Коррупцияга қарши курашда АҚШ тажрибасидаги ютуқлардан кенг фойдаланилади
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси вакиллари АҚШга ташрифи якунларига кўра, Қўшма Штатларнинг аксилкоррупция идоралари ҳамда халқаро ташкилотлар билан бир қатор самарали келишувларга эришилди.
Жумладан,  Нью-Йорк  шаҳар полицияси  полиция комиссионери Эдвард А.Кабан билан мулоқотда полиция идораси фаолияти, хусусан, коррупцияга қарши курашиш ва шаффофликни таъминлаш ишларини ташкил этиш, полиция органларига ходимларни ишга қабул қилиш жараёнлари билан яқиндан танишилди.
Вакилларимиз, шунингдек, коррупциявий жиноятларни фош этиш ва аниқлаш, уни келтириб чиқараётган сабаблар таҳлили, статистикасининг юритилиши, фаолият очиқлигини таъминлаш ва бу борада жамоатчилик назорати йўналишларда ҳам ўзаро фикр алмашди.
Якунда ўзаро тажриба алмашиш, хусусан, Ўзбекистонда коррупциявий жиноятларнинг олдини олиш ва аниқлаш амалиётидаги илғор ютуқларни жорий этиш, ички ишлар органлари ходимлари учун қўшма тренинглар ташкил этишга келишиб олинди.
Худди шу каби АҚШ Олий суди судьяси Жон Г. Робертс билан суд тизими ва инстанциялари,  тизимнинг очиқлиги ва шффофлиги, суд органларининг аксилкоррупция идоралари билан ҳамкорлиги, коррупциявий ишларни кўриб чиқиш масалалари юзасидан ўтказилган музоракалар якунига кўра, мазкур идора билан  суд органлари ходимлари учун қўшма тренинг ва ўқув курсларини ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
БМТ Тараққиёт дастури раҳбарияти билан мулоқотда эса коррупцияга қарши курашиш соҳасида ўзаро ишончли ва самарали ҳамкорлик натижалари сарҳисоб қилиниб, келгусидаги ҳамкорлик йўналишлари, хусусан,  Коррупция муаммолари бўйича минтақавий марказни ташкил этиш масаласи атрофлича муҳокама қилинди. Марказнинг асосий фаолияти аҳолининг соҳага оид муаммоларини давлатга етказиб боришга қаратилади.
Шунингдек, коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолиятини такомиллаштириш ва бу бўйича янги лойиҳа ишлаб чиқиш юзасидан ҳам ўзаро фикр алмашилди. Қайд этилганидек, мазкур тизимга Марказий Осиёнинг барча давлатларида қизиқиш мавжуд бўлиб, Ўзбекистон орқали тажрибани кенг ёйиш мақсад қилинмоқда.
АҚШ Давлат Этика Идораси билан келгусида мамлакатимиз давлат хизматчиларини “ҳалоллик вакцинаси”, одоб-аҳлоқ қоидаларига риоя этиш йўналишларида ўқитиш бўйича қўшма тадбирларни амалга ошириш бўйича режа ва мақсадлар белгилаб олинди.
Маълумот ўрнида: Давлат Этика Идораси ахлоқ сиёсатини, молиявий маълумотларни ошкор қилиш тизимларини такомиллаштириш ва ҳар бир ижро этувчи ҳокимият идоралари самарали ахлоқий дастурга эга бўлишини таъминлайди. Идора ҳар куни 140 дан ортиқ агентликда ишлайдиган ижро этувчи ҳокимиятнинг одоб-ахлоқ дастурини бошқаради ва назорат қилади.
Бундан ташқари, АҚШ Ҳалоллик ва самарадорлик бўйича Бош инспектори идораси билан “комплаенс назорат” тузилмалари фаолиятини такомиллаштириш бўйича ҳамкорлик Меморандумини тузишга, Давлат департаменти кўмагида “Ўзбекистонда коррупцияга қарши ислоҳотларни жадаллаштириш” лойиҳасини амалга оширишга келишиб олинди.
Шунингдек, келгусида Давлат департаменти Глобал аксилкоррупция тармоғининг давлат харидлари соҳасида коррупциявий хавф-хатарлар ва манфаатлар тўқнашувини аниқлаш имконини берувчи дастурий мажмуа –  “I-act” лойиҳасини Ўзбекистонда кенг жорий этиш чоралари кўрилади.
Коррупцияга қарши курашишда ахборот технологияларидан фойдаланиш кўламини кенгайтириш мақсадида АҚШ тажрибаси асосида Ўзбекистонда аксилкоррупция хакатонларини (дастурий таъминотларни ишлаб чиқиш бўйича танловлар) ўтказиш амалиёти  йўлга қўйилади. Халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда ОАВ вакиллари ва давлат ташкилотларининг матбуот хизмати ходимлари учун коррупция масалаларини ёритиш бўйича семинар-тренинглар ташкил қилинади.
Жаҳон банки Ўзбекистонда давлат органлари фаолиятида коррупциявий хавф-хатарларни баҳолаш методологиясини ишлаб чиқишда ва Агентлик фаолиятини институционал баҳолашдан  ўтказишда кўмак кўрсатиб келмоқда. Ташриф доирасида ташкилотнинг  Ҳалоллик бошқармаси (INT)  раҳбарияти билан мулоқот ўтказилиб, давлат хизматчиларининг манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик ва ҳалоллик, инвестиция лойиҳаларини коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш борасидаги малакаларини ошириш, давлат харидлари жараёнларини рақамлаштириш соҳаларида ҳамкорликни янада кенгайтиришда ҳамкорлик қилиш бўйича келишувга эришилди.

US Experience to Be Applied in Uzbekistan to Effectively Combat Corruption
Delegation of Uzbekistan led by the director of the Anti-Corruption Agency Akmal Burkhanov has recently visited the United States, during which a number of agreements were reached with the US anti-corruption agencies and international organizations.
At a meeting with Edward Kaban, Police Commissioner of the City of New York, the delegation members became familiar with the activities of the police department, in particular, the organization of work to combat corruption and ensure transparency, as well as recruiting process. An exchange of views took place on the areas of identifying corruption crimes, analyzing their causes, maintaining statistics, ensuring transparency of activities and public control in this regard.
Following the meeting, an agreement was reached to introduce US experience in preventing and detecting corruption crimes in Uzbekistan, and to organize joint training for internal affairs officers.
The meeting with John G. Roberts, Chief Justice of the United States, issues of the judicial system, its openness and transparency, and cooperation of the judiciary with anti-corruption authorities discussed. As a result, the parties agreed to develop joint advanced training courses for judicial officers.
Also, the delegation of Uzbekistan held a meeting with the leadership of UNDP, during which the results of cooperation in the fight against corruption were summed up, and further areas of cooperation were discussed, in particular, the issue of creating a Regional Center on Corruption Issues.
The parties also shared views on improving the activities of internal anti-corruption control units and developing a new project in this area. As noted, all countries of Central Asia show interest in this system, and thus it would appropriate to widely spread it through Uzbekistan.
At a meeting with representatives of the US Office of Government Ethics, goals were identified for the implementation of joint activities to train civil servants of Uzbekistan.
An agreement was reached with the Office of the Inspector General to draw up a Cooperation Memorandum to improve the activities of compliance control structures, as well as the implementation of the project эAccelerating anti-corruption reforms in Uzbekistanэ with the support of the US Department of State.
In the future, it is planned to take measures for the widespread implementation in Uzbekistan of I-Act Project of the Global Anti-Corruption Network - a software package that allows identifying corruption risks and conflicts of interest in public procurement.
In order to expand the use of information technologies in the fight against corruption, based on the experience of the United States, the practice of conducting anti-corruption hackathons (software development competitions) will be launched in Uzbekistan. Training seminars will be held for media representatives and press services of government organizations on covering anti-corruption topics.
The World Bank is providing assistance in developing a methodology for assessing corruption risks in the activities of government bodies of Uzbekistan and conducting an institutional assessment of the Agency’s activities. During the visit, a dialogue took place with the leadership of the Integrity Vice Presidency of the World Bank (INT), as a result of which the parties agreed to further expand cooperation in the areas of preventing conflicts of interest, anti-corruption expertise of investment projects, digitalization of public procurement processes, etc.