестности, в том числе на региональном и местном уровнях, а также повышение вовлечённости и осведомлённости граждан.
В частности, будет запущен Региональный исследовательский центр по проблемам коррупции и офис проекта «Сфера без коррупции». Будут разработаны и реализованы концепции «Прозрачные города», «Честные районы». для мониторинга и оценки воздействия политики на гендерное равенство и борьбу с коррупцией будут разработаны грантовые программы для ННО, в том числе женских организаций. Будет оказана поддержка развитию потенциала журналистов, женщин-блогеров и общественных активистов, в частности, путем содействия развитию журналистских расследований.
На мероприятии Посол Европейского Союза в Узбекистане Шарлотта Адриан выразила свой оптимизм в адрес проекта, заявив: «Эта инициатива является подтверждением постоянной поддержки со стороны ЕС в реализации амбициозной программы реформ в Узбекистане. Поддержка усилий по борьбе с коррупцией будет иметь важнейшее значение для обеспечения устойчивого и справедливого развития».
В свою очередь, врио постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Анас Карман и директор GIZ Йоахим Фритц подтвердили, что ПРООН и GIZ готовы и дальше поддерживать правительство Узбекистана на его важном пути по продвижению инклюзивных и ориентированных на интересы людей преобразований в области управления.
По единодушному мнению экспертов, цели и задачи, предусмотренные в проекте, служат эффективной реализации международных стандартов, таких как Конвенция ООН по борьбе с коррупцией и мониторингу выполнения Стамбульского плана действий Сети по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии Организации экономического сотрудничества и развития, а также экономического развития нашей страны.
В ходе диалога также обсуждался двухлетний план действий по реализации проекта, а также обсуждались предложения, выдвинутые представителями заинтересованных ведомств.